شیر کتابخانه

(Library Lion)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان حضور یک شیر در کتابخانه، شرکت در جلسات کتاب‌خوانی، مشارکت در انجام کارهای کتابخانه و تحت تأثیر قرار دادن کتابداران و تغییر رویه‌ی آن‌ها در اجرای سخت‌گیرانه‌ی قوانین

سال: 2006
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیر در اولین تجربه‌ی حضور در کتابخانه برای نشان دادن علاقه‌ی خود به ادامه‌ی کتاب‌خوانی غرش می‌کند. خانم مریودر خیلی جدی به او تذکر می‌دهد که در صورت عدم رعایت قوانین باید کتابخانه را ترک کند. در همین هنگام یک دختربچه‌ی کوچک به‌جای شیر که راه دیگری جز غرش کردن بلد نیست؛ حرف می‌زند و شیر ساکت می‌شود. به‌ این‌ ترتیب یک کودک زمینه‌ی ادامه‌ی حضور شیر در کتابخانه را فراهم می‌کند. کودک با شیر هم‌ذات‌پنداری می‌کند و نگرانی‌های خود را از سرپیچی کردن از بعضی قوانین، در این داستان عینیت یافته می‌بیند.
  شخصیت‌های کتاب پویا هستند و در طول داستان به شکل مثبتی تغییر می‌کنند؛ رﺋیس کتابخانه نسبت به قوانین کتابخانه خیلی سختگیر است، اما حضور دوستانه‌ی شیر و کمک‌های داوطلبانه‌اش باعث می‌شود که نگاه متفاوتی به رعایت قوانین پیدا کند. آقای مک بیِ کتابدار با شنیدن تعریف و تمجید مردم از حضور شیر در کتابخانه و کمک‌های او ناراحت می‌شود و به نظر می‌رسد که حسودی می‌کند، اما در پایان داستان که متوجه می‌شود حضور شیر چقدر برای خانم مریودر و مراجعه‌کنندگان به کتابخانه نشاط‌بخش بوده است، تصمیم می‌گیرد شیر را پیدا کند و درنهایت هم خود اوست که موفق می‌شود شیر را به کتابخانه برگرداند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی حضور یک شیر در کتابخانه است. شیر یاد می‌گیرد که قوانین کتابخانه را رعایت کند و با مشارکت در انجام کارها و ارتباط برقرارکردن با مردم حال و هوای تازه‌ای به کتابخانه می‌بخشد. تا این‌که
  یک روز رﺋیس کتابخانه که نسبت به رعایت قوانین سختگیر است؛ صدمه می‌بیند. شیر برای کمک مجبور به سرپیچی از قوانین کتابخانه می‌شود و به همین دلیل هم کتابخانه را ترک می‌کند. داستان درباره‌ی اهمیت و ارزش دوستی و جایگاه قوانین است. خانم مریودر و آقای مک‌ بی نسبت به رعایت قوانین کتابخانه بسیار سختگیر هستند، اما حضور یک شیر در کتابخانه که بچه‌ها را پشت خودش سوار می‌کند و باعث رونق ساعت کتاب‌خوانی می‌شود، شیری که با علاقه فرهنگنامه‌ها را با دمش گردگیری می‌کند و هر کسی توی کتابخانه دوست دارد دستی به سروگوشش بکشد، تمام معادلات را به هم می‌ریزد و مفهوم گرمابخشی چون دوستی را در مقابل رعایت سخت‌گیرانه‌ی قوانین قرار می‌دهد. خانم مریودر و آقای مک بی تحت تأثیر این دوستی نگاه متفاوتی به قوانین پیدا می‌کنند.
  کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب قدرت تخیل بالایی دارند. داستان این کتاب شبیه خیال‌پردازیِ کودکی است که از محیط کسالت‌بار کتابخانه خسته شده است و در خیال خودش یکی از آن شیرهای سنگی جلوی ورودی کتابخانه را در حال گردگیری فرهنگ لغات تصور می‌کند.

  چکیده داستان

  یک روز شیر بزرگی وارد کتابخانه می‌شود، به قسمت کتاب‌خوانی می‌رود و مشتاقانه به معلم کتاب‌خوانی گوش می‌دهد. همه تعجب کرده و کمی هم ترسیده‌اند، اما چون در مورد آمدن شیرها به کتابخانه و شرکت شیرها در جلسه‌ی کتاب‌خوانی هیچ قانونی وجود ندارد کسی مانع او نمی‌شود. از آن روز به بعد شیر هر روز به کتابخانه می‌آید، رعایت قوانین کتابخانه را یاد می‌گیرد، در کارهای کتابخانه کمک می‌کند و بچه‌ها را روی پشت خودش سوار می‌کند تا دستشان به کتاب‌های ردیف بالای قفسه‌ها برسد. تا این‌که خانم مریودر از روی چهارپایه میافتد و دستش می‌شکند. شیر برای این‌که آقای مک بی، مسئول ثبت کتاب‌ها، را از این اتفاق باخبر کند غرش بلندی می‌کند و بعد از آن چون می‌داند از قانون سرپیچی کرده کتابخانه را ترک می‌کند و در روزهای بعد هم برنمی‌گردد. آقای مک بی که جای شیر را خالی می‌بیند شیر را پیدا می‌کند و به او می‌گوید کمک به یک دوست می‌تواند دلیل خوبی برای سرپیچی از مقررات باشد و به‌ این‌ ترتیب شیر دوباره به کتابخانه بازمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب تصاویر زیادی دارد که تقریباً تمامی اتفاقات داستان را به نمایش می‌گذارند و به کودکان در درک و فهم بهتر احساسات شخصیت‌ها کمک می‌کنند.
  طراحی‌ها ماهرانه انجام ‌شده است و به‌خوبی احساسات و کنش‌های مورد نظر داستان را به نمایش می‌گذارد. فضاسازی‌ها تنوع دارند و قسمت‌های مختلف کتابخانه را نشان می‌دهند. تکنیک مناسب و ماهرانه اجرا شده و همه عناصر به‌خوبی دیده می‌شوند. ترکیب بندی‌ها نیز متنوع و منسجم و در خدمت روایت بهتر متن هستند.
  تصاویر قادرند به مخاطب کودک کمک کنند تا حضور عجیب یک شیر در کتابخانه را بپذیرند و احساسی توأم با محبت و همدلی با شیر داشته باشند. ارائه تصویری مثبت از کتابخانه از دیگر نکات مثبت تصویر است.
  البته نحوه ارائه کتاب چندان مطلوب نیست. تصاویر زیادی به لبه‌های کتاب نزدیک‌اند و فونت ضخیم نوشته‌ها به زیبایی کتاب لطمه زده و تناسبی با سبک تصاویر ندارد. سیمی شدن کتاب نیز علی‌رغم ظاهر نازیبایی که دارد به برخی از تصاویر که در عطف قرار گرفته‌اند لطمه زده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در مهد یا مدرسه‌ی شما چه قوانینی وجود دارد؟ نظر شما در مورد هریک از این قوانین چیست؟
  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد که آقای مک بی شیر را به کتابخانه برگرداند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده میشل نودسن
  ناشر نشر آفرینگان
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم محبوبه نجف‌خانی
  سال انتشار ۲۰۰۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر کوین هوکس
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد نرم