آب از آبمیوه مهم‌تره!

(Watch over our water)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ترینا و نجات زمین، اهمیت آب در زندگی و صرفه‌جویی

سال: 2012
  بررس تصویر: حمیده محبی
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ترینا کشف و ماجراجویی‌اش را از داخل خانه شروع می‌کند. او با نقاشی تصویر کره‌ی زمین در این فکر فرو می‌رود که چطور به نجات آن کمک کند. ترینا با کشف و کنجکاوی‌ در داخل خانه و بیرون از آن، راه‌هایی برای حل مسئله پیدا می‌کند. احساس توانایی را تجربه می‌کند و متوجه می‌شود که با رعایت نکاتی ساده، قادر به نجات زمین خواهد بود. کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی آب برای ترینا شگفتی‌ساز است. اطلاعاتی مانند میزان آب بدن یا حجم آب‌های شور کره‌ی زمین و...
  ترینا شخصیتی مسئولیت‌پذیر دارد و از نقش خود به عنوان یک شهروند مسئول آگاه است. او با اطلاعاتی که از مدرسه و والدینش به دست آورده، با تشخیص راه‌حل‌های جدید از هدر رفتن و آلودگی آب جلوگیری می‌کند. یادگیرنده بودن نیز از ویژگی‌های شخصیتی ترینا است. او با انجام آزمایشی ساده می‌تواند از نشت آب مطمئن شود.
  علاوه بر آموزه‌های محیط زیستی که داستان به طور مستقیم به آن‌ها پرداخته و دغدغه‌ی اصلی کتاب است، اشاره‌هایی به علوم طبیعی نیز در کتاب قابل درک است. اطلاعاتی کلی درباره‌ی کره‌ی زمین و حجم آب‌های شور در این دسته قرار می‌گیرند. روش‌های تفکر و حل مسئله پیرامون صرفه‌جویی در مصرف آب شاخصه‌ی مهم این سنجه است. تفکیک زباله و چگونگی جلوگیری از آلودگی آب‌ها نیز از دیگر موضوعات آموزشی این کتاب هستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی تریناست که می‌خواهد با صرفه‌جویی در مصرف آب زمین را نجات دهد. ترینا جستجوی خود را از داخل خانه شروع می‌کند. دانستن بیشتر درباره‌ی کره‌ی زمین، شگفتی و اعجاب را برای او به همراه دارد. ترینا با کشف راه‌هایی ساده از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند. او شخصیتی مسئولیت‌پذیر دارد. ترینا به عنوان شهروندی مسئول از وظایفش اگاه است و در حفظ محیط زیست کوشاست. علاوه بر آن یادگیرنده و چاره‌جو بودن از ویژگی‌های شخصیتی اوست. کتاب با زبانی ساده به مخاطب آموزش می‌دهد چطور از آلوده شدن آب‌ها و هدر رفتن آن جلوگیری کند. اطلاعاتی کلی درباره‌ی زمین و میزان آب بدن نیز برای خواننده آموزنده و قابل توجه خواهد بود. کتاب متنی ساده و روان دارد. مطالب علمی در چند بخش از یکدیگر مجزا شده‌اند. کودک علاوه بر همراهی با داستان ترینا، آموزه‌های زیستی‌محیطی را نیز یاد می‌گیرد. در صفحات پایانی واژه‌نامه ای قرار گرفته است تا مخاطب را در درک بهتر مطالب یاری کند. تصاویر با رنگ‌های شاد، شخصیت‌های باورپذیر و فریم‌هایی متنوع خواننده را با خود همراه خواهند کرد.

  چکیده داستان

  ترینا دختری است که می‌خواهد کره‌ی زمین را نجات دهد. او به دنبال راه‌هایی برای صرفه‌جویی در مصرف آب است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  « آب از آبمیوه مهم‌تره!» کتابی تصویری است. متن و داستان همراستا با یکدیگر پیش می‌روند. تصویرگر سعی کرده‌است با افزودن تخیل و تاکید بر وجه طنز داستان، تصاویری جذاب خلق کند. اگرچه خلاقیت زیادی در طراحی شخصیت‌ها دیده نمی‌شود اما کنش مناسبی داشته، باورپذیر و دوست داشتنی خلق شده‌اند. تصویرگر از زوایای دید متنوع در تصاویر استفاده کرده‌است و شاهد فضاسازی‌های مختلف در هر صفحه از کتاب هستیم. استفاده از تصاویر کوچکتر در دو صفحه‌ی روبرو باعث تقویت کارکرد آموزشی کتاب شده‌ و مخاطب خردسال درک بهتری از موضوعات پیدا خواهد کرد. پالت انتخابی تصویرگر شاد، پویا و گرم است و مخاطب را به خود جذب خواهد کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه راه‌هایی برای صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شناسید؟
  آیا شما هم مثل ترینا دوست دارید زمین را نجات دهید؟
  به نظر شما چه کارهایی باید کرد تا زمین از خطر نابودی نجات پیدا کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لیزا بولارد
  ناشر کتاب‌های نردبان( شرکت انتشارات فنی ایران)
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم هایده کروبی
  سال انتشار ۲۰۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر ژیاو ژین
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم