خرگوشی که می‌خواست سرخپوست شود

(Indian Bunny)

thumbnail
۸ سال به بالا
۵ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آغاز سفر خرگوش برای تبدیل شدن به یک سرخپوست، دیدن حیوانات، طبل زدن کنار آتش و خوابیدن درون چادر

سال: 1396
  بررس تصویر: حمیده محبی
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کتاب با خداحافظی خرگوش آغاز می‌شود. تصمیم او برای سرخپوست شدن آغاز ماجراجویی و کنجکاوی او در طبیعت است. مفهوم سرخپوست شدن در این کتاب با مشاهده‌ی دقیق طبیعت، حیوانات و تجربه‌ی شگفتی از محیط پیرامون همراه است. خرگوش مانند ناظری ساکت و آرام در طبیعت حرکت می‌کند، با بچه قورباغه‌ها حرف می‌زند تا بفهمد چطور بزرگ می‌شوند. در تخیل خودش مانند یک گوزن می‌رقصد و ممکن است هنگامی که از بالای درخت به دوردست‌ها نگاه می‌کند، چیزهای زیادی ببیند که قبل از آن ندیده است. گردش یک روزه‌ی خرگوش در جنگل که با شب شدن و خوابیدن او درون چادر سرخپوستی‌اش به پایان می‌رسد، منجر به رشد او خواهد شد. چراکه از دنیای همیشگی خود فاصله گرفته و سعی کرده است با دیدی متفاوت به پیرامونش نگاه کند. خرگوش و تصمیم او می‌تواند نمادی از تجربه‌گرایی، علاقه به کشف و همین طور استقلال‌طلبی در دوران نوجوانی باشد.
  خرگوش در جستجوی اطلاعاتی جدید است و تفکری خلاق دارد. با بچه قورباغه‌ها حرف می‌زند و از بالای درخت به دوردست‌ها نگاه می‌کند. خرگوش تلاش می‌کند از حرکات گوزن تقلید کند. مانند او آرام راه برود و مانند او در علفزار برقصد. او شخصیتی انعطاف‌پذیر دارد و می‌تواند خودش را با طبیعت هم آهنگ سازد.
  همراه با داستان کودکان با طرز فکر و نوع نگاه سرخپوستان، موسیقی سرخپوستان، نواختن طبل و آشنایی با تفکر انتزاعی آن‌ها در مواجهه با طبیعت آشنا می‌شوند. احترام و علاقه به طبیعت نیز از مواردی است که در کتاب به صورت غیرمستقیم مطرح شده است.
  داستان از همان ابتدا به یکی از اقوام مهم یعنی سرخپوست‌ها می‌پردازد. سبک زندگی این قوم باستانی مانند نواختن طبل، آتش روشن کردن و خوابیدن درون چادر در کنار مفاهیمی چون احترام به طبیعت و حیوانات به خوبی در داستان روایت شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرگوشی است که تصمیم می‌گیرد سرخپوست شود و سفری را آغاز می‌کند. او در طول سفرش چیزهای مختلفی می‌بیند و در نهایت مانند یک سرخپوست، درحالی که پر عقابی هم بر سر دارد درون چادر خوابش می‌برد. خرگوش نمادی از انسان سرخپوست است که در طبیعت و هم‌آهنگ با آن زندگی می‌کند. کتاب با ماجراجویی خرگوش برای سرخپوست شدن آغاز می‌شود. او در این سفر تنهاست و دوستش جغد در پایان داستان که صدای طبل او را می‌شنود کنارش حاضر می‌شود و خواب خوشی را برایش آرزو می‌کند. خرگوش تفکری خلاق دارد، او می‌تواند در مواجهه با طبیعت انعطاف‌پذیر باشد و به دنبال کسب اطلاعات جدید، کشف و کنجکاوی‌ست.
  کتاب با نمادهای زیادی که از زندگی سرخپوستان در خود دارد مانند آرام حرکت کردن در جنگل، اهمیت گوزن در فرهنگ و زندگی سرخپوستان، مشاهده حیوانات بدون دخالت در روند زندگی آن‌ها و موسیقی که جزئی جدا نشدنی از زندگی آنهاست؛ می‌تواند برای کودکان جذاب باشد. متن کتاب بسیار کوتاه و جملات ساده و روان هستند. داستان و تصاویر در کنار هم لحنی شاعرانه به اثر بخشیده‌اند و با یکدیگر هماهنگ هستند.

  چکیده داستان

  روزی خرگوش می‌گوید خداحافظ و برای سرخپوست شدن راه می‌افتد. او از کنار جویبار و جنگل می‌گذرد، در علفزار مانند گوزن می‌رقصد، به تماشای حیوانات می‌رود، شب کنار آتش می‌نشیند و طبل می‌زند. خرگوش هنگام تماشای ماه خوابش می‌برد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری است و نویسنده و تصویرگر آن یک نفر است. تصاویر نقشی پررنگ در روایت داستان دارند و با وجود ساده بودن به لحاظ اجرایی، باعث گسترش متن می‌شوند. متن لحنی شاعرانه دارد و تصاویر نیز به‌خوبی با شاعرانگی متن هماهنگ شده‌اند. در تصاویر تنها دو رنگ زرد و مشکی را می‌بینیم که از رنگ زرد برای تاکید بر بخش‌هایی از تصویر استفاده شده است، خرگوشِ ماجراجوی داستان نیز زرد رنگ است. تکنیک و فضاسازی‌ها بسیار ساده هستند و با کمترین خطوط محیطی و بافت شکل گرفته‌اند. خرگوش، شخصیت اصلی داستان، کنش مناسبی دارد و سایر شخصیت‌ها نیز باورپذیر و هماهنگ با سایر عناصر تصویر کار شده‌اند. قطع کتاب با قطع اصلی آن متفاوت است، به همین دلیل کادرهای سفیدی در صفحات می‌بینیم که خالی مانده و به طراحی گرافیک کار ضربه زده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما سرخپوست بودن چه شکلی است؟
  آیا شما هم دوست دارید در آینده مانند خرگوش، سفری ماجراجویانه را آغاز کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده روس برنستین
  ناشر آواز
  تعداد صفحات ۳۰
  نام مترجم سحر اسماعیلی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر روس برنستین
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم