طبیعت و آلودگی

(Le Nature et la Pollution)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان‌هایی درباره‌ی طبیعت و محیط‌زیست و تأثیری که انسان و طبیعت به‌صورت متقابل بر یکدیگر دارند

سال: 2002
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مطرح کردن مسئله‌هایی جدی مانند مشکلات محیط زیستی، کودکان را با حس مسئولیت‌پذیری و تلاش برای حل مشکلات مرتبط با آن آشنا می‌کند. آن‌ها سلسله مرتب حل یک مشکل و موانعی که بر سر آن است را می‌آموزند و با راه‌های ایجاد سؤال برای یک پدیده آشنا می‌شوند. تجربه حل مسئله و مسئولیت‌پذیری کودکان را برای پذیرفتن نقش‌های جدی در محیط‌های بزرگ‌تری چون مدرسه آماده می‌کند.
  مسئولیت‌پذیری در مورد محیط زندگی ازجمله مهارت‌های زندگی است که در این کتاب به کودکان آموزش داده می‌شود.
  آموزش مستقیم درباره محیط‌زیست و راه‌هایی برای جلوگیری از نابودی آن.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه داستان‌های طبیعت و آلودگی درباره‌ی طبیعت و محیط‌زیست است که با عنوان یک فنجان فلسفه برای کودکان به چاپ رسیده است. در این کتاب داستانک‌ها به هم مرتبط نیستند و هرکدام با دیدی متفاوت آسیب‌هایی که انسان به دنبال بهبود کیفیت زندگی خود به محیط اطرافش زده است را بیان می‌کند. موضوع داستان شناخت راه‌های آسیب زدن به محیط‌زیست برای جلوگیری از آن و ایجاد حس مسئولیت‌پذیری در انسان‌هاست. در هرکدام از داستانک‌ها کودکان باتجربه تلاش و درگیری کودکانی چون خود درباره مسائل محیط‌زیستی آشنا می‌شوند. ایجاد سؤال برای کودکان نه سال به بالا که به دنبال یافتن دلیلی برای امور هستند، یکی از بهترین راه‌های آموزش در مورد مسائل مختلف است. هدف کتاب مطرح کردن یک مسئله و بررسی آن از زوایای مختلف است تا کودک بتواند به‌راحتی آن را بشناسد. با توجه به هدف کتاب، پیشنهاد می‌شود خوانش آن همراه با گفت‌وگویی جمعی باشد تا علاوه بر آموزش ایجاد سؤال‌های فلسفی در ذهن کودک، با حس مسئولیت‌پذیری درباره مشکلی جمعی آشنا شود و مدیریت بحران را تجربه کند.

  چکیده داستان

  انسان‌ها قرن‌ها همراه با شکل دادن تمدن خود، به دنبال راهی برای بهتر کردن کیفیت زندگی خود بوده‌اند، اما همیشه محیط‌زیست عضوی فراموش‌شده در زندگی انسان‌ها بوده است. کتاب «طبیعت و آلودگی» از مجموعه داستانک‌هایی تشکیل‌شده که هرکدام با توضیحی بعد از خود و با دیدگاهی متفاوت، تأثیر انسان و عملکرد او بر محیط اطرافش را بیان می‎‌کند. داستان‌ها خط سیر مشخصی ندارند و به‌هم‌پیوسته نیستند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  موضوعات جدی کتاب در کنار تصاویری با درون‌مایه طنز، تلطیف شده‌اند؛ ازاین‌رو انتخاب این نوع از تصاویر بسیار هوشمندانه و به‌جا صورت گرفته است و در مسیر خوانش کتاب جذابیت لازم را برای مخاطب ایجاد می‌کند. در مواردی نیز تصاویر جنبه‌هایی فراتر از متن را نمایش می‌دهند.
  تصویرها و شخصیت‌ها در برخی صفحه‌ها نسبت به‌اندازه کتاب و حجم مطالب، خیلی کوچک به نمایش درآمده‌اند و به نظر می‌آید که به‌اجبار در لابه‌لای متن جای‌داده شده‌اند. کوچک بودن تصاویر از وضوح آن‌ها کاسته و طنز ظریفِ جاری در آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است. کلمه‌ها و جمله‌های استفاده‌شده در تصاویر هم به دلیل کوچک بودن و انتخاب فونت نامناسب، خوانا نیستند.
  به نظر می‌رسد، انتخاب رنگ سبز برای عناوین داخل کتاب، جملات تأکیدی و ستون‌هایی که برای مشخص نمودن بخش‌های داستان از مطالب علمی و مستند، مورداستفاده قرارگرفته‌اند؛ در راستای موضوع زیست‌محیطی کتاب است. اما این خطوط پهن از زیبایی بصری صفحه‌های داخلی کتاب کاسته‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما انسان‌ها می‌توانند آسیب‌هایی که در طول قرن‌ها بر کره زمین به طبیعت زده‌اند را جبران کنند؟
  – چه راه‌هایی برای جلوگیری از نابودی محیط‌زیست اطرافتان می‌شناسید؟
  – می‌توانید چند مورد از مشکلات زیست‌محیطی محل زندگی خود را بیان کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده بریژیت لبه / میشل پوش
  ناشر ماهی
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم نادیا حدادیان
  سال انتشار ۲۰۰۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  تصویرگر ژاک اَزَم
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم