طبیعت و آلودگی

(Le Nature et la Pollution )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

11+

داستان‌هایی درباره‌ی طبیعت و محیط‌زیست و تأثیری که انسان و طبیعت به‌صورت متقابل بر یکدیگر دارند

نویسنده: بریژیت لبه / میشل پوش تصویرگر: ژاک اَزَم

طبیعت و آلودگی

(Le Nature et la Pollution )
11+

داستان‌هایی درباره‌ی طبیعت و محیط‌زیست و تأثیری که انسان و طبیعت به‌صورت متقابل بر یکدیگر دارند

نویسنده: بریژیت لبه / میشل پوش

تصویرگر: ژاک اَزَم

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
مطرح کردن مسئله‌هایی جدی مانند مشکلات محیط زیستی، کودکان را با حس مسئولیت‌پذیری و تلاش برای حل مشکلات مرتبط با آن آشنا می‌کند. آن‌ها سلسله مرتب حل یک مشکل و موانعی که بر سر آن است را می‌آموزند و با راه‌های ایجاد سؤال برای یک پدیده آشنا می‌شوند. تجربه حل مسئله و مسئولیت‌پذیری کودکان را برای پذیرفتن نقش‌های جدی در محیط‌های بزرگ‌تری چون مدرسه آماده می‌کند.
محتوای آموزشی
آموزش مستقیم درباره محیط‌زیست و راه‌هایی برای جلوگیری از نابودی آن.
الگوی شخصیتی
مسئولیت‌پذیری در مورد محیط زندگی ازجمله مهارت‌های زندگی است که در این کتاب به کودکان آموزش داده می‌شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه داستان‌های طبیعت و آلودگی درباره‌ی طبیعت و محیط‌زیست است که با عنوان یک فنجان فلسفه برای کودکان به چاپ رسیده است. در این کتاب داستانک‌ها به هم مرتبط نیستند و هرکدام با دیدی متفاوت آسیب‌هایی که انسان به دنبال بهبود کیفیت زندگی خود به محیط اطرافش زده است را بیان می‌کند. موضوع داستان شناخت راه‌های آسیب زدن به محیط‌زیست برای جلوگیری از آن و ایجاد حس مسئولیت‌پذیری در انسان‌هاست. در هرکدام از داستانک‌ها کودکان باتجربه تلاش و درگیری کودکانی چون خود درباره مسائل محیط‌زیستی آشنا می‌شوند. ایجاد سؤال برای کودکان نه سال به بالا که به دنبال یافتن دلیلی برای امور هستند، یکی از بهترین راه‌های آموزش در مورد مسائل مختلف است. هدف کتاب مطرح کردن یک مسئله و بررسی آن از زوایای مختلف است تا کودک بتواند به‌راحتی آن را بشناسد. با توجه به هدف کتاب، پیشنهاد می‌شود خوانش آن همراه با گفت‌وگویی جمعی باشد تا علاوه بر آموزش ایجاد سؤال‌های فلسفی در ذهن کودک، با حس مسئولیت‌پذیری درباره مشکلی جمعی آشنا شود و مدیریت بحران را تجربه کند.

چکیده داستان

انسان‌ها قرن‌ها همراه با شکل دادن تمدن خود، به دنبال راهی برای بهتر کردن کیفیت زندگی خود بوده‌اند، اما همیشه محیط‌زیست عضوی فراموش‌شده در زندگی انسان‌ها بوده است. کتاب «طبیعت و آلودگی» از مجموعه داستانک‌هایی تشکیل‌شده که هرکدام با توضیحی بعد از خود و با دیدگاهی متفاوت، تأثیر انسان و عملکرد او بر محیط اطرافش را بیان می‎‌کند. داستان‌ها خط سیر مشخصی ندارند و به‌هم‌پیوسته نیستند.

کیفیت تصویر

موضوعات جدی کتاب در کنار تصاویری با درون‌مایه طنز، تلطیف شده‌اند؛ ازاین‌رو انتخاب این نوع از تصاویر بسیار هوشمندانه و به‌جا صورت گرفته است و در مسیر خوانش کتاب جذابیت لازم را برای مخاطب ایجاد می‌کند. در مواردی نیز تصاویر جنبه‌هایی فراتر از متن را نمایش می‌دهند. تصویرها و شخصیت‌ها در برخی صفحه‌ها نسبت به‌اندازه کتاب و حجم مطالب، خیلی کوچک به نمایش درآمده‌اند و به نظر می‌آید که به‌اجبار در لابه‌لای متن جای‌داده شده‌اند. کوچک بودن تصاویر از وضوح آن‌ها کاسته و طنز ظریفِ جاری در آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است. کلمه‌ها و جمله‌های استفاده‌شده در تصاویر هم به دلیل کوچک بودن و انتخاب فونت نامناسب، خوانا نیستند. به نظر می‌رسد، انتخاب رنگ سبز برای عناوین داخل کتاب، جملات تأکیدی و ستون‌هایی که برای مشخص نمودن بخش‌های داستان از مطالب علمی و مستند، مورداستفاده قرارگرفته‌اند؛ در راستای موضوع زیست‌محیطی کتاب است. اما این خطوط پهن از زیبایی بصری صفحه‌های داخلی کتاب کاسته‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما انسان‌ها می‌توانند آسیب‌هایی که در طول قرن‌ها بر کره زمین به طبیعت زده‌اند را جبران کنند؟ - چه راه‌هایی برای جلوگیری از نابودی محیط‌زیست اطرافتان می‌شناسید؟ - می‌توانید چند مورد از مشکلات زیست‌محیطی محل زندگی خود را بیان کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده بریژیت لبه / میشل پوش
ناشر ماهی
تعداد صفحات 48
نام مترجم نادیا حدادیان
سال انتشار 2002
سال انتشار در ایران 1391
تصویرگر ژاک اَزَم
عرض کتاب 14
طول کتاب 21
نوع جلد نرم