عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی (۱)

(Bastelbuch Fur Kinder )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

10+

ساخت کاردستی، عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی، راهنمای آموزشی هنر و سرگرمی

نویسنده: اورسلابارف،اینگه بورک‌هارت،یوتامایر

عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی (۱)

(Bastelbuch Fur Kinder )
10+

ساخت کاردستی، عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی، راهنمای آموزشی هنر و سرگرمی

نویسنده: اورسلابارف،اینگه بورک‌هارت،یوتامایر

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این کتاب مجموعه‌ی آموزش‌های برای ساخت عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی است. زبان و لحن و فضای کتاب برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود. هنر و خلاقیت و ساخت‌وساز از عناصر جهان کودکی و نوجوانی است.
محتوای آموزشی
این کتاب راهکارهایی برای ساخت عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی را به کودکان به شکل مرحله‌به‌مرحله آموزش می‌دهد. خلاقیت، استفاده از وسائل بازیافتی و ساده و دم‌دستی و آشنایی با هنر‌های دستی از عناصر آموزشی این کتاب است. شیوه‌ی آموزشی مستقیم و با همراهی تصاویر و متن‌های توضیحی است.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی «آموزش کاردستی‌های ساده» و درباره‌ی ساخت عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی است. کودکان از این کتاب یاد می‌گیرند که چگونه با ابزار ساده و دم‌دستی‌ای که در خانه ‌پیدا می‌شود و لوازم بازیافتی کاردستی و عروسک‌های متنوع درست کنند و نمایش عروسکی به راه بیندازند. کتاب پر از تصاویر مختلف است و تمامی مراحل ساخت عروسک‌ها به همراه توضیح، دارای عکس و طراحی است است. هنر و خلاقیت و ساخت‌وساز از عناصر جهان کودکی و نوجوانی است همان‌طور که در قسمت بررسی تصویر این کتاب آمده، کیفیت تصاویر پائین است و از ارزش بصری و تاثیرگذاری این کتاب کاسته است.

چکیده داستان

این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی آموزش کاردستی‌های ساده است. ساخت نه عروسک مختلف به شکل مرحله‌به‌مرحله همراه با تصاویر آن آموزش داده‌شده است.

کیفیت تصویر

کتاب رویکردی آموزشی دارد. آموزش‌ها با زبانی ساده بیان‌شده‌اند و تصاویر نیز با همین رویکرد و به‌تبع از آن به‌دوراز هرگونه پیچیدگی به آموزش مرحله‌به‌مرحله‌ی موضوع موردنظر پرداخته‌اند و مخاطب با پیروی از اصول ذکرشده می‌تواند به ساخت کاردستی آموزش داده‌شده بپردازد. تصاویر که تلفیقی از عکس و طرح هستند، الگوی درستی را به مخاطب ارائه می‌دهند و تطابق متن و تصویر به‌خوبی در تصاویر مشاهده می‌شود. نام تصویرگر نه در قسمت شناسنامه و نه روی جلد ذکر نشده است و مشخص نیست خلق این تصاویر به دست تصویرگر صورت گرفته و یا صرفا توسط طراح گرافیک چیدمان شده‌اند. طرح‌ها و شکل‌ها از اصول طراحی درست پیروی کرده‌اند و عمق و پرسپکتیو و تناسبات در آن‌ها به‌درستی نشان داده‌شده است؛ اما عکس‌های به‌کاررفته در تصاویر از کیفیت و وضوح تصویری بالایی برخوردار نیستند. گرافیک کتاب در جایگاه ضعیفی قرار دارد. قرارگیری حجم بالای متن در کنار تصاویر در صفحه‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده است. کیفیت چاپ چندان مناسب نیست و منجر به کدر شدن تصاویر و عکس‌ها شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما نمایش عروسکی به چه دردی می‌خورد؟ - شما بلدید با لوازم ساده چه چیزهایی بسازید؟

مشخصات کتاب
نویسنده اورسلابارف،اینگه بورک‌هارت،یوتامایر
ناشر نشر طرح و اجرای کتاب
تعداد صفحات 20
نام مترجم علی‌اکبر باقی
سال انتشار در ایران 1387
عرض کتاب 17
طول کتاب 22
نوع جلد نرم