عصای سحرآمیز (۸)

(King ottokar's scepter )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

عصای ربوده‌شده‌ی پادشاه و ماجراجویی کارآگاهی تن‌تن برای پیدا کردن آن

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

عصای سحرآمیز (۸)

(King ottokar's scepter )
12+

عصای ربوده‌شده‌ی پادشاه و ماجراجویی کارآگاهی تن‌تن برای پیدا کردن آن

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این داستان تن‌تن است که جوان خبرنگاری است. این داستان می‌تواند بیشتر از جنبه‌ی سادگی به سرانجام رسیدن اتفاقات، طنز لابه‌لای داستان، زبان و لحن و سادگی شخصیت‌های آن در جهان کودکی و نوجوانی فهمیده شود. تصاویر جذاب و گیرا و پرکشش‌اند. نوجوانان می‌توانند از ماجراجویی تن‌تن، معماها و حل آن‌ها لذت ببرند و در این سفر با او همراه شوند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
در این داستان رفتار شجاعانه‌ی تن‌تن و همین‌طور هوش و ذکاوت و سرعت عمل او قابل‌توجه خواهد بود. همچنین دوستی و رابطه‌ی تن‌تن با برفی که سگ باوفای تن‌تن است، از جنبه‌ی دوستی با حیوانات می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد. تن‌تن با دقت و حوصله حل مسئله می‌کند و می‌فهمد که عصا را از قصر پادشاه به چه شیوه‌ای دزدیده‌اند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
صدمات جسمی، تهدید به براندازی حکومت یک کشور و جنگ، دزدی عصا و ... از عناصر ترس و خشونت داستان است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
این داستان که درباره‌ی دزدیده‌ شدن عصای پادشاه است، توطئه‌ی کشور همسایه برای براندازی سلطنت کشور سیلداویا است موضوعی بزرگسالانه است و مربوط به جهان کودکی و نوجوانی نیست. ورود تن‌تن به عنوان یک سفیدپوست اروپایی برای حل کردن مسائل دیگر کشور‌های جهان نیز می‌تواند از عناصر ادبیات استعماری باشد.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد‌ 8 از مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی دزدیده شدن عصای پادشاه کشور سیلداویا (کشوری خیالی در منطقه بالکان) است که تن‌تن در پیدا کردن و بازگرداندن عصا کمک بسیار می‌کند و عصا را می‌یابد. این کتاب به شکل کمیک استریپ طراحی ‌شده است و روایت داستان، بالون‌های دیالوگ‌ها به همراهی روایت و کنش‌های منعکس شده در تصاویر قابل‌درک می‌شود. فضای داستان طنزگونه و پرماجرا است. تن‌تن همراه با برفی که سگ باوفای تن‌تن است وارد ماجرایی می‌شوند و رفتارهای شجاعانه از خود نشان می‌دهند. این داستان می‌تواند از جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی و ماجراجویی و برانگیختن کنجکاوی قابل‌توجه باشد. نوجوانان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان وارد فضایی خنده‌آور و پرماجرا می‌شوند که مخاطب را تا به آخر همراهی می‌کند. داستان موقعیت‌های طنزآمیز زیادی در خود دارد و همین‌طور اتفاقاتی که کنجکاوی خواننده را برمی‌انگیزد. بسیاری از کودکان از داستان‌های معمایی و کارآگاهی لذت می‌برند و هیجان و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. در این جلد که داستان آن بین سال‌های ۱۹۳۸ تا ۱۹۳۹ در روزنامه‌ چاپ می‌شده، ماجراهای جنگ جهانی دوم و حمله‌های نازی‌ها برای فتح سرزمین‌های بیشتر منعکس شده است. تن‌تن به کمک پادشاه سیلداویا می‌رود تا سلطنت این کشور را از توطئه‌ی همسایه‌ی متخاصم نجات دهد. موضوع این داستان که درباره‌ی پادشاه و توطئه علیه پادشاه است، در دنیای کودکی و نوجوانی چندان جایی ندارد و مربوط به جهان بزرگ‌سالی است.

چکیده داستان

این کتاب کمیک استریپ یکی از جلد‌های مجموعه‌ی تن‌تن خبرنگار جوان است. تن‌تن و برفی در پارکی قدیم می‌زدند و روی نیمکت پارک می‌نشینند، که کیف بزرگی روی آن جامانده است. تن‌تن در کیف را باز می‌کند و نام و آدرس صاحب آن را پیدا می‌کند. تن‌تن و برفی کیف را به آدرس صاحبش می‌برند. صاحب کیف که دانشمند پیر مُهرشناسی است آن‌ها را به داخل خانه دعوت می‌کند و درباره‌ی مهرهایی که دارد و از تحقیقاتش چیزهایی به تن‌تن می‌گوید و اشاره می‌کند که می‌خواهد به کشور سیلداویا در منطقه‌ بالکان سفر کند تا در قصر پادشاه آن کشور تحقیقاتی انجام دهد . پروفسور نیاز به منشی دارد و تن‌تن می‌پذیرد که منشی پرفسور باشد. از آنجا به بعد تن‌تن وارد ماجراهایی می‌شود و افرادی سعی می‌کنند تن‌تن را از سر راهشان بردارند. تن‌تن متوجه می‌شود که افراد کشور همسایه دسیسه‌ای چیده‌اند تا پادشاه سیلداویا را سرنگون کنند و این کشور را تصاحب کنند. تن‌تن متوجه ماجرا می‌شود و طی اتفاقاتی عصای ربوده‌شده‌ی پادشاه را که نشان سلطنت پادشاه بود و دزدیده‌شده بود را پیدا می‌کند و به‌عنوان اولین خارجی از پادشاه مدال دریافت می‌کند.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا شما تا به‌حال به حل معمای ماجراجویانه‌ای کمک کرده‌اید؟ - در مورد زندگی کارآگاه‌ها چه می‌دانید؟ - به نظر شما جنگ‌ها چطور اتفاق می‌افتند؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر انتشارات رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
سال انتشار 1939
سال انتشار در ایران 1381
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت