عید امسال نه مثل هرسال

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

7+

هفت‌سین چیدن بچه‌گربه‌ها برای مادربزرگشان، فعالیت گروهی و همکاری بین بچه‌ها

نویسنده: مریم فیاضی تصویرگر: محبوبه یزدانی

عید امسال نه مثل هرسال

7+

هفت‌سین چیدن بچه‌گربه‌ها برای مادربزرگشان، فعالیت گروهی و همکاری بین بچه‌ها

نویسنده: مریم فیاضی

تصویرگر: محبوبه یزدانی

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت‌های این داستان چند بچه‌گربه‌اند که می‌خواهند سفره‌ی هفت‌سین بچینند. فضای داستان حال و هوای قبل عید را نشان می‌دهد که ممکن است برای خیلی از کودکان تجربه‌شده و آشنا باشد. البته تهیه کردن لوازم هفت‌سین و پختن سمنو کارهایی بزرگ‌سالانه است که کودکان می‌توانند در آن مشارکت کنند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
بچه‌گربه‌ها برای چیدن و تهیه‌ی لوازم سفره‌ی هفت‌سین با یکدیگر مشارکت و همکاری می‌کنند.رفتار آن‌ها می‌تواند توجه کودکان را به فعالیت‌های جمعی و همکاری جلب نماید.
محتوای بومی و فرهنگی
جشن نوروز و سال نو، عیدی گرفتن، هفت‌سین و تلاش برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده از موارد بومی فرهنگی داستان درباره‌ی فرهنگ ایران و برخی کشورهای دیگر غرب و شمال غرب آسیا است.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
اشاره به این مورد که اگر خرید لوازم موردنیاز هفت‌سین را بگذاریم برای لحظات آخر، مجبوریم همه‌چیز را گران‌تر بخریم و این اشاره حاوی موضوعی از جنس دنیای بزرگ‌سالان است.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی چند بچه‌گربه است که در انتظار آمدن مادربزرگ در عید نوروز به سر می‌برند. بچه‌ها می‌خواهند هفت‌سینی بچینند که مادربزرگ دوست داشته باشد و از او عیدی بگیرند. این داستان که با تصاویرش تکمیل می‌شود، همکاری و فعالیت چند بچه‌گربه را نشان می‌دهد که تلاش می‌کنند وسائل سفره‌ی هفت‌سین را تهیه کنند و بچینند. فضای داستان ساده و قابل‌درک است و در دنیای واقعی اتفاق می‌افتد. حال و هوای قبل عید و جنب‌وجوشی این دوره از سال در داستان دیده می‌شود و برای اغلب مخاطبان تجربه‌شده است. با توجه به اینکه گروه سنی پیشنهادی سواد خواندن دارند ، این داستان را می‌توانند به‌تنهایی بخوانند و با آن ارتباط برقرار کنند. در بخشی از داستان به این موضوع اشاره‌شده است که اگر خرید لوازم موردنیاز هفت‌سین را بگذاریم برای لحظات آخر، مجبوریم همه‌چیز را گران‌تر بخریم و این اشاره حاوی موضوعی از جنس دنیای بزرگ‌سالان است. همچنین فعالیتی که بچه‌گربه‌ها برای چیدن هفت‌سین انجام ‌می‌دهند، مثل تنهایی خرید رفتن یا سمنو پختن، کارهایی بزرگ‌سالانه است و کودکان اغلب فقط می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند

چکیده داستان

چند بچه‌گربه هرسال عید را در خانه‌ی مادربزرگ می‌گذرانند، اما امسال مادربزرگ می‌خواهد با دوستانش به مسافرت برود و به بچه‌ها تلفن می‌کند و می‌گوید که برای خداحافظی به آنها سر می‌زند. بچه‌ها به تکاپو می‌افتند تا سفره‌ی هفت‌سین را طوری بچینند که مادربزرگ دوست داشته باشد. گربه‌ها تقسیم‌کار می‌کنند و هرکدامشان برای خرید چند سین هفت‌سین می‌رود. اما چون چیدن سفره را در لحظات آخر انجام می‌دهند، سمنو گیرشان نمی‌آید، آن‌ها تصمیم می‌گیرند که خودشان سمنو بپزند. سمنوی بچه‌گربه‌ها چندان هم چیز خوبی از آب درنمی‌آید. خوشبختانه وقتی مادربزرگشان می‌رسد عیدی برایشان سمنو آورده است.

کیفیت تصویر

متن ساده و روان کتاب را جمله‌هایی کوتاه و تصاویری باشخصیت پردازی‌های جذاب و دل‌نشین همراهی می‌کنند. شخصیت‌های به تصویر درآمده کنش‌ها و اتفاقات موجود در متن را به‌درستی به نمایش درآورده و بازیگوشی و شلختگی بچه‌گربه‌ها، حس همذات پنداری را در کودک برمی‌انگیزند. تصاویر با طراحی‌هایی ساده و اغراق‌هایی دوست‌داشتنی، فضای کودکانه‌ای به کتاب داده‌اند و در جلب‌توجه مخاطب موفق ظاهرشده‌اند. تصویرها دارای تکنیکی زیبا، هنرمندانه و اجرایی بامهارت بالا هستند و تصویرگر با انتخاب رنگ‌های گرم وزنده، دنیای پرشوری را پیش چشم مخاطب زنده می‌کند. فضاسازی‌ها و ترکیب‌بندی‌ها کمی شلوغ‌اند و در مواردی مخاطب را سردرگم می‌کنند به‌طوری‌که پیدا کردن گربه‌ها از میان انبوه جزئیات نیازمند دقت بیشتری است؛ بااین‌وجود حضور جزئیات تصویری فراوان این امکان را برای مخاطب به وجود می‌آورد تا پیرامون آن‌ها به داستان‌سرایی و تخیل بپردازد. قرار دادن عکس در صفحه‌ای که مانیتور کامپیوتر به نمایش درآمده است، چندان ایده مناسبی نبوده و با دیگر بخش‌های تصاویر همخوانی ندارد و بر یکدستی تصاویر لطمه زده است. کتاب از گرافیک متوسطی برخوردار است و فضای خالی به میزانِ کافی برای حضور متن در نظر گرفته نشده است. نوع کتاب سازی و انتخاب قطع مناسب، کتاب را برای مخاطب خود جذاب کرده است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما به‌جای این هفت چیز که در سفره‌ی هفت‌سین می‌گذاریم، چه چیزهای دیگری می‌شود گذاشت؟ - آیا شما هم در خانه‌تان هفت‌سین می‌چینید؟ - به نظر شما برای زیباتر کردن سفره هفت‌سین چه کارهایی می‌شود کرد؟

مشخصات کتاب
نویسنده مریم فیاضی
ناشر کتاب‌های طوطی (انتشارات فاطمی )
تعداد صفحات 32
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر محبوبه یزدانی
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد نرم