غازی که نمی‌خواست غاز باشد

(Silly Suzy Goose )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

7+ 3 تا 7 با همراهی والدین

ماجرای غازی که غاز بودن را دوست ندارد و می‌خواهد یک حیوان دیگر باشد همراه با خودشناسی و اهمیت پذیرش خود

نویسنده: پتر هورا‌چک تصویرگر: پتر هورا‌چک

غازی که نمی‌خواست غاز باشد

(Silly Suzy Goose )
7+
3 تا 7 با همراهی والدین

ماجرای غازی که غاز بودن را دوست ندارد و می‌خواهد یک حیوان دیگر باشد همراه با خودشناسی و اهمیت پذیرش خود

نویسنده: پتر هورا‌چک

تصویرگر: پتر هورا‌چک

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
با شناخت دنیای اطراف و گروه‌های اجتماعی بزرگ‌تر، کودکان با سؤالاتی درباره‌ی خود و زندگی‌شان مواجه می‌شوند. با ایجاد سؤال، آن‌ها به‌مرور از فضای خانه فاصله می‌گیرند و به دنبال ماجراجویی‌های تازه‌ای می‌روند. تجربه‌ی به‌دست‌آمده از این تنهایی و استقلال، آن‌ها را برای حضور در مدرسه و پذیرفتن مسئولیت‌هایی جدید آماده می‌کند. همراه با این تجربیات، کودکان همچنان به محیط امن خانه، حمایت خانواده و تجربه‌ی احساس تعلق نیاز دارند . سؤال و کنجکاوی غاز کوچولو با سفر آغاز می‌شود. کودک در این سفر او را همراهی می‌کند و در انتهای داستان که غاز کوچک همراه با دانایی غاز بودن را انتخاب می‌کند، کودک نیز همراه با او رشد و بالندگی را تجربه خواهد کرد.
محتوای آموزشی
آموزش حیوانات مختلف همراه با تصویر آن‌ها و نام بردن یکی از ویژگی‌های هر حیوان، از نکات آموزشی کتاب است.
الگوی شخصیتی
غاز کوچولو به دنبال این سؤال که اگر غاز نباشد، چه حیوانی می‌تواند باشد، شروع به ماجراجویی می‌کند و نزد حیوانات مختلف می‌رود تا هویت جدیدی کشف کند که درنهایت کنجکاوی و جست‌وجوگری او را به جواب می‌رساند و پس از آن غاز کوچولو با استفاده از شناختی که نسبت به خود و دیگر حیوانات به دست آورده، تصمیم می‌گیرد غاز بودن را انتخاب کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی غاز کوچولویی است که از غاز بودن خسته شده و دلش می‌خواهد مانند یک حیوان دیگر باشد. مثلاً یک خفاش باشد تا بتواند سروته از شاخه آویزان شود یا یک توکا باشد تا بتواند با صدای بلند آواز بخواند. غاز کوچولو نزد حیوانات مختلفی می‌رود و آن‌ها را از نزدیک می‌بیند. کودک با غاز کوچولو در سفرش همراه شده و با حیوانات مختلف، نام آنان و یکی از ویژگی‌هایشان آشنا می‌شود. موضوع داستان خودشناسی است. کودک همراه با غاز کوچولو می‌آموزد تا درباره‌ی هویت خود سؤال کند و برای یافتن پاسخ به دنیای پیرامون خود سرک بکشد. داستان می‌تواند برای کودکان سه سال به بالا خوانده شود. آشنایی کودک با حیوانات مختلف و توضیح درباره‌ی زندگی آنان، می‌تواند سبب ایجاد علاقه او به محیط‌زیست و جانوران مختلف گردد. اما برای کودک پنج سال که با ساختار سؤال کردن آشنا شده و سوالاتی مانند چرا و چگونه در ذهن دارد، تجربه غاز کوچولو می‌تواند تجربه‌ای معرفت‌شناسانه باشد. غاز کوچولو برای در امان ماندن از عصبانیت شیر، درنهایت به دسته‌ی غازهایی که همه شبیه به هم هستند بازمی‌گردد اما بازهم می‌داند که نمی‌خواهد غازی شبیه به بقیه باشد.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی غاز کوچکی است که دلش نمی‌خواهد یک غاز باشد. او می‌خواهد یک‌جور دیگر باشد؛ مثلاً مانند یک خفاش باشد یا یک توکا، یا شبیه یک پنگوئن. غاز کوچولو نزد حیوانات مختلف می‌رود و تلاش می‌کند رفتاری شبیه به آن‌ها داشته باشد؛ مثلا مانند شیر غرش کند، اما صدای او یک شیر خوابیده را بیدار و عصبانی می‌کند. غاز کوچولو به سمت دسته‌ی غازهای فرار می‌کند؛ چون آنجا همه شبیه او هستند و شیر نمی‌تواند او را پیدا کند.

کیفیت تصویر

تصاویر‌ بزرگ‌ کتاب به‌ همراه صدای‌ حیوانات اثری‌ آموزنده و سرگرم‌کننده را برای‌ کودکان خلق‌ کرده‌اند. استفاده از‌ رنگ‌های‌ روشن و انواع بافت‌ها و قابلیت‌های متنوع تکنیک در نمایش احساسات و موقعیت‌های مختلف، نشان از مهارت تصویرگر در‌ اجرای‌ تکنیک دارد که البته از‌ این‌ جهت تصاویر به‌ نوعی یادآور آثار «اریک کارل» نیز هستند. تاکید اصلی کتاب بر شخصیت‌های آن است. شخصیت‌پردازی‌ها جذاب‌اند و به‌‌گونه‌ای به تصویر در آمده‌اند که تشخیص حیوانات و درک کنش‌هایشان را برای مخاطب آسان‌ می‌کنند. ترکیب‌بندی‌های خوب و چرخش تصاویر در‌ صفحه برای مثال؛ برای‌ تاکید بر‌ بلندی‌ گردن زرافه جالب توجه‌ است. البته انتخاب نامناسب نوع فونت به‌ زیبایی‌ تصاویر لطمه‌ زده‌ است و تناسبی با‌ سبک طراحی تصاویر ندارد. نوشته‌های‌ کتاب نیز خیلی‌ بزرگ هستند و کمکی به‌ خوانش راحت‌تر متن نمی‌کنند ولی می‌توانند برای‌ کودکان کم‌بینا مناسب باشند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

-چرا غاز کوچولو نمی‌خواست یک غاز باشد؟ -فکر می‌کنید چه خطراتی غاز کوچولو را تهدید می‌کند اگر از دسته غازها جدا باشد؟

مشخصات کتاب
نویسنده پتر هورا‌چک
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 36
نام مترجم نورا حق‌پرست
سال انتشار 2005
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر پتر هورا‌چک
عرض کتاب 24
طول کتاب 26
نوع جلد نرم