غول و دوچرخه

thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجراهای دزد دوچرخه و تغییر متناوب اتفاقات و انتخاب های داستان با دخالت‌ و همراهی‌های دختر نویسنده‌

سال: 1388
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دزد دوچرخه پسربچه‌ای است که دوست دارد دوچرخه داشته باشد. جهان کودکی کودکانی که از برخی امکانات محروم هستند در داستان به تصویر درآمده. تنبیه شدن کودک برای اشتباهش با بخشش و پشیمانی از تنبیه او همراه می‌شود، اما هر تصمیمی برای حمایت از مظلوم عواقب خودش را دارد. درسا برای حمایت از سینا این عواقب را می‌پذیرد و در هنگام فرار از دست سربازها و در خانه‌ی بچه غول تلاش می‌کند شجاعانه رفتار کند. تحقیر شدن و حمایت، حمایت والدین، احساس دوستی، در کنار این‌ها اشاره‌هایی به فقر و خواسته‌های ساده‌ی برخی کودکان، از دیگر موارد جهان کودکی داستان هستند.
  درسا مهارت‌های زندگی‌اش را تقویت می‌کند. او در ابتدا با مفهوم قضاوت و عدالت برخوردی قاطعانه دارد، اما به‌مرور و با درک وضعیت کودکی که دزدی کرده، عدالت را نه در تنبیه، بلکه در حمایت از کودکی که دزدی کرده می‌بیند. پدر و مادر درسا در این مسیر رشد با او همراه می‌شوند؛ آن‌ها قضاوت و دخالت نمی‌کنند و به درسا یادآوری می‌کنند که تصمیم‌ها و دخالت‌هایش در روال داستان عواقبی دارد. درسا عواقب تصمیماتش را شجاعانه می‌پذیرد و داستان را به انسانی‌ترین شکل ممکن به پایان می‌رساند.
  پسرکی که دزدی کرده، کتک می‌خورد و گریه می‌کند. پلیس او را دستگیر می‌کند و به زندان می‌برد. درراه فرار از زندان با سمت دو کودک تیراندازی می‌شود و آن‌ها تیر می‌خورند. هرچند که کمی جلوتر این بخش از داستان خط می‌خورد و ادامه دیگری جایگزین می‌شود. در خانه بچه غول، هر دو کودک و حتی پدر و مادر دخترک تهدید به خورده شدن توسط بچه غول می‌شوند و همین تهدید دخترک را به گریه وامی‌دارد. او باید بین پدر و مادرش یکی را انتخاب کند تا توسط بچه غول خورده شود و این انتخاب او را بسیار آزاد می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان غول و دوچرخه، داستان پسربچه‌ای است که یک دوچرخه می دزد. نویسنده ی داستان در حین روایت اتفاقات، درباره ی شیوه ی نوشتن داستان و نظرات دخترش درباره ی چگونه اتفاق افتادن ماجراها نیز توضیحاتی می دهد. خود نویسنده و دختر و همسرش وارد داستان می شوند و به پیشبرد اتفاقات آن کمک می کنند. دختر نویسنده در سرنوشت پسرک دزد دوچرخه تاثیر می گذارد و سرنوشت او را تغییر می دهد. دخترک ابتدا کمک می‌کند تا دزد دستگیر شود، بعد دلش برای دزد می‌سوزد و سعی می‌کند او را نجات بدهد. داستان به روایتی ساده مفاهیمی چون قضاوت و عدالت، نسبی بودن اخلاق، بخشش و درک دیگری را به تصویر کشیده است. درسا، دختر نویسنده، پسربچه دزد را درک می‌کند و او را از مجازات نجات می‌دهد. درسا و بچه غول هم دوچرخه ندارند و هر دو در قسمت‌هایی از داستان میل شان به داشتن دوچرخه را ابراز می‌کنند. قسمت‌هایی از داستان بنا به سفارش درسا خط می‌خورد و تغییر می‌کند، مثل وقتی‌که درسا و دزد در جنگل تیر می‌خورند. تغییر در روال داستان و دیدن همه امکان‌ها و انتخاب‌هایی که در این ماجرا می‌تواند وجود داشته باشد داستان را مهیج‌تر می‌کند و درعین‌حال قطعیت قضاوت ها و ماجراهای زندگی را زیر سؤال می‌برد و به و تاثیرگذاری انسان در روال اتفاقات دنیا معنایی جدید می بخشد.
  پدر و مادر درسا در تمامی موقعیت‌های ترسناک یا خشن داستان، مثل فرار از سربازها در جنگل، تیراندازی‌ها، تیر خوردن و تهدید به خورده شدن توسط بچه غول، حضور دارند و همین مسئله به احساس امنیت کودک می‌افزاید. پیشنهاد می‌شود این کتاب به همراه مربی یا والدین مطالعه شود و درباره مفاهیم آن با کودکان گفتگو شود تا برخی تأثیرات ترس و خشونت داستان که ممکن است برای خوانندگان حساس‌تر پررنگ باشد، تعدیل شود.

  چکیده داستان

  داستان حاوی چند روایت وابسته به یکدیگر است: اول، روایت نویسنده‌ای که مایل است با کمک دخترش داستانی بنویسد و دوم، داستان شخصیت اول داستان نویسنده، که یک دزد دوچرخه است، و ماجراهایی که از سر می‌گذراند. دختر نویسنده درسا نام دارد و سعی می‌کند در روند برخی از اتفاقات داستان تأثیر بگذارد و آن‌ها را عوض کند. در ابتدا دزد یک دوچرخه می‌دزدد. درسا ناراحت می‌شود و کاری می‌کند دزد دوچرخه دستگیر شود. بعد از کار خودش پشیمان می‌شود و دلش برای دزد که کتک‌خورده و گریه می‌کند می‌سوزد. درسا وارد داستان می‌شود و به دزد کمک می‌کند تا از زندان و از دست سربازهایی که به آن‌ها تیراندازی می‌کنند فرار کند. آن‌ها در جنگل گم می‌شوند و از خانه بچه غول سر درمی‌آورند که عاشق دوچرخه است و غول و پدر و مادرش تنها در صورتی درسا و پدر و مادرش را رها می‌کند که برای بچه غول دوچرخه بخرند. خانواده‌ی درسا رها می‌شوند و برای غول و پسرک، که حالا دیگر به‌جای دزد سینا صدایش می‌زنند، دوچرخه تهیه می‌کنند و همه‌چیز به خیروخوشی به پایان می‌رسد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  غول و دوچرخه داستان نسبتاً خلاقانه و درعین‌حال پیچیده‌ای را روایت می‌کند. تصاویر هنرمندانه خلق‌شده‌اند اما بیش از آن‌که روایت گر باشند، تزیینی‌اند. سبک انتزاعی تصاویر و تکنیک و اجرای آن، فضایی نو و متفاوت را پیش روی مخاطب قرار می‌دهند. فضایی که در آن سعی شده است تا با کم‌ترین عناصر بصری و با طراحی‌های ساده و گرافیکی، مفاهیم مطرح‌شده در داستان به تصویر درآیند. در این زمینه و برای جلوگیری از تکراری شدن تصاویر، از ترکیب‌بندی زوایای دید متنوع و بافت‌های مختلف استفاده شده است. اما از طرف دیگر، در این سبک و شیوه به دلیل شخصیت‌پردازی‌های ساده، چهره‌های تکراری و بدون احساس، فضاسازی‌های انتزاعی و رنگ‌های محدود، ارتباط مخاطب کودک با تصاویر کم‌تر شده و از باورپذیری آن‌ها کاسته می‌شود.
  کتاب به لحاظ ساخت و کیفیت ظاهری جذاب و مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – اگر شما به‌جای درسا بودید، وقتی دزدی پسرک را می‌دیدید، چه برخوردی می‌کردید؟
  – به نظر شما چرا پسرک می‌خواست دوچرخه را بدزد؟ چرا پسرک تصمیم گرفت پیش بچه غول باقی بماند؟
  – فکر می‌کنید نقاشی‌ها و نوشته‌های روی دیوار بچه غول چه چیزهایی را درباره شخصیت او به ما نشان می‌دهد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده احمد اکبرپور
  ناشر افق
  تعداد صفحات ۲۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۸
  تصویرگر راشین خیریه
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم