فرار از شوروی (۱)

(Tintin au pays des soviets )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

سفر تن‌تن به مسکو برای تهیه‌ی گزارش و تعقیب مدام او از طرف سیستم اطلاعاتی شوروی

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

فرار از شوروی (۱)

(Tintin au pays des soviets )
12+

سفر تن‌تن به مسکو برای تهیه‌ی گزارش و تعقیب مدام او از طرف سیستم اطلاعاتی شوروی

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی داستان تن‌تن است که خبرنگاری جوان است. رفتار تن‌تن شبیه به رفتار جوانی است که به‌تازگی نوجوانی را پشت سر گذاشته و وارد بزرگ‌سالی شده است؛ ازاین‌رو هنوز کنجکاوی‌های سرکش و شجاعت‌های بدون‌فکر خود را دارد. وقایع داستان هرچند که در فضای کودکی و نوجوانی اتفاق نمی‌افتند، اما از جنبه‌ی درک موقعیت و چالش‌ها و هیجانات داستان می‌توان گفت که این کتاب برای گروه سنی پیشنهادی مناسب به نظر می‌رسد. ماجراجویی، استقلال، و هیجان سفر و کشف معماها از عناصر جهان نوجوانی داستان است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
تن‌تن در این داستان در موقعیت‌های مختلف تصمیمات هوشمندانه می‌گیرد و خودش را از خطر نجات می‌دهد. همچنین این داستان از جنبه‌ی رابطه با حیوانات اهلی، درک موقعیت، شجاع بودن، سرعت عمل داشتن در شرایط سخت می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
جاسوسی و تعقیب و گریز، صدمات بدنی و دیگر موقعیت‌های خشونت‌آمیز در داستان دیده می‌شود.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
موضوع جنگ سرد و تلاش کشور‌های غربی برای منفی نشان دادن کشور‌های بلوک شرق، جاسوسی و روش‌های سیستم‌های اطلاعاتی در شوروی و دیگر موقعیت‌های مشابه در این داستان از جمله موارد محتوای بزرگسالانه است که در جهان کودکان و نوجوانان جایی ندارد.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی سفر تن‌تن خبرنگار جوان به موسکو است که برای تهیه‌ی گزارش به روسیه در دوران کمونیستی (شوروی سابق) می‌رود. داستان پر از ماجراجویی‌های مختلف است و تن‌تن در تمام موقعیت‌ها سعی می‌کند بهترین کار را انجام دهد. این کتاب به شکل کمیک استریپ طراحی ‌شده است و روایت داستان، بالون‌های دیالوگ‌ها به همراهی روایت و کنش‌های منعکس شده در تصاویر قابل‌درک می‌شود. تن‌تن همراه با برفی سگ باوفایش، وارد ماجراهایی می‌شوند و از خود رفتارهای شجاعانه نشان می‌دهند. این داستان می‌تواند از جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی و ماجراجویی و برانگیختن کنجکاوی قابل‌توجه باشد. نوجوانان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان وارد فضایی خنده‌آور و پرماجرا می‌شوند که مخاطب را تا آخر ماجرا همراهی می‌کند.از نظر چالش‌ها و طنزهای موقعیت، این داستان می‌تواند برای نوجوانان گروه سنی پیشنهادی قابل‌توجه باشد. همچنین رابطه‌ی خوب و دوستانه‌ای که تن‌تن با برفی دارد، می‌تواند از جنبه‌ی توجه و تأثیر حضور حیوانات اهلی در زندگی انسان‌ها قابل‌توجه باشد. بسیاری از کودکان از داستان‌های معمایی و کارآگاهی لذت می‌برند و هیجان و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. داستان این جلد در زمانی نوشته‌شده است که دولت‌های کشورهای مختلف با یکدیگر در جنگ و اختلاف‌های شدید بودند، این داستان جنبه‌ی سفارشی برای تخریب شوروی سابق را دارد و واضح است که دارای حقایق تاریخی نیست و بیشترین جنبه‌ای که در داستان دیده می‌شود مسخره کردن است. انتقادات درون داستان چه درست باشند و چه غلط، برای نوجوانان تا حدودی گمراه‌کننده است و شیوه‌ی انتقادی آن جنبه‌ی مسخره‌آمیز و توهین‌کننده است، تا اینکه نگاهی دقیق یا اشاره‌های دقیق به جنبه‌ای تاریخی داشته باشد.

چکیده داستان

این کتاب به شکل داستان‌های مصور نوشته‌شده است. مدیر دفتر مجله‌ای در بلژیک تن‌تن را به همراهی برفی که سگ همراه تن‌تن است برای تهیه‌ی گزارش به کشور روسیه می‌فرستد. کشور روسیه در دوران کمونیستی (شوروی سابق)‌ است و افراد دولتی نمی‌خواهند بگذارند تن‌تن از کشورشان گزارشی تهیه کند. وقتی تن‌تن همراه برفی وارد مسکو که پایتخت روسیه است می‌شوند، از طرف سیستم اطلاعاتی کشور روسیه مدام تحت تعقیب قرار می‌گیرند و خطراتی تن‌تن و برفی را تهدید می‌کند. تن‌تن ماجراها و اتفاقات و خطرات و چالش‌های فراوانی را پشت سر می‌گذارد و به کشور خودش بلژیک برمی‌گردد.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند. جلد اول این مجموعه به لحاظ کیفیت و سبک تصویرسازی با کارهای دیگر این مجموعه متفاوت است و فاصله‌ی زیادی دارد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما فرق بین داستان تاریخی، متن تاریخی و برداشت‌هایی از تاریخ چیست؟ - شما درباره‌ی شغل خبرنگاری چه اطلاعاتی دارید؟ - آیا تا به حال برای تهیه‌ی گزارش به جایی سفر کرده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر نشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
نام مترجم گروه نشر رایحه اندیشه
سال انتشار 1929
سال انتشار در ایران 1381
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت