فرار از مدرسه

(!Miss. Klute is ahoot)

thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ضعف بچه‌ها در درس روخوانی، تمهید معلم برای تقویت روخوانی از طریق بلند‌خوانی بچه‌ها برای گوسفند، تغییرات مثبت بچه‌ها در پی هم‌جواری با گوسفند.

سال: 2014
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  «ای. جی.» به خاطر روخوانی ضعیفش نگران مسخره شدن توسط دیگران است. مسائل مختلفی بین بچه‌ها در مدرسه اتفاق می‌افتد که برای مخاطب جالب و قابل همذات‌پنداری است. بچه‌ها به دوشیزه کلوت علاقه‌مند می‌شوند، او را عضوی از مدرسه می‌دانند و در نبود او احساس ناراحتی می‌کنند. در طول داستان تغییراتی در بچه‌ها ایجاد می‌شود به‌طور مثال، «ای. جی.» که در ابتدا از خواندن متنفر است کم‌کم از آن خوشش می‌آید و امیلی که از همه‌چیز می‌ترسد دیگر از دوشیزه کلوت نمی‌ترسد. داستان طنزآمیز است.
  درجایی از داستان می‌شنویم که وقتی آدم‌ها چیزی را اشتباه می‌خوانند حیوانات به آن‌ها نمی‌خندند. «ای. جی.» وقتی می‌بیند داستانی که امیلی شروع به خواندنش کرده است، کسل‌کننده و تکراری است شروع به خیال‌بافی می‌کند و ادامهٔ داستان را از نگاه خودش بازخوانی می‌کند و بچه‌های دیگر هم آن را ادامه می‌دهند. بچه‌ها متوجه افسردگی دوشیزه کلوت می‌شوند و راه‌های مختلفی برای بهبود حال او امتحان می‌کنند و نتیجه‌ی خوبی می‌گیرند. رابطهٔ مسئولان مدرسه و بچه‌ها صمیمی است و مسئولان، بچه‌ها را درک می‌کنند.
  کلمات و عباراتی مثل کله‌پوک، زرزرو، پرت‌وپلا، ورورور موقع خواندن کتاب در متن آمده که مناسب نیست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌‌ی «مدرسه‌ی پرماجرا» است. داستان درباره‌ی پسری به نام «ای. جی.» است که در روخوانی مشکل دارد و معلم‌شان برای حل این مشکل گوسفندی به کلاس می‌آورد تا بچه‌ها برای او کتاب بخوانند. با ورود گوسفند ماجراهایی اتفاق می‌افتد که به پایان خوشی منتهی می‌شود. داستان بر اهمیت توجه به حیوانات و ارتباط و نگهداری درست از آن‌ها تأکید می‌کند. همچنین در روند داستان تغییرات مثبتی را در بچه‌ها به وجود می‌آید. شیوه‌ی روایت داستان طنزآمیز و جذاب است. اتفاقات مدرسه، روابط و ماجراها در کنار گروه همسالان از عناصر جهان کودکی و نوجوانی داستان است. روش‌ خلاق معلم برای تقویت روخوانی بچه‌ها بخشی از محتوای یادگیری و آموزشی داستان است. با ایده‌ی معلم، خجالت کشیدن و کمال‌گرایی بچه‌ها در همجواری با گوسفند کم می‌شود و احساس همدلی در نگهداری از او به کودکان انگیزه‌ی بهتر خواندن می‌دهد.
  وقتی بچه‌ها سعی می‌کنند پایان داستان را پیش‌بینی کنند این‌طور تخیل می‌کنند که زمین منفجر می‌شود و همه می‌میرند؛ و در ادامه از زبان یکی از بچه‌ها گفته می‌شود که این پایان برای بچه‌ها مناسب نیست. داستان حاوی عبارات و کلماتی است که بچه‌ها در خطاب قرار دادن همدیگر از آن‌ها استفاده می‌کنند و نامناسب است مثل زرزرو، کله‌پوک و … . کتاب برای 7 تا 12 سال نوشته شده است و برای بالای 7 سال با در نظر گرفتن موارد ذکرشده قابل‌استفاده است.

  چکیده داستان

  اسم من «ای. جی.» است و از بلند خواندن متنفرم. چون در مدرسه مجبورمان می‌کنند بلند بخوانیم و وقتی اشتباه می‌کنیم همه می‌خندند. امسال در مدرسه، آقای مک‌کی را برای بهترشدن روخوانی ما به مدرسه می‌آورند و او هم با یک گوسفند به کلاس می‌آید. همهٔ بچه‌ها جیغ می‌زنند و زیر میز قایم می‌شوند ولی آقای مک کی می‌گوید این حیوان یک حیوان درمانگر و بی‌آزار است. شما با خواندن کتاب برای او روخوانی‌تان تقویت می‌شود. کم‌کم به گوسفند که اسمش دوشیزه کلوت است نزدیک می‌شویم و می‌فهمیم بی‌آزار است. برنامه این است که کتاب را با صدای بلند برای او می‌خوانیم، خوراکی‌های مخصوص خودش را به او می‌دهیم، او سرش را روی پای ما می‌گذارد و آرام نگاه می‌کند. یک روز آقای مک‌کی کتابی به امیلی می‌دهد تا روخوانی کند. داستان تکراری و لوس است، برای همین من کتاب را از او می‌گیرم و متنش را تغییر می‌دهم و بعد نوبتی بقیهٔ بچه‌ها داستان تخیلی را ادامه می‌دهند اما دوشیزه کلوت هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد. می‌فهمیم که او افسرده است و از آقای مدیر اجازه می‌گیریم تا او را به گردش ببریم. زنگ تفریح در حیاط با او بازی می‌کنیم و او سرحال و شاد می‌شود اما بعد از مدتی دنبال سنجابی که از جنگل آمده می‌دود و فرار می‌کند. من از آقای کلاتز معذرت‌خواهی می‌کنم چون مسئولیت او با من بود اما کمی بعد خبر می‌رسد که دوشیزه کلوت برگشته ولی حالش خوب نیست چون تمام کیک‌شکلاتی‌های تولد امیلی را با کاغذش خورده و بالا آورده.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر پویای این کتاب همچون داستانش درون‌مایه طنز دارند. با توجه به مصور بودن کتاب و حجم بالای اتفاقات موجود در داستان، تصاویر بازتاب‌دهنده‌ی تمامی رخدادها نیستند اما تصویرگر سعی بر آن داشته لحظه‌های مناسبی از داستان را برای به تصویر کشیدن انتخاب کند و حس لحظه‌های پرهیجان داستان را به مخاطب خود انتقال ‌دهد.
  طراحی شخصیت‌‌ها باورپذیر و تا حدی کلیشه‌ای صورت گرفته‌اند. سبک طراحی در تمامی پلان‌ها و حتی در دیگر کتاب‌های این مجموعه یکسان صورت گرفته و یکدستی در ظاهر شخصیت‌ها به‌درستی رعایت شده است. کنش‌ها به‌خوبی نشان داده‌شده و شکل ظاهری شخصیت‌ها نیز کاملاً با خصوصیات معرفی‌شده‌ی خود در متن مطابقت دارند و مخاطب به‌خوبی می‌تواند در طول جریان داستان و اتفاقات با آن‌ها هم ذات پنداری کند.
  تکنیک سیاه‌وسفید لطمه‌ای به تصاویر وارد نکرده‌است. تصویرگر سعی کرده با استفاده از ارزش خطی و تنالیته‌های مختلف، عمق و پرسپکتیو را در تصاویر نشان دهد. فضاسازی‌ها ساده و متناسب با داستان ترسیم‌شده‌اند؛ اما زوایای دید محدود و ثابت، منجر به یکنواختی تصاویر شده است.
  گرافیک کتاب ساده است و اسامی و نوشته‌های موجود در تصاویر نیز ترجمه‌شده و در جای صحیح خود بدون صدمه زدن به تصاویر آورده شده است. طرح روی جلد کتاب برخلاف تصاویر داخل کتاب به‌صورت رنگی است و کتاب را در نگاه اول برای مخاطب خود چشمگیر کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا شما تجربه‌ی نگهداری از حیوان خانگی را دارید؟
  – به نظر شما چه حیواناتی را می‌شود در خانه نگهداری کرد و چه حیواناتی را نمی‌شود؟
  – آیا شما برای پیشرفت درسی که در آن مشکل‌دارید، روش خاصی را پیشنهاد می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دن گاتمن
  ناشر گام
  تعداد صفحات ۹۶
  نام مترجم مونا قائمی
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر جیم پایلوت
  عرض کتاب ۱۳
  نوع جلد نرم