فرانکلین در تاریکی

(Franklin in The Dark)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ترس فرانکلین از اتاق تاریکش در شب و غلبه بر ترس با کمک و مشورت دوستان و مادرش

سال: 1986
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان با ذکر کارهایی که فرانکلین به‌تنهایی از عهده انجام آن‌ها برمی‌آید مثل به‌تنهایی پریدن در آب، شنا کردن، بستن زیپ و دکمه لباس شروع می‌شود که برای کودک حس هم‌ذات‌پنداری ایجاد می‌کند. بعدازآن، دوستی فرانکلین با حیوانات دیگر و کمک خواستن از آن‌ها و همدلی و بیان تفاوت‌ها و اشتراکات آن‌ها دیده می‌شود. کتاب علیرغم اینکه درباره "ترس" است، اما هم در نوع نگارش و بیان داستان و هم تصاویر استفاده‌شده، بسیار لطیف و مناسب جهان کودکی است. تصاویر شاد و لطیف‌اند و داستان بیشتر بر ویژگی‌های مثبت شخصیت‌ها، توانایی‌ها و فضای امن کودکی تمرکز دارد. در ادامه مشکل فرانکلین که ترس او از تاریکی است، به‌راحتی و بدون کمترین تعارضی حل می‌شود.
  شخصیت اصلی که فرانکلین است توانایی‌های مناسب سن خود را داراست. رابطه عاطفی فرانکلین با مادرش گرم و صمیمی است و مادرش نیز نقش حمایتی مثبت دارد. فرانکلین به‌راحتی از دوستانش طلب کمک می‌کند و دوستانش نیز با مهربانی با او همدلی و همیاری می‌کنند. صداقت در بیان احساسات نیز در شخصیت‌ها دیده می‌شود. درنهایت بر استقلال شخصیت اصلی در حل مشکلش تأکید می‌شود و او بعد از کمک‌ها و مشورت‌های دوستان، به تحلیل مشکل خود می‌پردازد و با آن کنار می‌آید.
  در یکی از تصاویر کتاب تصویر کمرنگی از موجوداتی که فرانکلین از آن‌ها می‌ترسد، آمده است که ممکن است برای کودکی که زمینه ترس دارد مناسب نباشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی فرانکلین است. داستان درباره لاک‌پشتی به نام فرانکلین است که با توجه به سن‌اش توانایی‌های انجام کارهای زیادی را دارد، اما او از تاریکی می‌ترسد. فرانکلین متوجه می‌شود که هرکدام از دوستانش هم از چیزی می‌ترسند و هرکدام راه‌حل مخصوص خود را پیداکرده‌اند. فهمیدن این موضوع که همه می‌ترسند و هر کسی راهی برای مواجهه با ترسش پیدا خواهد کرد برای فرانکلین آرامش‌بخش است. داستان از یک‌سو با فضای کودکانه و صلح‌آمیز،به بیان ساده مسائل روزمره کودکان می‌پردازد و از سوی دیگر با طرح مفاهیمی مثل دوستی، مشورت، همدلی، حل مسئله، استقلال و … به شکل غیرمستقیم با مخاطبش ارتباط نزدیکی برقرار می‌کند. ‌‌شخصیت‌های داستان همه مثبت، مهربان، همدل، کمک‌رسان، حامی و دلگرم‌کننده‌اند و ازاین‌جهت کودک در فضای امن داستانی قرار می‌گیرد.
  تنها نکته‌ای که کتاب را برای سن بالای 5 سال مناسب‌تر می‌کند بخشی است که از ترس فرانکلین از حیوانات بد و ترسناک در لاک تاریکش می‌گوید و تصویر کمرنگی از آن‌ها نیز ارائه می‌شود و این تصویر ممکن است برای گروه سنی زیر 5 سال مناسب نباشد.

  چکیده داستان

  فرانکلین، لاک‌پشت کوچکی است که به‌تنهایی قادر به انجام یک سری کارهای منطبق با سنش است، اما از جای تنگ و تاریک می‌ترسد. مادر فرانکلین شب‌ها در لاکش چراغ‌خواب روشن می‌کند تا او ببیند که در آنجا چیزی نیست، اما او همچنان فکر می‌کند موجودات ترسناکی آنجا هستند. فرانکلین برای حل مشکلش از دوستانش مثل اردک، پرنده، شیر و خرس کمک می‌خواهد و هرکدام از آن‌ها از ترس‌های خودشان می‌گویند که فرانکلین از آن‌ها نمی‌ترسد. وقتی از پیش دوستانش برمی‌گردد می‌بیند مادرش ترسیده و نگران او شده و فرانکلین از اینکه می‌بیند مادرش هم از چیزی ترسیده تعجب می‌کند. فرانکلین برای مادرش تعریف می‌کند که هرکدام از دوستانش از چیزی می‌ترسند. بعد از شام، موقع خواب مادرش او را در آغوش می‌گیرد و شب‌به‌خیر می‌گوید و فرانکلین بااینکه هنوز فکر می‌کند موجودات ترسناک را درون لاکش دیده، ولی با شجاعت شب‌به‌خیر می‌گوید و بعد که مطمئن می‌شود کسی او را نمی‌بیند چراغ‌خوابش را روشن می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب “فرانکلین در تاریکی”، از مجموعه داستان‌های فرانکلین است که به ترس‌ها و نگرانی‌ها و مشکلات رفتاری کودکان می‌پردازد.
  تصاویر خلاقانه‌ی این کتاب به‌خوبی در ارتباط با متن، به توصیف ناگفته‌های داستان و کارها و رفتارهای فرانکلین می‌پردازند. شخصیت فرانکلین که بسیار دوست‌داشتنی است، به‌گونه‌ای ترسیم‌شده که در حالت‌های مختلف، کنش‌های باورپذیری دارد و مخاطب به‌خوبی او را همراهی می‌کند. دیگر شخصیت‌ها نیز از اصول طراحی درستی برخوردارند.
  همچنین تنوع در زوایای دید از یکنواختی در تصاویر کاسته‌است. تصویرگر تلاش کرده تا با استفاده از پالت رنگی گسترده و پرداختن دقیق به جزئیات، فضایی سرشار از طراوت و لطافت را برای مخاطب خلق کند. تکنیک بامهارت اجراشده است. البته در چاپ نسخه اصلی کتاب، کیفیت رنگ‌ها بالاتر از نسخه ترجمه‌شده است. نکته‌ی دیگر این‌که، قرار دادن تصاویر در داخل کادر، از سیالیت ترکیب‌بندی‌ها کاسته است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا فکر می‌کردید حیوانی مثل شیر از صدای بلند بترسد؟ یا خرس سفید قطبی از سرمای شدید؟
  – آیا چیزی هست که شما هم از آن بترسید؟
  – فکر می‌کنید اگر از چیزی ترسیدید باید چه‌کار کنید تا راحت‌تر باشید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده پالت بورژوا
  ناشر پیک دبیران
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم فرمهر منجزی
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۱۹۸۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۹
  تصویرگر براندا کلارک
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم