تماشاخانه‌ی کوچک هانا آرنت

(Hannah Arendt’s Little Theater)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی با فلسفه‌ی سیاسی و تاریخی هانا آرنت با زبان تمثیل

سال: 1399
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نوجوانان معمولا به نسبت به مسائل اجتماعی و جهانی حساس هستند. همچنین هویت‌یابی، آرمان‌گرایی و دغدغه نسبت به گذشته و آینده در آن‌ها پررنگ است. در این کتاب نیز هانای جوان با همین ویژگی‌ها با هانای پیر همراه می‌شود و همراه با کنجکاوی و ماجراجویی برای نیازها و پرسش‌هایش، پاسخ‌هایی میابد. او در مسیر تجربه‌هایش به درک و شناخت جدیدی می‌رسد و رشد می‌کند. هانای پیر نقش حمایتگرانه‌ای نسبت به هانای جوان دارد.
  هرچند در ابتدای داستان اینطور نیست اما در ادامه، رابطه‌ی خوبی میان هانای پیر و جوان شکل می‌گیرد. هانای جوان کنجکاو و جستجوگر است و نکاهی انتقادی دارد. هانای پیر نیز امیدوار و حمایتگر است. آن‌ها از یکدیگر مراقبت و با همراهی هم مسائل را حل می‌کنند.
  موضوعات زیادی در زمینه‌‌ی فلسفه، تاریخ، سیاست و جامعه شناسی در قالبی تمثیلی و داستانی در کتاب مطرح می‌شود. نوجوانان با فلسفه و نگاه هانا آرنت به زندگی و نقش انسان به عنوان موجودی تاثیرگذار بر شرایط آشنا می‌شوند و امید به بهبود در هر شرایطی را درک می‌کنند. سیر تاریخی جامعه‌شناسی و فلسفه سیاسی در دوران‌های مختلف مطرح می‌شود. به مهارت‌هایی مثل حل‌مسئله، تفکر انتقادی، انعطاف‌پذیری و ارتباط موثر پرداخته می‌شود. هرچند ممکن است در خوانش اولیه همه‌ی لایه‌های پیچیده و عمیق داستان به‌طور کامل درک نشود اما با تمرکز، توجه و همراهی و گفتگو با اطرافیان آموزش‌های غیرمستقیم کتاب واضح‌تر خواهند شد.
  استثمار انسان‌ها، تبدیل شدن آن‌ها به عروسک و برخورد گرگ با هانا تا حدودی خشونت‌آمیز است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سفر خیالی هانا آرنت فیلسوف بزرگ به‌همراه دختری جوان، در طول تاریخ است. در طول داستان که به زبانی تمثیلی روایت می‌شود، به نگاه فلسفی هانا آرنت به زندگی، نقش انسان، روابط میان افراد، حکومت، سیاست، ظلم و … پرداخته شده‌است. هانای پیر و هانای جوان همراه با هم به صحنه‌ی زندگی می‌روند و درباره‌ی نقشی که هر انسانی در دوره‌های مختلف می‌تواند داشته باشد، گفتگو می‌کنند. آن‌ها با شخصیت‌های نمادین مختلفی روبه‌رو می‌شوند. برای مثال ارسطو، گرگ که نمادی از ظلم و دیکتاتوری‌ست، روباه که نمادی از انسان‌های محافظه‌کار و منفعل است، آدم اداری که نمادی از اطاعت کورکورانه است و… این داستان مخاطب نوجوان را که آرمان‌گرا و به دنبال هویت است، نسبت به مسائل اجتماعی و جهانی حساس کرده و او را تشویق به دانستن و کشف و کنجکاوی می‌کند. خواندن این کتاب به‌صورت جمعی و با همراهی والدین و بزرگسالان، زمینه‌ی مناسبی را برای درک بهتر، بحث و تبادل‌نظر به‌وجود می‌آورد.

  چکیده داستان

  هانا آرنت در سال‌های پایان عمر، در حال نوشتن کتابش “حیات ذهن” است که با دختری جوانی به‌نام هانا که در کنارش ظاهر شده مواجه می‌شود. هانای پیر و هانای جوان برای سفری پرماجرا در شهر با یکدیگر همراه می‌شوند. در این سفر خیالی با شخصیت‌ها و موقعیت‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شوند و موضوعات زیادی در مورد تاریخ، سیاست و فلسفه می‌آموزند. در طول سفر سیر تاریخی و سیاسی اجتماع به زبانی تمثیلی روایت می‌شود و هانای پیر دانسته‌ها و نقطه‌نظرهایش را با هانای جوان در میان می‌گذارد. در نهایت هانا آرنت پیش از اتمام کتابش از دنیا می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب مصور، تصاویر همراستا با متن هستند و سفر دو هانای پیر و جوان و همچنین موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرند را به‌خوبی نشان می‌دهند. شخصیت‌ها در تصاویر کنش و حرکت دارند، اما حالات چهره، مخصوصا در موقعیت‌هایی که بارِ احساساتی مانند ترس یا خشم زیاد است، نشان داده نشده است. با این حال شخصیت‌ها برای مخاطب باورپذیرند. شخصیت گرگ که که به شکلی نمادین در داستان آمده ‌است، به خوبی احساس قدرت، ترس و تاریکی را به مخاطب منتقل می‌کند. در برخی از فریم‌ها فضاسازی نیز وجود دارد که به صورت کلی و بدون جزییات کار شده‌اند، اما در انتقال حال و هوای موقعیت‌ها به مخاطب موفق هستند. رنگ‌های مشکی، قرمز و سایان در فریم‌ها تکرار شده‌اند که حس یکپارچگی در تصاویر را به مخاطب القا می‌کنند. تصاویر و رنگ‌های استفاده شده تخت و یکدست هستند. چیدمان تصاویر و متن به‌خوبی انجام شده است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و همین‌طور صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما حاضر بودید با هانا آرنت در این سفر همراه باشید؟
  کدام بخش از سفر هانای پیر و جوان برای شما جذاب‌تر بود؟ کدام بخش به شیوه‌ی زندگی و سیاست‌های کشور شما شبیه است؟
  به نظر شما گرگ و روباه می‌توانند نمادی از چه نوع انسان‌هایی باشند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماریون مولر-کلار
  ناشر کتاب چ (نشر چشمه)
  تعداد صفحات ۶۶
  نام مترجم سارا محمدی اردهالی، شیرین کریمی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر کلمانتس پله
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم