فلیکس به گذشته سفر می‌کند

(Felix travels back in time)
thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گم شدن فلیکس عروسک سوفی در موزه و ارسال نامه‌هایی از فلیکس به سوفی از گوشه و کنار جهان و در دوره‌های مختلف تاریخی

سال: 1995
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی سوفی و عروسکش فلیکس و دوستی میان آن‌ها و علاقه‌ای که به او دارد در دنیای کودکان طبیعی و پذیرفتنی است. وقتی سوفی فلیکس را گم می‌کند به‌شدت اندوهگین و دل‌تنگ می‌شود و گریه می‌کند. بخشی از اتفاقات و حوادث داستان در خانه و یا مدرسه سوفی اتفاق می‌افتد. کنجکاوی و ماجراجویی فلیکس و نیز شوق و اشتیاق سوفی به دانستن و کشف کردن که در تمام داستان به چشم می‌خورد از دیگر موارد جهان کودکی داستان است
  در این کتاب، خانواده سوفی کانونی گرم و.پرمهر دارند. آن‌ها در ماجراجویی‌ها همراه و حامی سوفی و در کنارش هستند. مادربزرگ نقش مهمی در رفع ناراحتی سوفی هنگامی‌که فلیکس را گم‌کرده دارد؛ او با کتاب‌هایش اطلاعات مهمی درباره تمدن یونان باستان به سوفی می‌دهد و ذوق و شوق یک کودک را به‌خوبی درک می‌کند. مادر، پدر، معلم، مدیر موزه، خاله اِدا و تمام شخصیت‌هایی که در داستان نقشی دارند، برای سوفی و چیزهایی که به آن علاقه دارد کاری می‌کنند و نقشی مهم در داستان دارند.
  آشنا شدن کودک با موزه، دوران سنگی، تمدن یونان باستان، وایکینگ‌ها، قرون‌وسطی، خاور دور و سرزمین سرخپوست‌های آمریکا.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره ی خرگوش عروسکی به نام فلیکس است که همیشه همراه سوفی است. روزی که سوفی با بچه‌های مدرسه به موزه رفته بود، فلیکس غیبش می‌زند و هر چه دنبالش می‌گردند پیدا نمی‌شود. روز بعد نامه‌ای از فلیکس به دست سوفی می‌رسد که نشان می‌دهد او در دوران سنگی است و روزهای بعد نامه‌های دیگری از یونان باستان، وایکینگ‌ها، قرون‌وسطی، کشور ژاپن و از سرزمین سرخپوست‌ها به دست سوفی می‌رسد. سوفی نیز همراه خانواده‌اش به قرارگاه بازسازی‌شده سرخپوست‌ها می‌روند و فلیکس را در چادر سرخپوستی پیدا می‌کنند. در این کتاب، کودک ضمن خواندن ماجراجویی‌های فلیکس و سوفی، اطلاعات بسیاری درباره‌ی دوره‌های مختلف تاریخی به دست می‌آورد و چون این دانش و آگاهی کاملاً غیرمستقیم و در برچسبی حوادث یک داستان جالب بیان و منتقل می‌شود برای مخاطب تأثیرگذار خواهد بود. اطلاعات و دانسته‌های تاریخی یا جغرافیایی برای کودکان وقتی با ماجراهایی جالب همراه می‌شود و به شکل متفاوتی ارائه می‌گردد، موضوع را جذاب‌تر می‌کند. وجود نامه در میان صفحات کتاب آن را جذاب و متفاوت از دیگر کتاب‌های تاریخی کرده است. البته والدین خوب است بدانند که ممکن است نامه‌ها و وسایلی که به کتاب‌های فلیکس وصل شده‌اند، خصلت کالایی و جذابیت ظاهری کتاب را ارجح به محتوای داستان کند.

  چکیده داستان

  سوفی و بچه‌های کلاسش به موزه می‌روند. در آنجا اتفاق عجیبی می‌افتد. فلیکس، خرگوش عروسک ناز و بامزه‌ی سوفی غیب‌اش می‌زند. سوفی همه‌جا را می‌گردد، اما اثری از فلیکس پیدا نمی‌کند. چند روز بعد، نامه‌ای از فلیکس به دست سوفی می‌رسد، نامه از دوران سنگی است. روزهای بعد، او نامه‌های دیگری از دوران یونان باستان، وایکینگ‌ها، قرون‌وسطی، خاور دور و سرزمین سرخپوست‌های آمریکا می‌فرستد. فلیکس توی این نامه‌ها، اطلاعات زیادی درباره‌ی دوره‌های مختلف تاریخی به سوفی می‌دهد.
  می‌توانید این نامه‌های واقعی را توی این کتاب بخوانید و نگاهی به نقشه‌ی دیواری بزرگ بیندازید و اطلاعات زیادی از آن دوران به دست آورید.

  کیفیت

  در هر مرحله از سفر فلیکس ما با تصاویری از او در منطقه‌ی موردنظر و تصاویری از تجربه‌های سوفی روبه‌رو هستیم. در این کتاب مانند نمونه‌های مشابه از این مجموعه، متن طولانی است و مطالب جالب و متنوعی را به مخاطب منتقل می‌کند. اما تصاویر محدود هستند و کلیتی از مطالب هر بخش را به تصویر می‌کشند. تصاویر به لحاظ تاریخی و انتقال اطلاعات، موفق عمل می‌کنند اما شاید بتوان گفت در طراحی، شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها خلاقیت خاص و ویژه‌ای دیده نمی‌شود.
  در تصاویری که به سفر فلیکس در طول تاریخ مربوط می‌شوند، فلیکس صرفاً مشاهده گری است که کنش خاصی ندارد و تعاملی با محیط و شخصیت‌ها برقرار نمی‌کند.
  کیفیت و ویژگی‌های خاص ساخت کتاب، نامه‌های فلیکس به سوفی و نقشه‌ی بزرگ انتهای آن همگی از جذابیت‌های اصلی این کتاب برای کودکان هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – موزه چه جایی است و چه ویژگی‌هایی دارد؟
  – نقاشی‌های روی دیوار غارها چه چیزی از انسان‌های دوره‌های گذشته را نشان می‌دهند؟ آن‌ها چرا روی دیوارها نقاشی می‌کشیدند؟
  – آخرین باری که شما به موزه رفتید کی بود؟ چه چیزهایی دیدید؟
  – تصور کنید شما به گذشته تاریخی ایران سفرکرده‌اید. در نامه خود برای دوستانتان چه چیزهایی خواهید نوشت؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آنت لنگن
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم محبوبه نجف‌خانی
  سال انتشار ۱۹۹۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر کنستانزا دروپ
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت