قدرت‌های خارق العاده‌ی آناتول

(LES ENQUÊTES D'ANATOLE BRISTOL TOME 7 - LES SUPER POUVOIRS D'ANATOLE )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

10+

توجه به قدرت‌های خارق العاده‌ در وجود هر انسان

نویسنده: سوفی لاروش تصویرگر: کارین هیندر

قدرت‌های خارق العاده‌ی آناتول

(LES ENQUÊTES D'ANATOLE BRISTOL TOME 7 - LES SUPER POUVOIRS D'ANATOLE )
10+

توجه به قدرت‌های خارق العاده‌ در وجود هر انسان

نویسنده: سوفی لاروش

تصویرگر: کارین هیندر

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این کتاب درباره روابط نوجوانان در محیط مدرسه است. آناتول به ژولی توجه ویژه دارد، با رفتن به موزه مخالف است و در مورد موزه نقدهایی دارد. وقتی به موزه می‌روند و به گروه‌های 5 نفری تقسیم می‌شوند برای اینکه می‌خواهند گروه برنده باشند تمایل به پذیرش کریم در گروه خود را ندارند؛ حتی لوکا از اینکه کار را گروهی انجام بدهند هم کمی ناراضی است. توجه به جنس مخالف، مخالفت‌جویی، مبارزه طلبی عناصر جهان نوجوانی این کتاب را تشکیل می‌دهد.
محتوای آموزشی
در قالب داستانی کامل و به صورت جذاب، توجه به حواس پنج‌گانه و تاثیر نبودن هر کدام از حواس مورد توجه قرار می‌دهد که می‌تواند موضوع علوم طبیعی و سلامت و بهداشت باشد. آموزش غیرمستقیم درباره‌ی حواس، توانایی‌ها و محدودیت‌های جسمی می‌تواند از موارد مهم یادگیری و محتوای آموزشی این کتاب باشد.
الگوی شخصیتی
بچه‎ها از پذیرش کریم در گروه‎های خود خودداری می‎کنند، چون او به نظر آناتول کمی شل و وارفته است. گروه آناتول هرچند با کمی نارضایتی کریم را می‌پذیرند و در انتهای داستان آن کسی که معما را حل می‌کند کریم است. در آغاز بازدید بچه‌ها به چند گروه تقسیم می‌شوند تا بتوانند در بازدید و در مسابقه‌ها با یکدیگر همکاری کنند و نقاط ضعف یکدیگر را بپوشانند. کارکنان نمایشگاه برخلاف معمول دارای معلولیت‌اند؛ برای نمونه خانمی که در رختکن کار می‌کند ناشنواست یا شخصی که دم در ورودی حضور دارد روی صندلی چرخ دار نشسته‌است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان درباره‌ی گروهی از دانش آموزان است که به دعوت آموزگارشان به یک نمایشگاه می‌روند و قرار است در این نمایشگاه با قدرت خارق‌العاده‌شان رو‌به‌رو شوند. پیش از رفتن به نمایشگاه هر کدام از دانش آموزان درباره قدرت خارق‌العاده خود چیزهایی می‌نویسند. آنها در نمایشگاه تجربه‌هایی می‌کنند که به آنها نشان می‌دهد درون‌مایه داستان آشنایی با اهمیت هر یک از حواس پنج‌گانه و عدم پیش داوری درباره توانایی‌های افراد است. در این داستان کلیشه‎های موجود درباره انسان‎های توانا شکسته می‎شود. در این داستان کلیشه‌های موجود درباره انسان‎های توانا شکسته می‎شود. کودکان می آموزند توسط حواس لامسه، شنوایی، بینایی، بویایی و چشایی به قدرت‎خارق العاده‌ای دسترسی دارند که نباید از آنها غافل شوند. ناشر این کتاب را برای کودکان بیشتر از 9 سال پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد برای این گروه سنی مناسب باشد.

چکیده داستان

بچه‌های کلاس پنجم قرار است به نمایشگاه بروند. بچه‎ها از اینکه قرار است به نمایشگاه و موزه بروند خوشحال نیستند چون به نظر آنها موزه‌ها همیشه کسل‌کننده‌اند، اما این نمایشگاهی ویژه است که قرار است در آن کودکان قدرت‌های خارق‌العاده‌شان را بشناسند. آقای کارون از بچه‌ها می‌خواهد که فکر کنند و ببیند چه قدرت خارق‌العاده‌ای دوست دارند داشته‌باشند. بچه‌ها به نمایشگاه می‌روند روی در نخستین اتاق نوشته شده «برای تخلیه‌ی انرژی‌های زیادی» آنها در آن اتاق داد می‌زنند، بسکتبال بازی می‌کنند، بالا و پایین می‌پرند و آقای کارون چیزی به آنها نمی‌گوید. پس از این بچه‌ها به پنج گروه پنج نفره تقسیم می‌شوند و بازدید برای کشف قدرت خارق‌العاده شروع می‌شود. ابتدا به اتاقی می‌روند که چند میز دارد هر گروه دور میز مشخصی می‌رود. گروه‌ها باید به تصاویر روی میزها نگاه کنند و آنها را به خاطر بسپارند. در اتاق بعدی تردمیلی که مانیتوری جلوی آن نصب شده قرار دارد و بچه‌ها باید روی خط وسط تردمیل در مسیری که روی مانیتور نشان داده می‌شود بدوند. در اتاق بعدی بچه‌ها باید به آهنگی که در بلندگو پخش می‌شود گوش بدهند و همزمان آن را تکرار کنند. در چهارمین اتاق جلوی گروه‌ها ظرف غذایی قرار‌گرفته که باید آن را بخورند. ظرفی پر از کرم، خرچنگ، حلزون و ... کم کم داشت حوصله بچه‌ها سر می‌رفت که به اتاق آخر رسیدند؛ سالن سینمایی بزرگ. فیلم شروع می‌شود فیلم هیجان‌انگیزی است. خانم جوانی با بسته‌ی ذرت بسیار بد‌بو کنار من می‌نشیند. لوکا به بوی ذرت اعتراض می‌کند. خانم جوان بلند می‌شود و جایش را عوض می‌کند. درست موقعی که شخصیت اصلی داستان دارد حرفی می‌زند صدای فیلم قطع می‌شود. پس از ان موقع تعقیب و گریز ناگهان تصویر برای یک دقیقه قطع می‌شود و وقتی برمی‌گردد تعقیب و گریز تمام شده است. همه بچه‌ها اعتراض می‌کنند، ولی فایده ای ندارد و باید سالن را ترک کنند. در همه این اتاق‌ها و بازی‌ها چیزی بود که عجیب بود. مثلا لوکا که قهرمان فوتبال است نتوانست روی تردمیل بدود و افتاد. با اینکه لورنزو حافظه خیلی خوبی دارد اما نمی‌تواند شعرها را از حفظ بخواند. آناتول فکر می‌کند که باید راز این اتفاقات را کشف کند. پس از این بازدید آقای کارون از دانش آموزان می‌پرسد که امروز برایشان چطور بوده است. فیلومن سریع می‌گوید که دلش می‌خواهد یک بار دیگر در برخی مسابقات شرکت کند و تا بتوانند برای تحقیقاتشان اطلاعات کافی بدست بیاورند. فیلومن و آناتول فهمیدند که برای برنده شدن در مسابقات باید از حس‌هایشان استفاده می‌کردند. کریم به این موضوع اشاره کرد که شاید حس چشایی، بینایی، بویایی، لامسه، شنوایی همان قدرت‌های خارق‌العاده‌ی ما باشند که آنها را دست کم گرفته‌ایم. کریم به خانمی که در رختکن حضور دارد و شخصی که کنار در ورودی نشسته اشاره می‌کند و می‌گوید آنها دارای معلولیت‌اند؛ شاید توانایی ویژه‌ای نداشته باشیم ولی این شانس را داریم که از همه حواسمان استفاده کنیم.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی کتاب با رنگ‌های شاد و تصاویر پویا و پر‌احساس، اثری زیبا و جذاب خلق کرده‌اند. تصاویر بیشتر در تجسم شخصیت‌ها و اتفاقات کاربرد دارند و اطلاعاتی بیشتر از متن به مخاطب نمی‌دهند. تصویرگر به نقاط اوج داستان توجه داشته و حال و هوا و احساسات شخصیت‌ها را با کمی اغراق و طنز و به صورتی قابل‌درک نشان داده‌است. این سبک از تصاویر برای کودکان جالب و گیرا است و به‌نظر‎‌می‌رسد به‌خوبی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. شخصیت‌ها طراحی‌های دوست‌داشتنی و باورپذیری دارند. کنش‌ها و حالات چهره به‌خوبی احساسات و اتفاقات متن را منعکس می‌کنند. ترکیب‌بندی‌ها متنوع و منسجم و فضاسازی‌ها مرتبط با اتفاقات متن طراحی شده‌اند. اجرای تکنیک نیز ماهرانه و یکدست است. کتاب از طراحی‌گرافیک زیبایی برخوردار است و تنوع صفحه‌آرایی به‌جذابیت اثر افزوده است. نوع و اندازه فونت مناسب انتخاب شده و قطع کتاب با توجه به حجم آن مناسب است. این کتاب در زمینه چاپ و صحافی و جنس کاغذ از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

1- کارهای روزانه خود را یادداشت کنید در هر کدام از این کارها از کدام یک از حواس خود استفاده کرده‌اید.

مشخصات کتاب
نویسنده سوفی لاروش
ناشر شهر قلم
تعداد صفحات 80
نام مترجم نیلوفر اکبری
سال انتشار 2017
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر کارین هیندر
عرض کتاب 19
طول کتاب 14
نوع جلد نرم