قدم یازدهم

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای فرار شیر کوچولو از قفس به خاطر اشتباه نگهبان باغ‌وحش و اهمیت جست‌وجوگری در شناخت دنیای بیرون.

سال: 1395
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیر کوچولو متوجه اتفاقاتی که در اطرافش رخ می‌دهد نیست. او از قفس باغ‌وحش آزاد شده و تنها با برداشتن یک قدم دیگر فراتر از دنیایی که تا به حال شناخته است، می‌تواند دنیای جدیدی را کشف کند، اما در همان محدوده‌ی امن ده قدم خود می‌ماند و زیر بوته‌ی یاس به خواب می‌رود. کودک با خواندن داستان، به نسبت شیر، دنیای وسیع‌تری را می‌بیند و می‌داند رفتن او از قفس می‌تواند احساس پیروزی و کشف دنیای جدیدی را همراه داشته باشد. در پایان داستان، شیر کوچک به قفس خود بازمی‌گردد. بازگشتن او از طرفی برای کودک تداعی کننده‌ی احساس امنیت و بازگشت در آغوش امن مادر و حمایت شدن از سمت خانواده را به همراه دارد و از سویی دیگر می‌داند دنیایی در بیرون از قفس منتظر شیر کوچولو و حتی خود اوست که بدون چهارچوب می‌تواند درباره‌ی آن فکر کند و به کشف آن بپردازد.
  شیر کوچک در محدوده‌ی امن خود می‌ماند و آن را ترک نمی‌کند. کودک با تجربه‌‌ی ماجرای شیر کوچک می‌فهمد با استفاده از دانایی و شناخت دنیای پیرامون و همراه کردن آن با شجاعت، می‌تواند دنیایی بزرگ‌تر را کشف کند.
  کودکان با فضای باغ‌وحش و زندگی جانوران در آن آشنا می‌شوند. علاوه بر آن داستان شیر کوچک، کودکان را با سوالاتی چون اهمیت آزادی و زندگی حیوانات وحشی در جنگل یا باغ‌وحش مواجه می‌کند و مفاهیمی چون ارزش محیط زیست و حیات وحش را به آنان آموزش می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی شیر کوچکی است که در یک قفس در باغ وحش به دنیا آمده است. دنیای شیر کوچک به اندازه‌ی ده قدم است؛ فاصله‌ی دیوارهای قفس تا میله‌های آن. یک روز اتفاق عجیبی می‌افتد. نگهبان باغ ‌وحش بعد از غذا دادن به شیرها، فراموش می‌کند در قفس را ببندد و شیر کوچولو می‌تواند از قفس خارج شود. داستان شیر کوچک، دنیای جدیدی را پیش روی کودک می‌گذارد و به او نشان می‌دهد که دنیای پیرامونش می‌تواند بسیار فراتر از حد تصور باشد؛ به شرط آنکه جست‌وجوگر باشد. شیر کوچولو که دنیایی بزرگ‌تر از ده قدم نشناخته است، آخر روز با بوی غذا به قفس خود بازمی‌گردد بدون آن‌که متوجه تفاوت دنیای بیرون با قفس خود شده باشد. کودکان با خواندن داستان با مفاهیمی چون آزادی، جست‌وجوگر بودن و تلاش برای کشف دنیای جدید آشنا می‌شوند و می‌آموزند وسعت دنیایی که پیش روی آن‌هاست با ذهن‌شان و تلاش برای کشف چیزهای جدید تعریف می‌شود.
  مطالعه‌ی این کتاب برای کودکان بالای 5 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی شیر کوچکی است که در یک قفس به دنیا آمده است. او هر روز بعد از خوردن شیر مادرش، به گشت‌وگذار در قفس می‌پردازد، اما اندازه‌ی قفس شیر کوچولو تنها ده قدم است. یک روز نگهبان باغ‌وحش بعد از دادن غذای شیرها، در قفس را به خوبی نمی‌بندد و شیر کوچولو موفق می‌شود از قفس‌ خارج شود، اما چون تنها برداشتن ده قدم را یاد گرفته، زیر درختی همان نزدیکی می‌خوابد. همه‌ی نگهبان‌ها و مردم شهر به دنبال شیر کوچولو می‌گردند؛ بعضی او را دوست دارند و بعضی نه. در نهایت شیر کوچولو با بوی غذا، همان ده قدم را به سمت قفس بازمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن قابل ‌تأمل و تفکربرانگیز کتاب را تصاویری با شخصیت‌پردازی‌هایی دوست‌داشتنی همراهی می‌کنند. صفحه‌های ورودی کتاب در یک بازی بصری، علاوه بر این‌که به معرفی شخصیت‌های داستان پرداخته‌اند، ورودی جذابی نیز برای اثر خلق کرده‌اند. تصویرها در معرفی فضایِ باغ‌وحش که داستان در آن رخ‌می‌دهد موفق هستند. استفاده از جزئیات در تصاویر، حضور شخصیت‌های تصویری متنوع و پرکنش و بکارگیری ترکیب‌بندی‌های متنوع از نقاط مثبت تصویرها هستند؛ که از سویی بر جذابیت آن‌ها افزوده و در جلب‌توجه مخاطب موفق هستند و از سویی دیگر فضایی جهت تخیل و داستان‌پردازی برای کودک فراهم‌ می‌کنند. تصاویر دارای قدرت روایتگری خوبی بوده و تکنیک اجرای آن‌ها قوی و هنرمندانه است. متن طولانی کتاب و اندازه‌ی فونت‌ برای گروه سنی «الف» مناسب نیست. نحوه‌ی چیدمان متن در لابه‌لای نرده‌های قفس‌ها به شکل عمودی، انتخابی هوشمندانه در راستای حال‌وهوای داستان بوده و بر ایجاد حسِ زندانی‌بودن حیوانات باغ‌وحش در قفس تأکید کرده‌است. به‌کارگیری زمینه‌ی سفید و فضای منفی گسترده، انتخاب مناسبی در برابر تصاویر سرشار از رنگ و عناصر بصری کتاب است. جنس ورق، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -چه چیزی باعث شد که شیر کوچولو قدم یازدهم را بر‌ندارد؟
  -آیا شیر کوچولو از شرایط زندگی‌اش در قفس راضی بود؟
  -چرا شیر کوچولو تلاشی برای آزادی نکرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سوسن طاقدیس
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۲۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر علیرضا گلدوزیان
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم