قرمز قرمز قرمز

(Red,Red,Red )

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

داستان عجله‌ی لاک‌پشت برای دیدن یک چیز قرمز، تعجب همسایه‌ها و همراه شدن آن‌ها با لاک‌پشت برای دیدن دلیل عجله‌ی او و نشستن به تماشای غروب زیبای آفتاب

نویسنده: والری گورباچف تصویرگر: والری گورباچف

قرمز قرمز قرمز

(Red,Red,Red )
7+

داستان عجله‌ی لاک‌پشت برای دیدن یک چیز قرمز، تعجب همسایه‌ها و همراه شدن آن‌ها با لاک‌پشت برای دیدن دلیل عجله‌ی او و نشستن به تماشای غروب زیبای آفتاب

نویسنده: والری گورباچف

تصویرگر: والری گورباچف

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
غروب آفتاب اتفاق ساده‌ای است که در این داستان به یک پایان غافلگیرکننده‌ی شیرین تبدیل‌شده و شخصیت‌های داستان را شگفت‌زده کرده است. شگفتی شخصیت‌های داستان از تماشای غروب آفتاب و طلوع ماه در آسمان به جهان کودکی مخاطبان کتاب نزدیک است. روابط میان حیوانات مختلف در این داستان همراه با صلح و دوستی است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
لاک‌پشت، خود و دوستانش را به لذت تماشای یک غروب زیبا مهمان می‌کند درحالی‌که هرکدام از آن‌ها درگیر انجام روزمرگی‌ها خود هستند. لاک‌پشت در مورد زیبایی‌های غروب حرفی نمی‌زند و سعی نمی‌کند دیگران را به همراهی با خودش ترغیب کند، لاک‌پشت تنها اشتیاق خودش را به اشتراک می‌گذارد و به سمت تپه‌ای خارج از شهر حرکت می‌کند. کنجکاوی همسایه‌های لاک‌پشت باعث می‌شود با لاک‌پشت همراه شوند و از دیدن غروب آفتاب لذت ببرند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی لاک‌پشتی است که برای دیدن یک چیز قرمز، با عجله، به سمتی حرکت می‌کند. لاک‌پشت دنبال هیچ‌کدام از چیزهای قرمزی که همسایه‌هایش به او نشان می‌دهند، نیست. همسایه‌ها یکی‌یکی با لاک‌پشت همراه می‌شوند تا ببینند برای دیدن چه چیز قرمزی تا این اندازه عجله دارد. همه‌ی آن‌ها، بالای تپه‌ای بیرون از شهر متوجه می‌شوند لاک‌پشت برای دیدن غروب زیبای آفتاب عجله داشته است. داستان درباره‌ی توجه به زیبایی‌های طبیعت است. تمام شخصیت‌های این داستان برای مشاهده‌ی غروب زیبا دست از کارهای روزانه‌ی خود می‌کشند و جایی بیرون از شهر از یک تپه بالا می‌روند. توجه به طبیعت و فاصله گرفتن از روزمرگی‌ها برای مشاهده‌ی غروب آفتاب که یک اتفاق ساده و تکرارشونده است می‌تواند برای بزرگسالان مخاطب کتاب هم الهام‌بخش باشد. روابط میان حیوانات مختلف در این داستان همراه با صلح و دوستی است.

چکیده داستان

عصر یکی از روزهای تابستان، لاک‌پشت باعجله در شهر راه می‌رود. او می‌خواهد یک چیز قرمزِ قرمزِ قرمز را ببیند. راکون، خرگوش، بز و روباه که همسایه‌های او هستند، وقتی عجله‌ی لاک‌پشت را می‌بینند با او همراه می‌شوند تا ببیند به دنبال چه چیز قرمزی است. آتش‌نشان‌ها که حرکت جمعی همسایه‌ها را می‌بینند نگران می‌شوند و پشت سر آن‌ها به راه می‌افتند تا آن چیز قرمزِ قرمزِ قرمز را ببینند. همه‌ از تپه بالا می‌روند. لاک‌پشت بالای تپه می‌ایستد و می‌گوید رسیدیم. آن‌جا هیچ‌چیز قرمزی نیست، اما لاک‌پشت به بالا نگاه می‌کند و می‌گوید که قرمزِ قرمزِ قرمز دارد می‌آید. همه با شادی میگویند: «اووووه! غروب!» و با لذت به غروب نگاه می‌کنند و می‌ایستند تا ماه بزرگِ زرد در آسمان شب پیدا شود.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب که به طرز ماهرانه‌ای با قلم فلزی و آبرنگ نقاشی شده‌اند، به همراه کمی طنز فضای شاد و دلپذیری را در کتاب خلق کرده‌اند. تصویرگر رنگ قرمز را به‌درستی در تصاویر استفاده کرده‌است به‌ گونه‌ای که در میان شلوغی تصاویر به ‌خوبی نمود پیدا می‌کند. شخصیت‌ها دوست‌داشتنی و با لباس‌های متنوع و کنش‌هایی صحیح ترسیم ‌شده‌اند. فضاسازی‌ها بسیار متنوع و با توجه به جزئیات طراحی شده‌اند. پرهیز تصویرگر از زاویه‌دیدها و صحنه‌های تکراری بر جذابیت تصاویر می‌افزاید. خطوط آزاد و هاشورهای پراکنده به همراه کنترل مناسب رنگ‌ها، تصاویری قابل‌ تشخیص را در اختیار کودکان قرار می‌دهند. نازکی و ظرافت فونت متن با سبک تصاویر هماهنگ است و آسیبی به تصاویر نزده است. فونت عنوان بر روی جلد مختص کتاب طراحی ‌شده‎‌ و به زیبایی اثر افزوده‌است. این کتاب از کیفیت چاپ و جنس کاغذ مناسبی بهره می‌برد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

فکر می‌کنید چرا هنگام غروب آفتاب آسمان قرمز می‌شود؟ رنگ موردعلاقه‌ی شما چه رنگی است؟ به نظر شما چرا حیوانات با لاک‌پشت همراه شدند تا یک چیز قرمزِ قرمزِ قرمز را کشف کنند؟

مشخصات کتاب
نویسنده والری گورباچف
ناشر کتاب ونوشه (نشر چشمه)
تعداد صفحات 42
نام مترجم شیوا حریری
سال انتشار 2007
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر والری گورباچف
عرض کتاب 28
طول کتاب 21
نوع جلد نرم