قرمز قرمز قرمز

(Red,Red,Red)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان عجله‌ی لاک‌پشت برای دیدن یک چیز قرمز، تعجب همسایه‌ها و همراه شدن آن‌ها با لاک‌پشت برای دیدن دلیل عجله‌ی او و نشستن به تماشای غروب زیبای آفتاب

سال: 2007
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  غروب آفتاب اتفاق ساده‌ای است که در این داستان به یک پایان غافلگیرکننده‌ی شیرین تبدیل‌شده و شخصیت‌های داستان را شگفت‌زده کرده است. شگفتی شخصیت‌های داستان از تماشای غروب آفتاب و طلوع ماه در آسمان به جهان کودکی مخاطبان کتاب نزدیک است. روابط میان حیوانات مختلف در این داستان همراه با صلح و دوستی است.
  لاک‌پشت، خود و دوستانش را به لذت تماشای یک غروب زیبا مهمان می‌کند درحالی‌که هرکدام از آن‌ها درگیر انجام روزمرگی‌ها خود هستند. لاک‌پشت در مورد زیبایی‌های غروب حرفی نمی‌زند و سعی نمی‌کند دیگران را به همراهی با خودش ترغیب کند، لاک‌پشت تنها اشتیاق خودش را به اشتراک می‌گذارد و به سمت تپه‌ای خارج از شهر حرکت می‌کند. کنجکاوی همسایه‌های لاک‌پشت باعث می‌شود با لاک‌پشت همراه شوند و از دیدن غروب آفتاب لذت ببرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی لاک‌پشتی است که برای دیدن یک چیز قرمز، با عجله، به سمتی حرکت می‌کند. لاک‌پشت دنبال هیچ‌کدام از چیزهای قرمزی که همسایه‌هایش به او نشان می‌دهند، نیست. همسایه‌ها یکی‌یکی با لاک‌پشت همراه می‌شوند تا ببینند برای دیدن چه چیز قرمزی تا این اندازه عجله دارد. همه‌ی آن‌ها، بالای تپه‌ای بیرون از شهر متوجه می‌شوند لاک‌پشت برای دیدن غروب زیبای آفتاب عجله داشته است. داستان درباره‌ی توجه به زیبایی‌های طبیعت است. تمام شخصیت‌های این داستان برای مشاهده‌ی غروب زیبا دست از کارهای روزانه‌ی خود می‌کشند و جایی بیرون از شهر از یک تپه بالا می‌روند. توجه به طبیعت و فاصله گرفتن از روزمرگی‌ها برای مشاهده‌ی غروب آفتاب که یک اتفاق ساده و تکرارشونده است می‌تواند برای بزرگسالان مخاطب کتاب هم الهام‌بخش باشد. روابط میان حیوانات مختلف در این داستان همراه با صلح و دوستی است.

  چکیده داستان

  عصر یکی از روزهای تابستان، لاک‌پشت باعجله در شهر راه می‌رود. او می‌خواهد یک چیز قرمزِ قرمزِ قرمز را ببیند. راکون، خرگوش، بز و روباه که همسایه‌های او هستند، وقتی عجله‌ی لاک‌پشت را می‌بینند با او همراه می‌شوند تا ببیند به دنبال چه چیز قرمزی است. آتش‌نشان‌ها که حرکت جمعی همسایه‌ها را می‌بینند نگران می‌شوند و پشت سر آن‌ها به راه می‌افتند تا آن چیز قرمزِ قرمزِ قرمز را ببینند. همه‌ از تپه بالا می‌روند. لاک‌پشت بالای تپه می‌ایستد و می‌گوید رسیدیم. آن‌جا هیچ‌چیز قرمزی نیست، اما لاک‌پشت به بالا نگاه می‌کند و می‌گوید که قرمزِ قرمزِ قرمز دارد می‌آید. همه با شادی میگویند: «اووووه! غروب!» و با لذت به غروب نگاه می‌کنند و می‌ایستند تا ماه بزرگِ زرد در آسمان شب پیدا شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب که به طرز ماهرانه‌ای با قلم فلزی و آبرنگ نقاشی شده‌اند، به همراه کمی طنز فضای شاد و دلپذیری را در کتاب خلق کرده‌اند. تصویرگر رنگ قرمز را به‌درستی در تصاویر استفاده کرده‌است به‌ گونه‌ای که در میان شلوغی تصاویر به ‌خوبی نمود پیدا می‌کند. شخصیت‌ها دوست‌داشتنی و با لباس‌های متنوع و کنش‌هایی صحیح ترسیم ‌شده‌اند. فضاسازی‌ها بسیار متنوع و با توجه به جزئیات طراحی شده‌اند. پرهیز تصویرگر از زاویه‌دیدها و صحنه‌های تکراری بر جذابیت تصاویر می‌افزاید. خطوط آزاد و هاشورهای پراکنده به همراه کنترل مناسب رنگ‌ها، تصاویری قابل‌ تشخیص را در اختیار کودکان قرار می‌دهند. نازکی و ظرافت فونت متن با سبک تصاویر هماهنگ است و آسیبی به تصاویر نزده است. فونت عنوان بر روی جلد مختص کتاب طراحی ‌شده‎‌ و به زیبایی اثر افزوده‌است. این کتاب از کیفیت چاپ و جنس کاغذ مناسبی بهره می‌برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا هنگام غروب آفتاب آسمان قرمز می‌شود؟
  رنگ موردعلاقه‌ی شما چه رنگی است؟
  به نظر شما چرا حیوانات با لاک‌پشت همراه شدند تا یک چیز قرمزِ قرمزِ قرمز را کشف کنند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده والری گورباچف
  ناشر کتاب ونوشه (نشر چشمه)
  تعداد صفحات ۴۲
  نام مترجم شیوا حریری
  سال انتشار ۲۰۰۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر والری گورباچف
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم