قصه‌های کوتی کوتی؛ دنیا را بلرزان کوتی کوتی

thumbnail
۹ سال به بالا
۳ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مواجهه و حل مسئله درباره مسائلی مثل خرابکاری در خانه، چالش سرماخوردگی، تحقیرشدن از جانب دوستان به خاطر ظاهر متفاوت، گم‌شدن در پارک و …

سال: 1393
  بررس تصویر: الهام فرخ نیا
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی در تمام داستان‌ها عنصر مهم و در ارتباط با کودکی است. متفاوت بودن و تحقیر شدن دو موضوعی است که در داستانی که کوتی کوتی کفش‌های نامتعارف پوشیده، آمده است. شگفتی همراه با طنز در همه کتاب وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال در آخر کتاب کوتی کوتی با بادکنک‌هایی که به پاهایش بسته است به آسمان می‌رود تا با هزار «پا» قدم روی ماه بگذارد.
  کوتی کوتی هزارپای سرزنده، شوخ‌طبع و باهوشی است که درعین‌حال اشتباه هم می‌کند. برای اشتباهاتش روش‌های خاص خود را به کار می‌گیرد؛ حواس مادرش را با شعر و رقص از شکسته شدن گلدان پرت می‌کند، در پاسخ به دوستانش که هرکدام دوچرخه و سه‌چرخه دارند با استفاده از تفکر خلاق می‌گوید من هزارچرخه‌ای دارم که در ایستگاه راه‌آهن است. بابابزرگ هم مشکل نداشتن کفش اسکیت کوتی کوتی را با هزارپا سواری دادن به بچه‌ها و در عوض قرض گرفتن کفش‌های اسکیت آن‌ها برای کوتی کوتی حل می‌کند. رابطه کوتی کوتی با خانواده گرم و صمیمی است.
  چند عبارت مرتبط با جهان بزرگ‌سال در داستان‌ها آمده مثل «دربه‌در»، «کل‌کل».
  آموزش اعداد، غذای مناسب سرماخوردگی، آشنایی با وسایل مختلف بازی در پارک، آشنایی با وسیله نقلیه‌ای مثل قطار، راهکار برای کودکی که در پارک گم می‌شود از نکات آموزشی است که به شکلی ساده در خلال داستان‌ها آمده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره هزارپایی به نام کوتی کوتی است که به بادکنک فروش سفارش هزار بادکنک می‌دهد. در زمان باد شدن بادکنک‌ها چند قصه از کوتی کوتی روایت می‌شود. قصه‌ها بر پایه موضوعات مرتبط با کودکی شکل گرفته است؛ مثل بازی نامناسب در خانه که منجر به خرابکاری می‌شود، رابطه با پدربزرگ و مادربزرگ، بازی در پارک، خوردن آش سرماخوردگی بدمزه، گم‌شدن بیرون از خانه و … . کوتی کوتی شخصیت دوست‌داشتنی، شوخ‌طبع و صلح‌طلبی است که در خلال این داستان‌ها به روش خود مسائلش را حل می‌کند. طنز ساده در متن و تصاویر کودک را با داستان‌ها همراه می‌کند.
  در کل کتاب دو عبارت «دربه‌در»، «کل‌کل» آمده است که متناسب با جهان کودکی نیست. کتاب برای گروه سنی 3 تا 9 سال منتشرشده و برای همین گروه مخاطب مناسب است.

  چکیده داستان

  کتاب شامل نه داستان است. بادکنک فروشی آمده و هر حیوان به تعداد دست‌وپایش بادکنک می‌خرد. کوتی کوتی هم هزارتا می‌خواهد. بادکنک فروش مشغول باد کردن می‌شود و در این فاصله قصه‌ها روایت می‌شود. در قصه اول کوتی کوتی می‌خواهد با خواندن شعر و رقص، حواس مامان را از گلدانی که او شکسته، پرت کند. مامان هم با او همراه می‌شود و وقتی متوجه گلدان شکسته می‌شود او را می‌بخشد. در عوض کوتی کوتی قول می‌دهد دیگر در خانه روپایی نزند. در داستان بعد کوتی کوتی باید به خاطر سرماخوردگی آش شلغم بخورد ولی او دلش پیتزا می‌خواهد. مادر هم برای او پیتزای سرآشپز سفارش می‌دهد که همان پیتزای آش است. در داستان کاسبی، کوتی کوتی می‌خواهد در عوض مالش هر پای مادربزرگ یک آب‌نبات بگیرد ولی وقتی مادربزرگ با غر زدن می‌خواهد برای خرید یک کیلو آب‌نبات بیرون برود، کوتی کوتی به او می‌گوید که شوخی کرده‌است. در داستان هزارپا سواری کوتی کوتی دلش کفش اسکیت می‌خواهد. بابای بابا به بقیه بچه‌ها پیشنهاد هزارپا سواری می‌دهد، آن‌ها هم می‌گویند موقع هزارپا سواری کفش‌های اسکیتشان را به کوتی کوتی می‌دهند. داستان بعد درباره یک مسابقه خوانندگی است. همه خودشان را آماده می‌کنند غیر از کوتی کوتی چون صدایش خوب نیست. بابای بابای کوتی کوتی دلش می‌سوزد و به او عینک یک خواننده معروف را می‌دهد که دنیا را لرزانده. کوتی کوتی آن‌قدر آواز می‌خواند تا همه همسایه‌ها شاکی می‌شوند. بعد یکی از همسایه‌ها به او سازدهنی می‌دهد تا دیگر نخواند. کوتی کوتی با سازدهنی شروع به تمرین می‌کند چون تصمیم گرفته دنیا را بلرزاند. در آخر کتاب کوتی کوتی نخ بادکنک‌ها را به پایش بسته و به آسمان می‌رود تا اولین هزارپایی باشد که هزارتا پایش به ماه می‌رسد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر پویا و شاد است و در کنار متن خلاق نویسنده ترکیب گیرایی ایجاد کرده است. سادگی از ویژگی‌های شاخص تصویرگری است. تصاویر با تأکید بر جنبه طنز تصاویر، از رنگ‌های مناسبی استفاده ‌کرده است. تکنیک کلاژ برای فضای داستان مناسب است. جزئیات کم و سایز درشت تصاویر در صفحه، برای گروه سنی خردسالان مناسب است. در تمامی جنبه‌های تصویر از تکنیک و شخصیت‌پردازی گرفته تا رنگ و ترکیب‌بندی، نگاهی انتزاعی و مینیمال وجود دارد. شخصیت‌پردازی‌ها جذاب‌اند و به شکل کودکانه‌ای بی‌تکلف و راحت حرف خود را می‌زنند. تکرار یک طراحی ثابت از یک موضوع(کوتی‌کوتی و بابای کوتی‌کوتی) در چند فریم با تغییرات جزئی، از تنوع تصویرسازی کاسته است. طراحی فونت با نقطه‌های رنگی و صفحه‌آرایی کتاب، سلیقه‌ای کودکانه و آزادانه دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – نظر شما درباره کوتی کوتی چیست؟
  – شما کوتی کوتی را در کدام داستان بیشتر دوست داشتید؟
  – کدام‌یک از کارهای کوتی کوتی برای شما آشناتر بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فرهاد حسن‌زاده
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۴۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر هدی حدادی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم