قصه دخترای ننه دریا

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۱ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

شعری درباره عشق پسرهای عمو صحرا به دخترای ننه دریا همراه با پررنگ کردن فضایی اجتماعی و اهمیت مسئولیت‌پذیری

سال: 1394
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نوجوانان با رسیدن به دوره بلوغ و قرارگرفتن در محیط بزرگ‌تری که جامعه است، ممکن است حس ناامیدی را مانند پسرهای قصه دختران ننه دریا تجربه کنند. ناامیدی که به دنبال نارضایتی از شرایط جامعه و دور بودن از خواسته‌هایشان شکل‌گرفته است و به همین دلیل داستان پسران ننه دریا ممکن است برای کودکان بزرگتر و نوجوانان معنادار باشد.
  قصه دختران ننه دریا، جامعه و از بین رفتن ارزش‌ها را نقد می‌کند و به مخاطب خود نگاه و تفکری انتقادی القا می‌کند که از مهارت‌های زندگی این کتاب است. تفکر انتقادی به مخاطب نوجوان کمک می‌کند تا تأثیرات اجتماعی مانند فقر، بسته بودن فضای فکری و... را درک کرده و تأثیر آن بر فرهنگ و ارزش‌های موجود در جامعه را حس کند. اطلاع یافتن از نابرابری‌ها و وضعیت اجتماعی، به‌مرور نوجوانان را برای مسئولیت‌پذیری و پذیرفتن نقش شهروند آگاه و تأثیرگذار آماده می‌کند.
  عشق پسرای عمو صحرا به دخترای ننه دریا از موارد بزرگ سالانه داستان است.
  پسرای عمو صحرا که لب دریا آواز می‌خوانند، میان شکوائیه‌های خود، به برخی از فرهنگ‌هایی که در ایران وجود داشته و الان از این رفته است اشاره می‌کنند؛ مانند لوطی‌گری که با رفتن داش‌آکل از بین رفته است. یا روستاهایی که زمانی منبع صفا و صمیمیت بوده‌اند و الان به خاطر دعوای آب به خون هم تشنه شده‌اند. زبانی که شاملو برای شعرها و داستان‌های عامیانه خود انتخاب می‌کند نیز یکی از المان‌های فرهنگی است که مخاطب را با فضا و گفتار کوچه‌بازاری و عامیانه آشنا می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  پسرهای عمو صحرا عاشق دختران ننه دریا شده‌اند. آن‌ها هرروز بعد از کار، خسته و ناامید لب دریا می‌نشینند و برای دختران ننه‌دریا شعر می‌خوانند. حرف‌های آنان درباره‌ی ناامیدی و خستگی از شرایط است و از دختران می‌خواهند با آمدن به زندگی‌شان، اوضاع را تغییر دهند؛ اما ننه‌دریا زمانی‌که از عشق پسرها باخبر می‌شود، اجازه نمی‌دهد صدای دخترانش به گوش پسرها برسد. قصه‌ی دختران ننه‌دریا شعری روایتی و نمادین است که پیام داستان در دل آن نهان است؛ به شکلی که راوی علاوه بر داستان عاشقانه، سعی می‌کند وضعیت جامعه و نومیدی حاصل از آن را به تصویر بکشد و از روزها و ارزش‌های خوب گذشته می‌گوید که به خاطر شرایط جامعه از بین رفته است.
  قصه دختران ننه دریا از مجموعه‌ی کودکانه‌های بامداد است که به قلم احمد شاملو نوشته‌ شده است.
  نوجوانان با رسیدن به دوران بلوغ فکری و تجربه‌س استقلال، نسبت به جامعه و محیط پیرامون خود کنجکاو می‌شوند.شکل‌گیری تفکر انتقادی و شناخت وضعیت جامعه می‌تواند همراه با تجربه مسئولیت‌پذیری و تلاش برای تاثیرگذاری در جامعه باشد. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  پسرای عمو صحرا، عاشق و دلباخته‌ی دختران ننه دریا شده‌اند. آن‌ها هرروز بعد از کار، لب دریا می‌نشینند و با دخترهای ننه‌دریا حرف می‌زنند و از اوضاعی که جامعه گرفتار آن شده شکایت می‌کنند. پسرها منتظرند که دختران ننه‎‌دریا نزد آن‌ها بیایند و امید دارند که با آمدن آن‌ها عشق نیز بازخواهد گشت و همه‌چیز درست خواهد شد، اما ننه‌دریا که حسود و لجباز است، نمی‌گذارد صدای دخترانش به پسران عمو صحرا برسد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر‌ کتاب با‌ خطوط ظریف و مواج قلم‌فلزی و رنگ‌های ملایم و آرامِ آبرنگی گوشه‌هایی از‌اتفاقات‌ داستان را به‌ نمایش می‌گذارند و با‌ شخصیت‌پردازی‌ها و کنش‌هایی نمادین سعی در‌ هماهنگی با‌ متن شعرگونه کتاب دارند. البته این تصاویر که در‌ دهه 50 شمسی خلق شده‌اند در‌ زمان خود نوآورانه محسوب می‌شدند. نوع طراحی‌ها با‌ خطوط راست و شکسته و تکنیک‌ خاص‌ اجرای آن‌ها نیز، از‌ این‌ جهت قابل‌توجه هستند.
  اندوه حاکم بر‌ متن، در‌ تصاویر با‌ رنگ‌های‌ تیره و غمبار و کنش‌هایی مناسب نشان‌ داده‌ شده‌‌است. به‌ تصویر کشیدن صحنه قبرستان با‌ جنازه‌های کفن‌پوش هر‌ چند‌ که مرتبط با‌ متن است ولی چندان برای‌گروه‌سنی‌ مخاطب، خوشایند و مناسب نیست.
  تصاویر در‌برخی صحنه‌ها تنها با‌ تغییراتی‌ جزئی تکرار شده‌اند و از اشتیاق خواننده برای‌ دیدن‌ کتاب می‌کاهند.
  در‌ چاپ‌ جدید این‌ کتاب، طراحی گرافیک ‌زیبا؛ در‌ زمینه‌ی طراحی‌ عنوان و کتاب‌سازی بر‌ جذابیت ‌کتاب افزوده‌ است.
  کتاب‌ حاضر نمونه‌‌ای جالب برای‌ آشنایی کودکان با ‌یکی‌ از کتاب‌های تصویری دهه 50 شمسی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -فکر می‌کنید نماد در ادبیات چه معنایی دارد؟
  -به نظر شما چرا نویسندگان و شاعران در دوره‌هایی به بیان نمادین روی آورده‌اند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده احمد شاملو
  ناشر چشمه
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر ضیاء‌الدین جاوید
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد سخت