کلاس قصه خوانی خانم بروکس - ورود غول‌ها آزاد

(Miss Brooks’ Story book ( where tales are told and ogres are welcome))

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مواجهه‌ی دختر با قلدری‌های پسر همسایه، تلاش او برای حل مشکل، پیدا کردن راه‌حلی خلاقانه و تجربه‌ی پیروزی

سال: 2014
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  راوی داستان دختربچه‌ای است که علاقه‌ی زیادی به کتاب خواندن دارد. میسی در راه مدرسه مورد قلدری تونی، همسایه‌اش قرار می‌گیرد و به خاطر ترسی که دارد، نمی‌تواند با تونی مقابله کند. او از این موضوع ناراحت و عصبی است زیرا این موضوع باعث می‌شود او قسمتی از زنگ کتاب‌خوانی را از دست بدهد و در مقابل قلدری‌های تونی، احساس ناتوانی و کلافگی کند. میسی در این جلسه از کلاس باید یک قصه بسازد و در تخیل خود به دنبال راهی برای ادب کردن تونی در داستانش است. او با قدرت خلاقیت و تخیل خود و همچنین اضافه کردن کمی موضوع ترسناک به داستان، موفق می‌شود بر قلدری‌های تونی غلبه کرده و احساس پیروزی کند.
  میسی در دنیای واقعی با مشکلی مواجه شده و آن هم قلدری تونی است. میسی برای حل مشکل خود، در دنیای خیال به دنبال راه‌های خلاقانه می‌گردد. او در داستانش برای مقابله با قلدری تونی شخصیت‌های ترسناکی را خلق می‌کند که قدرت ترساندن او را داشته باشند. با اینکه تونی در داستان میسی حضور ندارد، اما میسی شخصیت‌های داستانش را برای مقابله با او ساخته است. تلاش میسی برای پیدا کردن راه‌حلی خلاقانه و در نهایت موفقیت او برای کودکان نویدبخش خواهد بود.
  همراه با داستان، کودکان با اهمیت کتاب‌خوانی آشنا می‌شوند و همچنین مهارت‌هایی مانند مهارت حل‎مساله، استفاده از قدرت خیال‌پردازی، خلاقیت و راه‌های مقابله با قلدری و ترس را می‌آموزند.
  میسی برای پیروز شدن در مقابل قلدری‌های تونی شخصیتی خیالی می‌سازد که حیوان خانگی‌اش مار است. مار به دور تونی می‌پیچد و او را له می‌کند و چشم‌های تونی از بدنش جدا می‌شود. با وجود اینکه تمام این اتفاقات در تخیل میسی رخ می‌دهد و میسی تنها با تهدید کردن تونی با مار خیالی موفق می‌شود مشکلش را حل کند، اما استفاده از خشونت در داستان، ممکن است برای کودکان کوچکتر احساس اضطراب و ترس را به همراه داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختر کوچولویی به نام میسی است که قلدری‌های پسر همسایه در راه مدرسه، مانع به موقع رسیدن او به کلاس کتاب‌خوانی می‌شود و دختر کوچولو از این موضوع احساس کلافگی و ناتوانی می‌کند. میسی در کلاس، وقتی در حال خلق یک قصه است، تصمیم می‌گیرد برای حل مشکلش شخصیتی تخیلی و ترسناک خلق کند تا تونی از او بترسد و دیگر مزاحم میسی نشود. موضوع داستان درباره‌ی مقابله با قلدری در گروه همسالان است. کودکان با خواندن داستان می‌آموزند که می‌توانند از قدرت خیال‌پردازی و خلاقیت برای حل مشکلات در دنیای واقعی استفاده کنند. در داستان خشم میسی نسبت به قلدری‌های تونی باعث خلق شخصیت‌های ترسناکی می‌شود که در پایان میسی می‌تواند تونی را با این شخصیت‌ها بترساند و احساس پیروزی را تجربه کند.
  در داستان موقعیت‌هایی از خشونت وجود دارد که ممکن است برای کوچکترها دلهره‌آور باشد؛ میسی مار را به عنوان حیوان خانگی شخصیت داستان خود خلق کرده است که این مار می‌تواند به دور تونی بپیچد و با فشار فراوان باعث شود چشم‌های تونی از بدنش جدا شود.

  چکیده داستان

  در مدرسه، هر روز قبل از شروع کلاس، خانم بروکس کتاب می‌خواند. میسی عاشق کتاب خواندن است، اما به خاطر تونی بدجنس در مسیر مدرسه، میسی مجبور می‌شود راه خود را دور کند و این موضوع باعث می‌شود دیر به مدرسه برسد. تا اینکه یک روز وقتی برق کلاس قطع می‌شود، خانم بروکس از بچه‌ها می‌خواهد خودشان قصه‌ای تعریف کنند و میسی با کمک داستانی که می‌سازند، می‌تواند بر قلدری‌های تونی غلبه کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر هماهنگ با متن است. شخصیت‌پردازی‌ها متنوع‌اند با جزئیات زیاد طراحی شده‌اند. طراحی شخصیت‌ها به گونه‌ای است که هماهنگ با موقعیت‎های داستان، کنش‌ و حرکت دارند و حالات چهره نیز در آنان نشان داده شده است. فضا‌سازی‌ها در داستان بسیار متنوع‌اند و با اینکه تصاویر در زمینه‌ای سفید قرار گرفته‌اند، تصویرگر برای باورپذیر بودن تصاویر، فضاسازی را هرچند اندک، برای هر موقعیت حفظ کرده است. در تصویرسازی از پالت رنگی شاد و متنوعی استفاده شده که تصاویر را برای گروه سنی مخاطب، لذت‌بخش می‌کند. استفاده از کادربندی‌های متنوع باعث شده که چندین موقعیت در هر صفحه به نمایش درآید؛ روایت داستان از طریق توالی در تصاویر، برای کودکان سرگرم کننده خواهد بود. اغراق در برخی از موقعیت‌ها مانند پیچیدن مار به دور تونی و یا تبدیل شدن میسی به مار می‌تواند در برخی از کودکان ایجاد حس ترس و وحشت کند. کتاب در کنار چاپ و صحافی خوب از کیفیت کاغذ مناسب نیز برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه راه‌های دیگری برای مقابله با قلدری وجود دارد؟
  آیا تابه‌حال برای شما پیش آمده مانند میسی مورد قلدری واقع شوید؟ در این موقعیت چه راه‌حلی را انتخاب کرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده باربارا باتنر
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم نسرین وکیلی
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر مایکل امبرلی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت