قلم و تاج: سرگذشت وزیران ایرانی

thumbnail
۱۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سرگذشت مختصر برخی وزیران مشهور ایرانی، از دوره ساسانیان تا پس از مرگ امیرکبیر در دوران قاجار

سال: 1395
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برخی نوجوانان میل به شناخت عمیق‌تر مسائل دارند. آشنایی با تاریخ کشورمان به برای هویت‌یابی و هم‌زمان درس‌آموزی از تاریخ، به برخی نوجوانان کمک می‌کند تا پیشینه‌ی تاریخی-اجتماعی دنیای کنونی‌شان را بهتر بشناسند. سرگذشت افراد موفق و توانمند در تاریخ می‌تواند الگوهای موفقیت و رشد را در کودکان و نوجوانان ارتقا دهد.
  در این کتاب سعی شده است تا نام و تأثیرات وزیران مثبتی مثلاً بزرگمهر، ابوعلی سینا، صدرالدین زنجانی و امیرکبیر روایت شود و از وزیران نالایق نامی به میان نمی‌آید. درستکاری، ذکاوت، خیرخواهی برای ملت و دانش گسترده وزیران ایرانی که در راه حفاظت از حقوق مردم صرف می‌شده از الگوهای مهم شخصیتی در این کتاب است.
  روابط بزرگسالانه در دربار، سیاست، بی کفایتی مسوولین و تلاش وزرا می تواند از موارد دنیای بزرگسالی باشد.
  تاریخ ایران با تمرکز بر سرگذشت و تأثیرات وزیران ایرانی در سیاست دولت‌های حاکم بر کشور، موضوع اصلی آموزش مستقیم این کتاب است.
  در این کتاب آشنایی با حکومت‌هایی مختلف در ایران، فرهنگ و مسائل اقتصادی و طبقاتی پیش و پس از ورود اسلام و افراد تاثیرگذار در تاریخ را موردبررسی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  قلم و تاج از مجموعه “نیاکان ما”، روایت تاریخی و غیرداستانی زندگی وزیران تاثیرگذار در ایران است. این کتاب با معرفی بزرگمهر، وزیر انوشیروان ساسانی، آغاز می‌شود و با مرگ امیرکبیر، وزیر ناصرالدین‌شاه قاجار، به پایان می‌رسد. در این میان، تأثیر جنگ‌ها و اتفاقات مهم تاریخی و فرهنگی در تغییر مفهوم وزارت و شخصیت وزیر بررسی می‌شود. حمله مغول به ایران، ورود اسلام به فرهنگ ایرانی، تغییرات مسائل اقتصادی و طبقاتی، حکومت‌های فاسد خارجی و ایرانی و پادشاهان جاه‌طلب، ازجمله موارد مؤثر در شکل‌گیری مفهوم وزارت در ایران هستند. در این کتاب سعی شده است نام و تأثیرات وزیران مثبتی مثل ابوعلی سینا، صدرالدین زنجانی و … روایت شود و از وزیران نالایق نامی به میان نمی‌آید. این کتاب، برخلاف دیگر کتاب‌های تاریخی، به روایت جنگ‌ها و زندگی پادشاهان نپرداخته و سعی دارد اتفاقات مهم تاریخی را از زاویه متفاوتی نمایش دهد. وزیران ایرانی، خواه از طبقه دبیران و موبدان، خواه از طبقات دیگر اجتماع، نقش به سزایی در مسیر تاریخی ایران دارند و تلاش کرده‌اند مملکت را از گزند تصمیمات اشتباه پادشاهان و حملات دشمنان حفظ کنند.
  طبقه‌بندی اطلاعات در این کتاب واضح و دقیق نیست و عدم وجود سرفصل‌هایی برای تفکیک اطلاعات، می‌تواند خواندن و درک مفاهیم را برای خواننده نوجوان دشوار کند. کتاب برای گروه سنی مخاطب مناسب است و موارد ترس و خشونتی فراتر از درک این گروه سنی ندارد.

  چکیده داستان

  در این کتاب سرگذشت مختصر وزیران خردمند ایرانی از دوران بزرگمهر، وزیر انوشیروان ساسانی، تا امیرکبیر، وزیر ناصرالدین‌شاه قاجار روایت‌شده است. متن کتاب به معرفی وزیران، حکومت‌های ایرانی یا غیر ایرانی و وقایع تاریخی مهم تاریخی پرداخته و خلاصه‌ای از تعاریف وزارت در هر دوره ارائه می‌کند. افرادی مثل ابوعلی سینا، صدرالدین زنجانی، و قائم‌مقام فراهانی ازجمله وزرایی هستند که معرفی می‌شوند.

  کیفیت

  تصاویر این کتاب همانند متن غیرداستانی آن چندان روایت گر نیستند و بیشتر به جنبه‌های تاریخی و جغرافیایی دوران موردنظر می‌پردازند و اطلاعات گوناگونی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند.
  متن طولانی است و تصاویر به‌صورت تمام صفحه و در اندازه بزرگ کارشده‌اند اما قرار گرفتن تعداد زیادی از تصاویر بدون فاصله به دنبال یکدیگر، نه‌تنها به لحاظ بصری به کتاب آسیب می‌زند بلکه فهم و درک مخاطب را نیز با مشکل روبه‌رو می‌کند. به‌سختی می‌توان تشخیص داد که هر تصویر متعلق به کدام قسمت از متن است.
  انتخاب سبک واقع‌گرا برای این متن تاریخی انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد و طراحی‌ها پرقدرت و تأثیرگذارند. تکنیک نیز اجرای ماهرانه‌ای دارد. اما در 2 فریم پایانی به‌یک‌باره با اجرای متفاوتی روبه‌رو می‌شویم که از هماهنگی و یکدستی تصاویر می‌کاهد. در گرافیک و صفحه‌آرایی کتاب نیز خلاقیت چندانی دیده نمی‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – – کدام‌یک از وزرایی که در این کتاب معرفی شدند و کارهایی که انجام داده‌اند برای شما آشنا است؟
  – اگر شما یک وزیر بودید سعی می‌کردید چه‌کارهایی انجام بدهید و از چه‌کارهایی جلوگیری کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ابراهیم حسن بیگی
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر محمد حقانی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد سخت