قورباغه مسافر

(Look out Fergus Frog)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای سفر قورباغه‌ای برای یافتن دوست، همراه با کنجکاوی و شناخت جهان پیرامون

سال: 1396
  بررس: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان از زاویه دید قورباغه‌ای روایت شده که مشتاقانه به دنبال دوست و هم‌بازی است. او برای یافتن ارتباطی دوستانه دست به سفر و ماجراجویی می‌زند غافل از این‌که دیگر حیوانات آن‌طور که دلش می‌خواهد، از او پذیرایی نمی‌کنند. قورقوری در سفر به این درک می‌رسد که برای دوستی باید احتیاط به خرج داده و با هم‌نوع خود وارد رابطه شود. قورقوری محیط امن زندگی‌اش را برای به دست آوردن دوست ترک می‌کند و تجارب جالبی هم به دست می‌آورد. جسارت قورقوری برای ترک خانه و باز کردن راه‌های جدید برای کسب تجربه، دستاوردهای بزرگی برایش دارد.
  قورقوری شخصیت اصلی داستان است. او برای ایجاد تغییر در زندگی‌اش و پیدا کردن روابط دوستانه خانه‌اش را ترک کرده و به سرزمین‌های ناشناخته می‌رود. قورقوری به کودکان نشان می‌دهد برای تجربه کردن و به دست آوردن مهارت‌های ارتباطی باید از حاشیه‌ی امن‌شان خارج شده و دست به ماجراجویی بزنند. قورقوری در مواجهه با دیگران به پذیرش خود می‌رسد و تصمیم می‌گیرد سراغ هم‌نوعانش برود. او الگویی درست برای کودکان و مشوق‌شان برای تجربه‌گرا بودن است.
  کتاب قورباغه‌ی مسافر به معرفی حیوانات، به خصوص حیوانات اهلی می‌پردازد. با ورق زدن صفحات کتاب فضای خالیِ دو چشم هر حیوان نمایان می‌شود که می‌تواند فرصت‌هایی برای قصه‌گویی، آموزش آوا، اسامی و شکل ظاهری حیوانات ایجاد کند. به این شکل که کودکان صورتشان را پشت تصویر قرار داده و چشم‌هایشان دو حفره‌ی خالی در صفحه را پر کند. نگاه کردن به دنیا از دریچه‌ی چشم حیوانات می‌تواند به خلاقیت‌های نمایشی بینجامد. در پس‌زمینه‌ی تصاویر کودکان حشرات و پرنده‌های مختلفی را می‌بینند. قورقوری در برقراری ارتباط با هر کدام از این حیوانات ناکام می‌ماند چون آن‌ها گرسنه هستند.
  در صحنه‌ای از داستان تصویر ماری خشمگین با چشم‌هایی برجسته وجود دارد که می‌خواهد به قورقوری حمله کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  قورباغه مسافر، داستان قورقوری است که برای یافتن دوست و هم‌بازی به مکان‌های جدیدی سفر می‌کند و با حیوانات مختلفی آشنا می‌شود. او میل به اکتشاف و جست‌وجوگری دارد. کودکان با خواندن این داستان شعرگونه با قورقوری برای یافتن دوست و هم‌بازی همراه شده و در این مسیر با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند. قورقوری با دور شدن از برکه با خطرات زیادی روبه‌رو می‌شود که از همه‌شان به سلامت عبور می‌کند. قورقوری در این سفر احساسات زیادی را تجربه می‌کند؛ ترس، کنجکاوی، دوست داشتن و دوست داشته شدن، که به شناخت احساسات در کودکان می‌انجامد.
  قورباغه مسافر داستانی شعرگونه از مجموعه‌ی چشم‌های زعفرانی است. زبان روان و روایت طنزآلود که با چشم‌های بازیگوش دیگر حیوانات برای یافتن قورباغه همراه می‌شود می‌تواند لحظاتی شاد و هیجان‌آور را برای کودکان فراهم آورد. در یکی از صفحات داستان ماری به تصویر در آمده که چشم‌هایی برجسته دارد و آماده‌ی حمله به قورقوری است. این موقعیت ممکن است برای برخی از کودکان در سنین پایین، دلهره‌آور باشد.

  چکیده داستان

  قورقوری برای یافتن دوست و هم‌بازی از برکه‌اش خارج شده و به سفر می‌رود. او در این سفر با حیوانات مختلفی آشنا شده و قصد دارد با آن‌ها ارتباط برقرار کند. قورقوری در این سفر با خطرات زیادی روبه‌رو می‌شود، حیوانات گرسنه‌ای را می‌بیند که قصد دارند او را بخورند، اما ناامید نمی‌شود، به جست‌وجو برای یافتن دوست ادامه می‌دهد تا جفتش را پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  قورباغه مسافر؛ از مجموعه‌ی چشم‌های زعفرانی داستانی شعرگونه و تصویری است. با ورق زدن صفحات کتاب فضای خالی دو چشم هر حیوان نمایان می‌شود که می‌تواند فرصت‌هایی برای قصه‌گویی، آموزش آوا، اسامی و شکل حیوانات ایجاد کند. به این شکل که کودکان صورتشان را پشت تصویر قرار داده و چشم‌هایشان دو حفره‌ی خالی در صفحه را پر کند. نگاه کردن به دنیا از دریچه‌ی چشم حیوانات می‌تواند به خلاقیت‌های نمایشی بینجامد. از شاخصه‌های مهم کتاب طراحی جلد خلاقانه‌ی آن است که مخاطب را چه کودک و چه بزرگسال به خود جذب می‌کند. وجود چشم‌های سه بعدی و برآمده از سطح کتاب و قدرت تکان آن با دست زمینه‌ای برای کنجکاوی کودک فراهم می‌کند. کودک با تکان دادن چشم‌ها در هر صفحه می‌تواند توجه حیوانات را به محیط پیرامون جلب کند و به همراهی شعر، قورباغه را از آن صفحه فراری داده و به ملاقات حیوانی دیگر در صفحه‌ی بعدی ببرد. حالات چهره‌ی قورقوری که شخصیت اصلی داستان است نشان از احساساتی دارد که در مواجهه با دیگران تجربه می‌کند. کودکان با دیدن چهره‌ی قورقوری به راحتی می‌توانند احساساتی مانند شور و هیجان، ترس و شادی و عشق را تشخیص دهند. کتاب آستر بدرقه ندارد و مشخصات آن پشت جلد نوشته شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا قورقوری نمی‌توانست با بقیه‌ی حیوانات دوست شود؟
  شما برای دوستی و آشنایی با دیگران چه کارهایی می‌کنید؟
  به نظر شما وقتی حیوانات قورقوری را دنبال کردند، او چه احساساتی داشت؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده محسن نظرخواه
  ناشر انتشارات زعفران (کتاب‌های زعفرانی)
  تعداد صفحات ۱۴
  شماره جلد ۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر آنتون پترو
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد سخت