قول بچه قورباغه

(Tadpole’s promise )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

8+

قول بچه قورباغه و کرم به هم برای تغییر نکردن بی‌خبر از اجتناب‌ناپذیر بودن تغییر

نویسنده: جی‌آنه ویلیز تصویرگر: تونی راس

قول بچه قورباغه

(Tadpole’s promise )
8+

قول بچه قورباغه و کرم به هم برای تغییر نکردن بی‌خبر از اجتناب‌ناپذیر بودن تغییر

نویسنده: جی‌آنه ویلیز

تصویرگر: تونی راس

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ترس از تغییر و ترس از جدایی می‌تواند از موارد جهان کودکی به حساب بیاید. کودکان و نوجوانان در هر دوره‌ای از مراحل رشدی خود، می‌توانند این ترس‌ها و اضطراب‌ها را تجربه کنند و تلاش کنند شرایط را همان‌طور که هست نگه‌دارند. احساس امنیت، حمایت دیدن، شناخت توانایی‌ها و شکل‌گیری منِ کودک، به او کمک می‌کند تا با حضور در محیط‌هایی چون مدرسه یا اجتماع بزرگ‌تر بتواند بدون ترس جدا ماندن از گروه همسالان خود، تصمیم‌گیری درست‌تری داشته باشد.
محتوای آموزشی
آموزش درباره مراحل رشدی قورباغه و کرم، زیست‌گاه و نوع غذای آنان از موارد آموزشی داستان است.
الگوی شخصیتی
بچه قورباغه و کرم بدون آن‌که از مراحل رشد خود و دیگری باخبر باشند، به هم قول می‌دهند که تغییر نکنند. اما تغییر برای آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است. کودک با خواندن داستان درباره‌ی تغییر و مطلق نبودن شرایط و آینده می‌آموزد. در هر موقعیتی با سنجیدن درست تمام جوانب، می‌توان تصمیم واقع‌بینانه‌تری گرفت. علاوه بر آن، همراه با داستان، کودک با تغییر که جزوی از زندگی موجودات زنده است، آشنا می‌شود و می‌داند با پذیرش آن، می‌تواند اهداف درست‌تری اتخاذ کند. علاوه بر این با دیدن نتیجه‌گیری داستان، مخاطب متوجه می‌شود که کرم و قورباغه به‌جای ترس از تغییر اگر درباره تغییرات رخ‌داده باهم صحبت می‌کردند و راه‌حلی برای مشکل خود می‌یافتند، به این پایان در داستان نمی‌رسیدند. ضرورت مهارت تصمیم‌گیری و حل مسئله، ازجمله مهارت‌های زندگی است که به طور غیرمستقیم در این داستان به‌ آن پرداخته می‌شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
تغییر شکل بچه قورباغه و کرم، بدون آن‌که در جریان این تغییر باشند و خورده شدن پروانه توسط قورباغه از موارد ترس در داستان به حساب می‌آیند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
عاشق و دلباخته شدن، از موارد بزرگ‌سالانه داستان است.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی قول بچه قورباغه و کرم زیبایی است که با یک نگاه عاشق هم می‌شوند و به یکدیگر قول می‌دهند که هیچ‌گاه تغییر نکنند. رشد و دگرگونی بچه قورباغه و کرم اجتناب‌ناپذیر است. کودک همراه با داستان قورباغه کوچک و کرم رنگین‌کمانی، تصمیم‌گیری بر اساس موقعیت و روش‌های حل مسئله را می‌آموزد. پویایی یکی از ویژگی‌های موجودات زنده و موقعیت‌های زندگی آنان است که کرم و قورباغه به آن توجهی ندارند. آن‌ها با بررسی درست و واقع‌بینانه شرایطِ هرکدام، می‌توانستند به‌جای انتخاب دوری و ناراحتی از یکدیگر، راه‌حلی برای موقعیت خود پیدا کنند. والدین یا مربیان می‌توانند بعد از خواندن داستان، درباره‌ی مطلق بودن تصمیم‌گیری شخصیت‌های داستان و لحاظ نکردن تغییرات اجتناب‌ناپذیر با کودک گفت‌وگو کنند. کودکان به‌ سرعت از لحاظ جسمی و رمانی تغییر می‌کنند و با نیازهای و شرایط جدید زندگی مواجه می‌شوند. کودک با خودشناسی، می‌تواند روابط دوستی سالم و قابل‌اتکا را هم تجربه کند. از دیگر موارد مهم داستان موضوع قول گرفتن از کودکان است. قول گرفتن از کودکان که هنوز به پایداری ایده و نظر نرسیده‌اند و ممکن است نتوانند قولشان را نگه‌دارند، می‌تواند باعث حال و احساس ناخوشایند در آنها شود. زمانی‌که کودک به دلایل رشدی، شناختی یا عاطفی نتواند قولی را نگه‌دارد ممکن است نسبت به خودش احساس بدی پیدا کند بنابراین قول گرفتن از کودکان توصیه‌ی کارآیی نیست و همان‌طور که در این داستان هم خوانده شد پیشنهاد نمی‌شود. عشق و دلباختگی قورباغه و کرم، از موارد جهان بزرگ‌سالانِ است. مواردی چون خورده شدن پروانه توسط قورباغه و تغییرات فیزیکی شدید بدون ذکر دلیل و توضیح می‌تواند برای خوانندگان حساس‌تر از موارد ترس در داستان محسوب شود. پیشنهاد می‌شود والدین و مراقبین کودک زمانی برای گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان بگذارند و کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

بچه قورباغه و کرم با یک نگاه عاشق هم می‌شوند و به هم قول می‌دهند که هیچ‌وقت تغییر نکنند. بچه قورباغه که از مراحل رشدش برای قورباغه شدن خبر ندارد، با هر تغییری به کرم قول می‌دهد که دیگر تغییر نکند. تا این‌که کرم از این‌همه تغییر و بدقولی ناراحت می‌شود و قورباغه را تنها می‌گذارد. خیلی زود بچه‌ قورباغه به یک قورباغه بالغ تبدیل می‌شود و کرم هم به پروانه‌ای زیبا. پروانه که هنوز به قورباغه علاقه‌مند است، از او درباره‌ی دوست قدیمی‌اش پرس‌وجو می‌کند. قورباغه او را نمی‌شناسد و قبل از این‌که سؤال پروانه تمام شود، او را می‌بلعد. و همچنان منتظر دوست خود، کرم کوچک، می‌نشیند.

کیفیت تصویر

تصاویر‌ زیبای‌ کتاب با‌ رنگ‌های شاد و ملایم آبرنگ و خطوط نرم و سیال قلم‌فلزی به‌خوبی اتفاقات داستان را به‌ نمایش می‌گذارند. کنش‌های‌ گویا و شخصیت‌پردازی‌های دلنشین، منجر به‌ جذابیت و باورپذیری داستان نزد مخاطب می‌شوند. وجود اتفاقات فرعی در‌ تصاویر نیز بر پرباری و طنز کتاب می‌افزاید و موجب بسط داستان در ذهن مخاطب می‌شود. تصویرگر به‌ کمک رنگ‌آمیزی‌های متنوع آسمان، در‌القای زمانهای متفاوت و فصول گوناگون موفق بوده و با بهره‌بردن از‌ خط عطف‌ کتاب به‌ منظور نشان‌دادن حد‌ فاصل آب و آسمان نیز دست به اقدام جالب و خلاقانه‌ای زده است، باز‌ شدن عمودی کتاب نیز در‌ همین راستا، به این‌ ایده کمک می‌کند و نوید کتابی متفاوت را به‌مخاطبان می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چرا کرم با دیدن تغییرات بچه قورباغه، ناراحت شد؟ - به نظر شما قول چه قورباغه و کرم چه اشکالی داشت؟ - فکر می‌کنید بچه قورباغه و کرم، چطور می‌توانستند پایان داستان خود را تغییر دهند؟

مشخصات کتاب
نویسنده جی‌آنه ویلیز
ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
تعداد صفحات 32
نام مترجم شهلا انتظاریان
سال انتشار 2005
سال انتشار در ایران 1390
تصویرگر تونی راس
عرض کتاب 27
طول کتاب 22
نوع جلد نرم