لافکادیو؛ شیری که جواب گلوله را با گلوله داد

(Uncle Shelby,s Story of Lofvadio, The Lion Who Shot Back)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سفر شیر جوان از جنگل به سیرک، زندگی کردن به سبک انسان‌ها و گم کردن هویت

سال: 1374
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: نازنین جباری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیر جوان با ویژگی مبارزه‌طلبی‌اش به جنگ شکارچی‌ها رفته و از هم‌نوعان خودش دفاع می‌کند. او با تلاش و تمرین زیاد تیراندازی یاد می‌گیرد و برای کسب تجربه و همچنین کشف و کنجکاوی با صاحب سیرک همراه می‌شود. او که بعد از رسیدن به پول و شهرت از زندگی‌اش خسته شده، به‌دنبال انجام کاری جدید است. با رفتن به جنگل و دیدن یک شیر، نسبت به زندگی حال و گذشته خودش احساس عدم تعلق کرده و به‌دنبال هویتش می‌گردد.
  شیر برای یادگرفتن تیراندازی تلاش و تمرین زیادی می‌کند و از هم‌نوعانش در برابر شکارچی‌ها دفاع می‌کند. او که در انتهای داستان فکر می‌کند که نه یک شیر و نه یک انسان واقعی ا‌ست، به نوعی خودآگاهی دست پیدا می‌کند و برای رسیدن به جواب، تصمیم می‌گیرد هر دو موقعیت را ترک کرده و به دنبال هویت واقعی‌اش برود.
  مخاطب نوجوان با خواندن داستان به اهمیت هویت فردی و اجتماعی پی ‌می‌برد. او درمی‌یابد باوجودی‌که تجربه و ماجراجویی خوب است، دور شدن از اصل و ریشه و تقلید کورکورانه می‌تواند به فرد آسیب برساند. زیاده‌خواهی هم جزء مسائلی است که در خلال رفتارهای شیر جوان غیرمستقیم به آن اشاره شده‌است. در داستان اشاره‌ی مستقیمی به نادرست بودن شکار حیوانات نشده ‌است و اتفاقاتی می‌افتد که همراه با خشونت هستند، اما مخاطب نوجوان در خلال داستان با زشتی شکار حیوانات وحشی و لزوم حفاظت از آن‌ها نیز آشنا می‌شود.
  در ابتدای داستان شیر جوان شکارچی را می‌خورد و تفنگش را می‌گیرد. درگیری و تیراندازی بین شیر و شکارچی‌ها و کشته شدن شکارچی‌ها از مصادیق خشونت است. در متن گفته می‌شود که شیرها هرکدام یک تخته پوست قشنگ از پوست شکارچی‌ها داشتند. همچنین رفتار شیر جوان در شهر و با افراد مختلف، براساس زورگویی است و اغلب افراد به‌دلیل ترس از خورده شدن توسط شیر، به او کمک می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی شیر جوانی‌ است که در تیراندازی مهارت پیدا کرده و با شکارچیان می‌جنگد. به او پیشنهاد می‌شود برای نمایش مهارتش به سیرک برود و به شهرت و پول فراوان برسد. او در شهر به سبک زندگی انسان‌ها عادت کرده و پس از مدتی هویت خود را گم می‌کند. رفتارهای شیر مانند مبارزه‌طلبی، استقلال و دفاع از هم‌نوعان از ویژگی‌های دوران نوجوانی و جوانی ا‌ست. شیر جوان در راه هدفش تلاش و تمرین زیادی می‌کند و از خود شجاعت نشان می‌دهد.
  درونمایه‌ی داستان درباره‌ی دور شدن از اصل خود و تقلید از شیوه‌ی زندگی دیگران است؛ شیر برای زندگی و رسیدن به پول و شهرت راهی شهر می‌شود و با تقلید از زندگی انسان‌ها از اصل و ریشه‌ی خودش دور می‌شود و در نهایت به هیچ‌کدام از این دو نوع زندگی احساس تعلق نمی‌کند. این موضوع برای مخاطبان نوجوان که به دنبال کسب تجربه‌های مختلف هستند بار آموزشی زیادی دارد. در روابط میان شیرها و انسان‌ها خشونت زیادی وجود دارد که با وجود زبان طنز داستان، قابل لمس است.

  چکیده داستان

  شیر جوان که در جنگل زندگی می‌کند، بعد از مواجهه با شکارچی و خوردن او، تفنگی به‌دست می‌آورد. روزهای زیادی تمرین تیراندازی می‌کند و با حمله به شکارچی‌ها، اجازه نمی‌دهد او و دوستانش را شکار کنند. روزی مردی که صاحب سیرک است به سراغ شیر می‌آید تا از او که مهارت زیادی در تیراندازی پیدا کرده برای حضور در سیرک دعوت کند. شیر همراه مرد به شهر می‌رود و به سبک انسان‌ها زندگی می‌کند. او که به‌تدریج شبیه انسان‌ها، مشهور و پولدار شده ‌است، از زندگی‌اش راضی نیست و به جنگل برمی‌گردد، اما دیگر نه شیر است و نه انسان.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب مصور، تصاویر همراه متن هستند. تصویر‌سازی‌ها اغلب در حاشیه‌ی متن انجام شده‌اند و فقط به بخش‌هایی از متن یا شخصیت‌ها پرداخته‌اند. تصاویر به صورت طراحی خطی و به صورت مینیمال انجام شده است و تصویرگر در برخی از فریم‌ها تنها به بیان حالت شخصیت‌ها و معرفی کلی فضای پیرامون اکتفا کرده است. به لحاظ اجرا شخصیت‌پردازی و فضاسازی یکپارچه هستند. در شخصیت‌پردازی با استفاده از خط‌هایی محدود، تصویرگر در نشان دادن کنش و حرکت و همچنین حالات چهره‌ی لافکادیو موفق بوده است به گونه‌ای که داستان و شخصیت او را برای مخاطب باورپذیر کرده است. فضاسازی‌ها نیز بدون جزییات کار شده‌اند، اما با این حال موقعیت کلی شخصیت‌ها و فضای پیرامون آنان را به مخاطب منتقل می‌کنند. متن و تصویر در زمینه‌ای سفید قرار دارند و به لحاظ چیدمان وضعیت خوبی دارند، البته نوع فونت استفاده شده در تصاویر برای نوشتن صدای غررر شبر، انتخاب مناسبی نیست و با ظرافت تصاویر خطی و فونت متن، هماهنگی ندارد. موقعیت‌هایی که سیلوراستاین در این کتاب خلق کرده است، خلاقانه‌اند و طراحی او به خوبی فضای طنز داستان را به مخاطب انتقال می‌دهد.
  جنس کاغذ، کیفیت چاپ و همینطور صحافی خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تابه‌حال خواسته‌اید که شخص دیگری باشید یا به جای کس دیگری زندگی کنید؟
  – به نظر شما در انتهای داستان، لافکادیو شیر است یا انسان؟
  – فکر می‌کنید پولدار و مشهور شدن چقدر می‌تواند ما را خوشحال‌تر کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده شل سیلوراستاین
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۱۰۸
  نام مترجم حمید احمدی
  سال انتشار در ایران ۱۳۷۴
  تصویرگر شل سیلوراستاین
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم