لیلی نام تمام دختران زمین است

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

15+

داستانک‌هایی درباره‌ی گفت‌وگوی لیلی با خدا و تعالی شخصیت او در طول داستانک‌ها

نویسنده: عرفان نظر آهاری تصویرگر: علی نامور

لیلی نام تمام دختران زمین است

15+

داستانک‌هایی درباره‌ی گفت‌وگوی لیلی با خدا و تعالی شخصیت او در طول داستانک‌ها

نویسنده: عرفان نظر آهاری

تصویرگر: علی نامور

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
بخش زنانه لیلی و گفت‌وگوهایی که با خدا دارد، برای مخاطب داستانک‌ها مخصوصن دختران، جزو مصادیق جهان نوجوانی است. لیلی و داستانک‌هایش تعریف جدیدی جدا از تعریف و قالب جامعه درباره زنان به مخاطب ارائه می‌کند. این بار لیلی هم‌زمان با حفظ زنانگی خود، تصمیم می‌گیرد مانند گذشته نباشد و سرنوشت جدیدی برای خود رقم زند. کشمکش‌های داستانک‌ها، جست‌وجو و گفت‌وگوهای لیلی، در نهایت او و مخاطب را که در طول داستان هم مسیر شده‌اند، به سمت تغییر و بالندگی سوق می‌دهد. در انتهای داستان، لیلی که نمادی از تمام دختران و زنان در تمام اعصار است، حس رهایی و بزرگ‌تری دارد و برای تجربه پیروزی به پا می‌خیزد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
شخصیت اصلی تمام داستانک‌ها لیلی است. خداوند در دل او عشق نهاده و او را به زمین فرستاده تا او از عشق‌اش زمین را پر کند. گفت‌وگوهای لیلی با خداوند، ارزشمند شمردن زنانگی لیلی و تصمیم او برای عوض کردن سرنوشت‌اش که مرگ بوده، و جایگزین کردن آن با زندگی و زنده بودن، از جمله مواردی است که کلیشه‌های جنسیتی را شکسته و به مخاطب زن و مرد خود امکان همذات‌د‌پنداری با زنانگی لیلی می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
عشق لیلی و مجنون که در برخی داستانک‌ها به آن اشاره می‌شود و گفت‌وگوی بین آن دو می‌تواند از موارد بزرگ‌سالانه کتاب باشد.
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی داستان‌ها درباره‌ی روایتی نمادین و شاعرانه‌ی زنی است که می‌تواند نماینده‌ی تمام زنان اعصار باشد. هر داستانک بخشی از داستان کلی او را بیان می‌کند که در قالب دیالوگ‌هایی بین او و خداوند و معشوق زمینی‌اش، مجنون، بیان می‌شود. پر رنگ بودن زنانگی لیلی در داستان‌ها مخاطب را با خود همراه می‌کند. آن‌ها همراه با کاراکتر اصلی، تلاش برای شکل گرفتن قالب جدید و عوض کردن سرنوشت خود را تجربه می‌کنند و می‌آموزند بدون داشتن ترس نسبت به جنسیت‌شان می‌توانند توانایی‌های خود را بروز دهند. نثر روان و شاعرانه داستانک‌ها، مخاطب را با خود همراه می‌کند. نویسنده با استفاده از داستان معروف لیلی و مجنون، تلاش دارد دو نوع عشق زمینی و آسمانی را هم‌زمان برای مخاطب معنا کند. نوجوانان بالای 15 سال به تازگی با مفهوم و ماهیت عشق آشنا شده‌اند و ممکن است آن را تجربه کرده باشند. آن‌ها همچنین همراه با داستان می‌آموزند که می‌توان این تجربه را به موقعیت‌های مختلف زندگی بسط داد. بیان شدن این مفهوم از زبان لیلی، قالب‌های شکل گرفته عشق را در هم می‌شکند و چهار چوب‌های همیشگی آن و نقش زن در این مفهوم را تغییر می‌دهد. تجربه عشق لیلی و مجنون و دیالوگ‌های این دو می‌تواند از موارد بزرگ‌سالانه داستان باشد.

چکیده داستان

کتاب مجموعه‌ی 13 داستانک است که از داستان قدیمی لیلی و مجنون وام گرفته شده است. لیلی توسط خداوند به زمین فرستاده می‌شود تا سبب گرمای زمین شود و به همه چیز عشق بورزد. در این کتاب عشق لیلی، تنها عشقی زمینی و نسبت به مجنون نیست و در برخی داستانک‌ها این عشق تبدیل به عشقی آسمانی می‌شود. لیلی نمادی از تمام دختران و زنان و اعصار مختلف است. او در طول داستان، و با جست‌وجوهای خود مدام در حال تغییر و تجربه کردن است و در نهایت تصمیم می‌گیرد سرنوشت و داستان از پیش تعیین شده‌اش را تغییر دهد و به جای مرگ، زندگی را برای خود رقم زند.

کیفیت تصویر

فضای سیال و فاقد زمان و مکان تصاویر، انتخاب مناسبی برای متن عرفانی کتاب است و بر فضای شاعرانه‌ی کتاب تأثیر مثبت گذارده است. شخصیت‌های تصویری اغلب کنش خاصی ندارند و تنها حسی که از آن‌ها دریافت می‌شود، نوعی تسلیم در برابر آنچه رخ می‌دهد، است . شخصیت‌ها حسی اسطوره‌ای به مخاطب القا می‌کنند که شاید این حس در امتداد همان بی‌مکانی و بی‌زمانی که بدان اشاره شد باشد. تمام موارد فوق تصاویر کتاب را برای آنچه درمتن رخ می‌دهد مناسب ساخته است. فضاسازی‌ها اگرچه جذاب و برای متن مناسب هستند اما بسیار پرتکرار و یکنواخت ظاهرشده‌اند و استفاده مکرر از عناصر تصویری از نقاط منفی تصاویر شمرده می‌شود. استفاده از فضاهای منفی به‌جا و درست صورت گرفته است؛ این فضاها موقعیت خوبی را جهت تنفس و دیده شدنِ متن و تصویر برای مخاطب به وجود آورده است . کتاب دارای گرافیک جذابی است. با ذکر تمام موارد فوق ، کتاب دارای جذابیت‌هایی است که مطالعه‌اش به علاقه‌مندان این سبک از نوشتار پیشنهاد می‌گردد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید چه باورهایی در جامعه هستند که شبیه به مرگ از پیش تعیین شده لیلی‌اند؟ - فکر می‌کنید چه چیزی سبب شد لیلی سرنوشت خود را تغییر دهد؟

مشخصات کتاب
نویسنده عرفان نظر آهاری
ناشر کتاب‌های دانه (انتشارات صابرین)
تعداد صفحات 60
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر علی نامور
عرض کتاب 15
طول کتاب 15
نوع جلد نرم