لیندبرگ افسانه موش پرنده

(Lindbergh: The Tale of a Flying Mouse)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

استفاده موش کوچولوی کنجکاو از هوش و پشتکارش برای یاد‌گرفتن پرواز

سال: 2014
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودک همراه با کاراکتر اصلی داستان که موش کوچک و کنجکاوی است و قصد ساختن دنیایی جدید برای خود دارد؛ موقعیت‌های شکست و به دنبال آن ناامیدی را تجربه می‌کند و می‌آموزد که با تلاش می‌توان به پیروزی رسید و به دنبال آن امید را تجریه کرد.
  کاراکتر اصلی داستان که موش کوچکی است، کلیشه‌های موجود برای خود را نمی‌پذیرد و با دانشی که به دست می‌آورد، وسیله‌ای را می‌سازد که بتواند پرواز کند و خود منبع الهامی برای آن‌هایی شود که چنین رویایی در سر دارند. رمز اصلی موفقیت او تلاش و داشتن پشتکار است. ایمان به نوانایی‌های خود، غلبه بر ترس و رو به رو شدن با چالش‌های جهان اطراف، از جمله مهارت‌های زندگی است که کودک با خواندن این داستان، می‌آموزد.
  از جمله مفاهیم ثانویه داستان، آموزش به سرانجام رساندن یک ایده است. که از مطالعه و کسب دانش آغاز شده و با طرح ایده، پرداخت آن، عملی کردن و در نهایت اجرا و تست آن به پایان می‌رسد.
  گربه‌ها و جغدها، تهدید‌هایی برای کاراکتر داستان به شمار می‌آیند. علاوه بر آن، دنیای اطراف پر از اتفاقات ناگزیری است که ممکن است در راستای خواست کاراکتر و داستان او نباشد. کودک از طریق داستان روش‌های مقابله با ترس‌ها و گذر از چالش‌ها را می‌آموزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان لیندبرگ، افسانه موش پرنده درباره موش کوچکی است که به کتاب خواندن بسیار علاقمند است و آثار ارزشمند انسان‌ها را مطالعه می‌کند. روزی او متوجه می‌شود تعداد زیادی از دوستان‌اش نیستند و با خود فکر می‌کند شاید به سرزمین دوری رفته باشند. بنابراین تصمیم می‌گیرد به سرزمین‌های دور برود و دوستان‌اش را پیدا کند. کتاب پیام‌های بسیاری در دل خود دارد که از پررنگ‌ترین آن‌ها پشتکار داشتن و غلبه بر ترس برای رسیدن به هدف است. موش کوچولو بارها وسیله اختراعی خود برای پرواز را امتحان می‌کند و با شکست خوردن ناامید نمی‌شود. او با شجاعت از دست جغدها و گربه‌ها فرار می‌کند، چراکه برای رسیدن به هدف‌اش مصمم است. در نهایت موفق می‌شود به سرزمین نیویورک برسد و تبدیل به موشی افسانه‌ای شود. داستان لیندبرگ، ساختار متفاوتی دارد و در آن حضور تصویر از متن پر رنگ‌تر است. این امر علاوه بر رساندن پیام داستان، تخیل کودک را درگیر می‌کند و به او اجازه می‌دهد فهم و درک خود از داستان را داشته باشد. کاراکتر اصلی داستان، موش کوچک، فراتر از جهان خود عمل می‌کند و با استفاده از توانایی فکر کردن منحصر به فرد خود، زندگی متفاوت و جدیدی برای خود می‌سازد. کودک از طریق خواندن داستان، تجربه کاراکتر اصلی را زندگی می‌کند و یاد می‌گیرد که چطور با داشتن پشتکار و استراژی،ِ به سمت هدف خود حرکت کند و بر ترس‌ها و چالش‌های جهان‌اش غلبه کند. داستان برای کودکان هفت سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  موش کوچولو که بسیار کنجکاو است، به مطالعه بسیار علاقه دارد و آثار ارزشمند انسان‌ها را مطالعه می‌کند. آخرین باری که بعد از چند ماه مطالعه به خانه باز می‌گردد، متوجه می‌شود تعداد زیادی از دوستان‌اش به دلیل خطرات زیادی که تهدیدشان می‌کرده و سخت شدن تهیه غذا، به سرزمین دوری مانند امریکا رفته‌اند. موش تصمیم می‌گیرد از اقیانوس عبور کند و دوستان‌اش را بیابد. فکری به ذهن‌اش می‌رسد و تصمیم می‌گیرد وسیله‌ای بسازد و با آن به سرزمین‌های دور پرواز کند. او به شدت مشغول ساختن وسیله پروازش می‌شود. چندین بار آن را امتحان می‌کند و هر بار که شکست می‌خورد به دنبال راهی برای برطرف کردن عیب‌های وسیله پروزاش می‌گردد. او بارها از طرف جغدها و گربه‌ها تهدید می‌شود اما هر بار راهی برای فرار کردن از آن‌ها می‌یابد. در نهایت، او در حالی که توسط جغدها تعقیب می‌شود، پرواز می‌کند و بعد ازچند روز به سرزمین دوری می‌رسد. با دیدین مجسمه معروفی که قبلا در کتاب‌ها و روزنامه‌ها دیده، متوجه می‌شود به نیویورک رسیده است. آدم‌ها با دیدن او، تعجب می‌کنند و زمانی نمی‌گذرد که داستان موش پرنده همه جا نقل می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویرکتاب “لیندبرگ، افسانه‌ی موش پرنده” بسیار زیبا ، هنرمندانه و همراه با جزئیات فراوان هستند و از قدرت روایتگری بالایی برخوردارند. همچنین بسیار خلاقانه بوده و در این راستا در مواردی از متن نیز پیشی گرفته‌اند .
  تصاویر از طراحی و ترکیب‌بندی و فضاهای سازی‌هایی سرشار از رنگ، زاویه دیدی متنوع و تکنیک اجرایی بسیار خوب و قوی برخوردارند .
  از نقاط برجسته‌ی تصاویر این کتاب فضاسازی‌های آن است . فضاهاییکه تعریف خوب، دقیق و زیبایی از مکان‌ها و شرایطی که موش پرنده در آن‌ها قرار می‌گیرد؛ به مخاطب ارائه می‌دهد.
  تصویرها هم‌راستا با متن و حتی فراتر از آن در بیان رویدادی واقعی ، تاریخی و علمی؛ با نگاهی فانتزی موفق ظاهرشده‌اند.
  البته در هیچ‌یک از تصاویر کنش و احساسی در چهره موش دیده نمی‌شود و همچنین در دو پلان از مواجه ی موش با گربه‌ها ، تصاویر موش و گربه و نحوه قرارگیری آن‌ها نسبت به هم ، کمی مخاطب را به خطا می‌اندازند؛ گویی که در این تصاویر موش و گربه در راستای یک هدف مشترک در گفتگو و یا تعامل با یکدیگر هستند که این با مسیر داستان مغایرت دارد.
  با این وجود، موارد فوق از ارزش‌های تصاویر کتاب نمی‌کاهد و تصاویر در خلق فضاهایی جذاب و هیجان انگیز برای مخاطب، موفق هستند. کیفیت چاپ تصاویر خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چه عواملی به موفق شدن موش قصه کمک کرد؟
  – مطالعه کتاب‌ها چه تأثیری در زندگی موش داشت؟
  – آرزوی شما چیست و چه تلاش‌هایی برای رسیدن به آرزویتان کرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده توربن کولمان
  ناشر هوپا
  تعداد صفحات ۹۲
  نام مترجم مونا توحیدی‌صفت
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر توربن کولمان
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم