ماجرای مسابقه فوتبال

(Fotbolls Mysteriet)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مسابقه فوتبال مهم سالانه‌ی شهر واله‌بی با تیم شهر سول‌بَکا

سال: 2015
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: ندا رضایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لاسه و مایا دو قهرمان کوچک داستان که علاقه آنها به ماجراجویی و حل معماهای پلیسی به دوستی آن‌ها انجامید، برای ماجراجویی پلیسی خود بنگاه کارآگاهی با نام خودشان دایر کرده بودند و به رئیس پلیس شهر در حل معماها و دستگیری مجرمان کمک می‌کردند، امید و ناامیدی، پیروزی و شکست همراه همیشگی این دو کاراگاه کوچولو بود. آن‌ها همیشه دوستی و حمایت رئیس پلیس را به عنوان بزرگ‌تر به همراه داشتند.
  لاسه و مایا یکی دختر و دیگری پسر، دو همکلاسی، دو دوست که علاقه مشترک آنها را کنار هم قرار داده، تیم فوتبال شهری والی بی با بازیکنان مرد و زن با مشاغل مختلف از رئیس پلیس گرفته تا پرستار مدرسه نمونه¬هایی از برابری جنسیتی و قومی و نژادی در داستان است. صداقت، ادب و احترام، عشق به کار و مسئولیت‌پذیری در رفتار دو کارآگاه قابل مشاهده است. لاسه و مایا بدون رقابت برای رسیدن به هدف و یافتن مجرم یا مجرمین از هیچ تلاش،همکاری و همدلی فرو گذار ننمودند، آن‌ها باتصمیم‌گیری فعالانه بر مبنای آگاهی، تشخیص مشکلات و ارزیابی دقیق آنها راه‌حل‌های برای آنها یافتند. آنها با توجه به این نکته که دیگران همیشه درست نمی‌گویند، با کمک سر نخ‌ها و رئیس پلیس توانستند حقیقت را برملا کنند. این دو قهرمان کوچک می¬‌توانند الگوهای رفتاری مناسبی برای کودکان و نوجوانان باشند. تیم فوتبال شهر با اعتماد بیش از اندازه به اعضای خود خصوصاً مربی، بدون تلاش و نادیده گرفتن نقاط ضعف مجددا در دام تیم رقیب گرفتار شدند.
  بسیاری از کودکان سوئدی، حتی با شناخت تمام حروف درخواندن و درک مطلب مشکل دارند. این کتاب با زبان ساده توانست این مشکل را مرتفع کند. از آنجا که ترجمه این کتاب به زبان فارسی نیز ساده و قابل فهم است، می¬تواند کمک آموزشی خوبی برای کودکان و نوجوانان برای حل مشکل خواندن و درک مطلب باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «بنگاه کارآگاهی لاسه و مایا» است. داستان این قسمت درباره‌ی اتفاقاتی است که در جریان مسابقه‌ی سالانه‌ی فوتبال شهر واله‌بی با تیم شهر سول‌بَکا، روی می دهد. مارتین ویدمارک که به آگاتاکریستی کودکان معروف است، از محبوب‌ترین نویسندگان کودک در سوئد است. کتاب‌های او که همواره در فهرست پرفروش‌ترین ها بوده است، همواره تحسین منتقدان را به همراه داشته است. ویدمارک که خود معلم مدرسه است تجربه‌های بسیاری در زمینه کار با بچه‌ها در مدرسه و نیازهای ویژه آن‌ها دارد. این مجموعه‌ به بیش از 20 زبان ترجمه شده اند و جوایز متعددی را به دست آورده اند به ماجراجویی‌های دو همکلاسی در شهر خیالی «واله‌بی» می‌پردازد. موضوع معمایی و شگفت‌انگیز داستان و همکاری دو کودک برای کشف معماهای جنائی و دزدی‌ها از جذابیت‌های داستان است که آن را برای بسیاری از خوانندگان جوان خواندنی می‌کند. کتاب با تم پلیسی-کارآگاهی و خلق فضای شاد و طنز، کودکان را به نگاه کنجکاوانه به پیرامون خود تشویق می‌کند و کمک می‌کند از کنار رویدادها ساده نگذرند. کتاب با نثری ساده، سرنخ های هوشمندانه و تصاویر گویا، قوه ابتکار خواننده را به‌کار گرفته و او را در متن ماجرا قرارمی‌دهد تا به داستان بپیوندد، حدس بزند و فکر کند.

  چکیده داستان

  هر سال مسابقه فوتبال مهمی در در شهر واله‌بی با تیم شهر سول‌بکَا برگزار می‌شود. تماشاگران زیادی در هوای آفتابی برای تماشای بازی و تشویق بازیکنان تیم آمده‌اند. جواهرفروش، رئیس پلیس و پرستار مدرسه همه در تیم واله‌بی حضور دارند. آن‌ها گمان می‌کنند با مربی‌گری فرانکوی ایتالیایی که پدرش در ایتالیا بازیکن حرفه‌ای بوده‌است و دروازه‌بانی رئیس پلیس، اینبار بر خلاف سال‌های گذشته شانس خوبی برای برنده شدن و نگه داشتن جام نقره ای برای یک سال در خانه دارند. اما انگار قرار نیست شرایط بروفق مراد باشد. درحالی که نتیجه به نفع تیم رقیب، شهر سول بکَا ست، ناگهان جام غیبش میزند؟؟!!! بنگاه کارآگاهی لاس و مایا دست به کار می‌شود، اما آیا آنها به اندازه کافی هوشمند هستند تا این پرونده را حل کنند؟

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  ماجرای مسابقه فوتبال، از مجموعه‌ی “بنگاه کارآگاهی لاسه و مایا”، با معرفی تصویری نقشه شهر “واله بی” و شخصیت‌های داستان آغاز می‌گردد.
  در ادامه با تصویری از اعضای تیم فوتبال شهر واله بی و پستی که در آن بازی می‌کنند، مواجه می‌شویم .این معرفی با طنز کم‌رنگی همراه است و انتخاب مناسبی برای ورود به فضای فوتبالی داستان است.
  تصاویر دارای شخصیت‌پردازی خوبی هسستند . کنش‌های داستان در تصاویر به‌خوبی به نمایش درآمده‌اند . به‌عنوان‌مثال مخاطب احساس بازیکنان در لحظه‌ی مواجهه با توپ پاره شده و یا خستگی مفرط بازیکنان گروه ” واله بی” را دریافت می‌نماید .حالت چهره‌ها نیز به‌خوبی احساساتی چون خستگی ، شرمندگی ، مشکوک بودن و … را به مخاطب منتقل می‌نمایند.
  طنز جاری در تصاویر که قوی‌تر از طنز متن ظاهرشده‌ است بر جذابیت کتاب افزوده‌ است.
  استفاده از خطوط لرزان و نامطمئن اگرچه از ویژگی‌های سبک طراحی کتاب‌های این مجموعه است، در ضمن انتخاب مناسبی برای این سبک از داستان و انتقال مفاهیمی چون شک ،ترس ،جستجو و …است.
  از نقاط مثبت متن می‌توان به استفاده از تصاویر زیاد در لابه‌لای متن طولانی کتاب اشاره کرد . این ویژگی موجب می‌گردد کتاب باوجود متن نه‌چندان کوتاهش برای مخاطب خسته‌کننده نگردد.
  مجموعه موارد فوق ماجرای مسابقه‌ی فوتبال را به کتابی سرگرم کننده و جذاب برای مخاطب ، تبدیل نموده است.
  استفاده از کاغذ بالک* از دیگر نقاط مثبت اثر است.

  *کاغذ بالک دارای رنگ مناسب برای مطالعه (رنگ چوب) است و برای سفید شدن کاغذ از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. ضخامت کاغذ بالک از کاغذهای عادی بیشتر، اما متخلخل است. فرایند شیمیایی روی آن انجام نمی‌شود و به‌صورت مکانیکال تولید می‌شود و درنتیجه دوباره به چرخه طبیعت بازمی‌گردد و محیط‌زیست را آلوده نمی‌کند. این کاغذ‌های معروف به کتاب سبز دارای نشان استاندارد محیط زیستی بین‌المللی (FSC) است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تا به حال تجربه کمک کردن به بزرگترها در حل معما و کشف رمز را داشتید؟تعریف کنید؟
  – آیا تجربه بازی فوتبال یا هر مسابقه گروهی با تیم های دیگر را دارید؟نتیجه چطور بود؟تعریف کنید؟
  – آیا متن ساده کتاب و تصاویر آن به درک بهتر آن کمک می کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مارتین وید مارک
  ناشر چرخ و فلک
  تعداد صفحات ۹۵
  نام مترجم نامدار ناصر قصری
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر هلنا ویلیس
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم