ماجرای کلکولس (۱۸)

(The calculus affair )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

دزدیده شدن کلکولس برای دست یافتن به طرح بمب صوتی، تلاش علیه جنگ و برای صلح و انسان‌دوستی

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

ماجرای کلکولس (۱۸)

(The calculus affair )
12+

دزدیده شدن کلکولس برای دست یافتن به طرح بمب صوتی، تلاش علیه جنگ و برای صلح و انسان‌دوستی

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این داستان از جنبه‌ی پیام صلح‌آمیز، طنز درون آن، رفتار شجاعانه و باانگیزه‌ی شخصیت‌های اصلی‌اش، سادگی به نتیجه رسیدن موقعیت‌های پیچیده و زبان و لحن آن مناسب برای گروه سنی پیشنهادی به نظر می‌رسد. هیجان، ماجراجویی، سفر و گشت‌وگذار، حل معما و استقلال‌طلبی از عناصر جهان نوجوانی‌ است که در داستان‌های تن‌تن به وفور دیده می‌شود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
این داستان می‌تواند توجه نوجوانان را به موضوعاتی همچون صلح‌طلبی، ضد جنگ بودن، شجاعت، سرعت عمل، حل مسئله، تأثیر دوستی و همراهی با حیوانات اهلی، شناخت و درک موقعیت‌های پیچیده، دقت‌نظر داشتن برای حل مشکل، انسان‌دوستی، کمک و همکاری، ناامید نشدن جلب کند. همچنین در پایان داستان کلکولس به دلیل اینکه کشفی که در مورد صوت کرده است می‌تواند آثار مخربی داشته باشد، طرح دستگاهش را می‌سوزاند تا کسی به آن دست پیدا نکند، این رفتار کلکولس بسیار آموزنده و صلح‌آمیز است و نشان‌دهنده‌ی این است که کلکولس منفعت جمعی را به اکتشاف و منفعت شخصی خودش ترجیح می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
موضوع تهیه‌ی بمب صوتی، جنگ و آدم‌ربایی از موارد پرخشونت در داستان است.
گفتار نامناسب
در این داستان کاپیتان هادوک شخصیتی زودجوش دارد و وقتی از کسی عصبانی می‌شود با او با الفاظ توهین‌آمیز حرف می‌زند.
محتوای بزرگسالانه
موضوع این داستان که درباره‌ی جنگ و بمب است، در جهان بزرگ‌سالی می‌گذرد و مربوط به جهان کودکی یا نوجوانی نیست.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد ۱۸‌ از مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی دزدیده شدن پرفسور کلکولس در کشور خیالی بوردوریا (ژنو) است. افرادی برای دست یافتن به طرح بمب صوتی که کلکولس آن را طراحی کرده است او را دزدیده‌اند. در پایان کلکولس به کمک تن‌تن و کاپیتان هادوک، نجات پیدا می‌کند و بوردوریایی‌ها به طرح بمب دست پیدا نمی‌کنند. داستان این کتاب به شکل مصور نوشته‌شده است و قسمتی از داستان در تصاویر دیده می‌شود.این داستان خیالی با رویکردی ضد جنگ نشان می‌دهد که چطور برخی کشورها برای کشورگشایی و از بین بردن شهرها و کشورهای دیگر عمل می‌کنند. نویسنده با تصویر کردن کشوری خیالی رفتار دولت‌های جنگ‌طلب را نقد کرده است. این داستان می‌تواند باعث تقویت روحیه صلح‌طلبی و انسان‌دوستی در نوجوانان مخاطب شود. طنز داستان و همین‌طور اتفاقات و پیچش‌های داستانی آن، فضای کتاب را پرهیجان و خواندنی می‌کند. موضوعاتی همچون شجاعت، سرعت عمل، حل مسئله، تحلیل و درک موقعیت چیزهایی است که در این داستان می‌تواند توجه نوجوانان گروه سنی مخاطب را به ‌خود جلب کند.به دلیل استفاده از فضایی خیالی، این داستان بدون اشاره به هیچ کشور بخصوصی می‌تواند فقط دیدگاهی صلح‌آمیز را نشان دهد و قضاوت را به عهده‌ی خواننده بگذارد، از این نظر داستان اجازه‌ی تفکر را به خواننده می‌دهد و برای نوجوانان گروه سنی پیشنهادی مناسب به نظر می‌رسد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. در این جلد، داستان بر اساس تاریخ جنگ سرد و تلاش کشورهای بلوک شرق و غرب برای پیشی‌گرفتن از دیگران در زمینه‌ی پیشرفت‌های علمی و ساخت سلاح‌های جنگ نوشته شده است. موضوع این داستان مربوط به جهان کودکی و نوجوانی نیست. همچنین کاپیتان هادوک که مردی زودجوش است، وقتی از کسی عصبانی می‌شود با الفاظ نسبتاً توهین‌آمیز حرف می‌زند.

چکیده داستان

روزی تن‌تن و کاپیتان هادوک در منزل کاپیتان هادوک با حادثه‌ای روبه‌رو می‌شوند، تمام شیشه‌های خانه‌ی هادوک یکی‌یکی می‌شکند و می‌ریزد. وقتی پرفسور کلکولس از آزمایشگاهش به منزل هادوک برمی‌گردد، این اتفاق دیگر نمی‌افتد. فردای آن روز کلکولس می‌گوید که قرار است برای کاری به ژنو پایتخت کشور سوئیس برود. وقتی کلکولس می‌رود، طی اتفاقاتی تن‌تن و هادوک متوجه می‌شوند که کلکولس در ژنو درخطر است و راهی سفر به ژنو می‌شوند. افرادی در ژنو کلکولس را می‌دزدند تا بتوانند به طرح علمی کلکولس درباره‌ی صوت دست پیدا کنند و از طرح کلکولس برای ساختن بمب صوتی استفاده کنند. طی ماجراها و اتفاقاتی تن‌تن و هادوک می‌توانند کلکولس را نجات دهند و او را برگردانند. کلکولس در پایان داستان طرح اکتشاف خودش را می‌سوزاند تا کسی نتواند به آن دست پیدا کند و برای اهداف ضد بشری استفاده کند.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چه تعهدات اولیه‌ی مهمی برای یک دانشمند نسبت به علم وجود دارد؟ - به نظر شما چه کسانی دشمن محسوب می‌شوند؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
نام مترجم گروه نشر رایحه اندیشه
سال انتشار 1956
سال انتشار در ایران 1381
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت