مازها (۳)

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

6+

پیدا کردن مسیر بین راه‌های پیچ‌درپیچ هزارتو (ماز). تقویت هوش بصری، تقویت توجه و دقت، تقویت تجسم

نویسنده: فهیمه سیدناصری تصویرگر: فهیمه سیدناصری

مازها (۳)

6+

پیدا کردن مسیر بین راه‌های پیچ‌درپیچ هزارتو (ماز). تقویت هوش بصری، تقویت توجه و دقت، تقویت تجسم

نویسنده: فهیمه سیدناصری

تصویرگر: فهیمه سیدناصری

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این کتاب تصاویری از مازهای مختلف است که در آن باید مثلاً خرگوشی را به هویج یا پسری را به مقصد از راه درستش رساند. تصاویر کتاب و فضای آن برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود. این کتاب مناسب برای گروه سنی پیشنهادی به نظر می‌رسد.
محتوای آموزشی
کودکان با پیدا کردن راه‌های درست در مازهای مختلف که در تصاویر کتاب آمده است، درک بهتری از تجسم فضا و مکان و محیط پیدا خواهند کرد. همچنین به شناخت جهت‌ها و تقویت ادراک بصری کودکان کمک خواهد کرد.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد سوم از مجموعه‌ی سه‌جلدی «زنگ شادی» است. موضوع معماهای تصویری، پیدا کردن راه درست در بین راه‌ها و خطوط درهم است که چیزی را به چیز دیگری می‌رساند و اصطلاحاً به آن ماز یا هزارتو می‌گویند. این کتاب تصویری است و در تصاویر مازهای آن مثلاً باید خرگوشی را به هویج یا پسری را به مقصدش برساند. تنوع تصاویر و اشکال مختلف در این کتاب می‌تواند موجب جذابیت آن برای کودکان گروه سنی پیشنهادی شود. این کتاب می‌تواند موجب تقویت هوش بصری و تقویت توجه و دقت در کودکان شود. از این کتاب می‌توان در خانواده و کلاس‌های آموزشی مهد و دبستان استفاده کرد.

چکیده داستان

این کتابی تصویری است که در مازهای مختلف (هزارتو‌) آن چیزهایی به چیزهای دیگر وصل خواهند شد و از کودکان خواسته‌شده است که برخی از آن‌ها را رنگ کند.

کیفیت تصویر

کتاب شامل انواع تصاویر کارتونی است که به ‌صورت خطی و بدون ‌رنگ اجرا شده‌اند. طراحی‌ها ساده و البته کلیشه‌ای هستند و ‌خلاقیتی در آن‌ها دیده نمی‌شود. اما در جهت هدف کتاب، برای کودکان قابل‌تشخیص هستند. خطوط ضخیم و سیاه دور شکل‌ها به ‌درک بهتر تصاویر کمک کرده ‌است. بی‌رنگی تصاویر نیز فضای مناسبی را برای رنگ‌آمیزی کودکان فراهم کرده ‌‌است. تصاویر سطوح مختلفی از فعالیت‌ها را از جهت آسانی و سختی در‌ بردارند. هرچند که شیوه طرح‌ مسئله در صفحه‌ها غالباً یکسان است. وجود چند فعالیت در دو صفحه رو به ‌روی هم باعث شلوغی شده و از ‌تمرکز کودکان می‌کاهد. بهتر‌ بود در دو صفحه‌ی رو‌به‌روی هم تنها یک فعالیت به نمایش در می‌آمد. طرح جلد و گرافیک کتاب هم ضعیف است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا می‌توانید یک هزارتو طراحی کنید؟ - در هریک از مازها، به نظرت کدام راه کوتاه‌تر است؟ - در هر یک از مازها راهی جدید که به مقصد برسد و بسیار کوتاه باشد بکشید.

مشخصات کتاب
نویسنده فهیمه سیدناصری
ناشر موسسه‌ی نشر و تحقیقات ذکر (کتاب‌های قاصدک)
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر فهیمه سیدناصری
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم