مامان جیغ‌جیغو

(Schreimutter)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مواجهه‌ی پنگوئنی با خشم مادر، تکه‌تکه شدن بدن او، تلاش او برای یافتن تکه‌های جداافتاده و کمک مادر برای شکل‌گیری دوباره‌ی پنگوئن همراه با اهمیت حمایت والدین

سال: 2000
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این داستان استعاری، کودک از خشم مادر آسیب می‌بیند و بهبود رابطه‌ی مادر و کودک به احیای دوباره‌ی او منجر می‌شود.
  مادر با ابراز خشونت به کودک آسیب می‌زند، اما بعد از آن به شکل فعالانه‌ای در جهت جبران برمی‌آید.
  تکه‌تکه شدن بدن پنگوئن کوچک در این داستان ممکن است برای کودکان کوچک‌تر همراه با تجربه‌ی ترس و دلهره باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک بچه پنگوئن است که وقتی مامان سرش فریاد می‌زند بدنش تکه‌تکه می‌شود و هر تکه‌اش جایی می‌افتد. مامان تمام تکه‌ها را یکی‌یکی پیدا می‌کند و به هم می‌دوزد و می‌گوید: «ببخشید!» داستان درون‌مایه‌ی روانشناسی دارد و به اثر خشونت بر کودکان اشاره می‌کند. همانندسازی کودک با شخصیت اصلی داستان به او کمک می‌کند درک بهتری از احساس خود ـوقتی‌که در معرض خشونت قرار می‌گیرد؛ پیدا کند و البته برای والدین و بزرگسالان نیز الهام‌بخش است. در ابتدای داستان جیغ مادر سبب از هم‌گسیختن وجود پنگوئن کوچک می‌شود، اما در انتهای داستان، باز این خودِ مادر (ارتباط خوب با مادر) است که تکه‌های از هم‌گسیخته را کنار هم جمع می‌کند. متن کتاب بسیار کوتاه است و هر جمله با یک تصویر همراه شده و فرصتی برای تأمل ایجاد می‌کند. کودک در این داستان کاملاً منفعل است. از ابراز خشم آسیب جدی می‌بیند، اما نمی‌تواند کاری بکند، حتی نمی‌تواند فریاد بزند و در فرآیند ترمیم هم نقشی ندارد.

  چکیده داستان

  امروز صبح مامانم جیغی کشید، که بدنم هزار تکه شد و هر تکه‌اش یکجا رفت! کله‌ام پرید توی فضا، تنه‌ام افتاد توی دریا، بال‌هایم توی جنگل گم شدند، نوکم توی کوه‌ها فرود آمد، دمم توی شهر ناپدید شد، پاهایم سر جایشان ماندند، اما بعدش دویدند و دویدند. می‌خواستم پیدایشان کنم، اما چشم‌هایم توی آسمان بودند. می‌خواستم جیغ بکشم، اما منقارم توی کوه‌ها بود. می‌خواستم بال‌بال بزنم، اما بال‌هایم توی جنگل بودند. غروب شد. پاهایم خسته و مانده به صحرای بزرگ آفریقا رسیده بودند که یک سایه‌ی بزرگ رویشان افتاد. مامان جیغ‌جیغو تکه‌هایم را جمع کرده بود و به هم دوخته بود. فقط پاها مانده بودند. مامان جیغ‌جیغو گفت: ببخشید!

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان این کتاب به خشونت والدین و آسیب زدن به کودکان به شکلی نمادین می‌پردازد. تصاویر نیز به این امر اشاره دارند و به‌جز در یک تصویر، سعی در بیان موضوع با نگاهی ملایم‌ و تلطیف‌شده دارند. در همان فریم‌های اولیه تصویر بچه پنگوئن را می‌بینیم که براثر شدت جیغ مادر به چندتکه تقسیم شده‌است. این امر علاوه بر اینکه برای مخاطب کودک خوشایند نیست، می‌تواند حس ترس را نیز به او انتقال دهد. در ادامه تصویرگر سعی کرده تا با فضاسازی‌های متنوع از مکان‌هایی که تکه‌ها به آن‌جا پرتاب‌شده‌اند از خشونت تصویری موضوع بکاهد. شخصیت‌های خلق‌شده همگی باورپذیرند و کنش‌های رفتاری آن‌ها برای مخاطبان قابل‌تشخیص است. تکنیک انتخابی تصویرگر با مهارت اجرا شده و استفاده از رنگ‌های شاد و پالت رنگی گسترده، تصاویر را برای مخاطب کودک جذاب کرده‌است. فضاسازی‌ها متنوع‌اند و ترکیب‌بندی‌ها نیز انسجام لازم را دارا هستند. اما ترتیب و توالی متن و تصویر در یک پلان به‌هم‌خورده و اختلاف تصویری با متن داستان در آن پلان به‌خوبی مشهود است. کیفیت کتاب‌سازی و نوع چاپ نیز مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  وقتی بزرگسالی به‌شدت با شما پرخاش می‌کند چه احساسی تجربه می‌کنید؟
  شما هم تجربه‌ای شبیه این پنگوئن کوچک دارید؟
  به نظر شما اگر مادر پنگوئن کوچک قسمت‌های مختلف بدن او را پیدا نمی‌کرد و به هم نمی‌دوخت، پنگوئن کوچک باید چه‌کار می‌کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده یوتا باوئر
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی (کتاب‌های پرنده‌ی آبی)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم گیتا رسولی
  سال انتشار ۲۰۰۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر یوتا باوئر
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد سخت