مامان پری دوباره، می‌خواد نی‌نی بیاره

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

روزمرگی‌های دخترکوچولویی به نام نی‌نی‌توپولی و انتظار برای به دنیا آمدن بچه‌ی تازه

سال: 1392
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته‌شده و برای آن‌ها معنادار است. آهنگین بودن کلام از جذابیت‌های کتاب برای این گروه سنی است. ماجراها در محیط خانه اتفاق می‌افتند. نی‌نی ارتباط عاطفی خوبی با والدینش دارد. مشاهدات نی‌نی از اتفاقات پیش از به‌دنیاآمدن بچه‌ی جدید و تغییرات جسمی در مادر، خیال‌پردازی‌های نی‌نی و تمثیل مراحل رشد دانه‌ی لوبیا به رشد جنین از موارد جهان کودکی ترانه‌هاست.
  نی‌نی توپولی اطراف خود را مشاهده می‌کند و درک خود را از دنیای پیرامونی گسترش می‌دهد.
  اطلاعاتی در این کتاب درباره‌ی بارداری و رشد جنین به زبان کودکانه در متن آمده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی ۵ جلدی «ترانه‌های نی‌نی توپولی» درباره‌ی دختر کوچولویی به نام «نی‌نی توپولی» و روزمرگی‌های زندگی اوست. این کتاب جلد چهارم مجموعه است و موضوع اصلی آن بارداری مامان پری و انتظار برای به دنیا آمدن بچه‌ی جدید است. نی‌نی سؤال‌های زیادی از مامان پری دارد و گاهی برای دیدن خواهر کوچولویش کم‌صبری می‌کند. موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته‌شده و آهنگین بودن شعر برای کودکان در این گروه سنی جذابیت دارد. مشاهدات نی‌نی از اتفاقات پیش از به‌دنیاآمدن بچه‌ی جدید و تغییرات جسمی مادر، خیال‌پردازی‌های نی‌نی و تمثیل مراحل رشد دانه‌ی لوبیا به رشد جنین از موارد جهان کودکی ترانه‌هاست.
  موضوع ترانه‌ها و تصویرگری رنگارنگ کتاب برای خردسالان مناسب است، اما تعداد زیاد ابیات و اختصاص یافتن یک صفحه برای هر ترانه که باعث می‌شود کودک در زمان گوش سپردن به ترانه نتواند کتاب را ورق بزند ممکن است برای بعضی کودکان در این گروه سنی کسل‌کننده باشد. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

  چکیده داستان

  سؤال‌های فراوان نی‌نی توپولی درباره‌ی نی‌نی توی دل مامان، نقاشی نی‌نی توپولی از مامان و نی‌نی توی دلش، کم‌صبری نی‌نی برای به دنیا آمدن خواهر کوچولویش، خرید وسایل جدید برای نینی‌ای که به‌زودی به دنیا می‌آید، توجه به مراقبت از نی‌نی، رسیدگی به مامان و سؤال در مورد تغذیه‌ی نی‌نی در شکم مادر و کاشتن لوبیا

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند.
  شخصیت اصلی یک پسر خردسال است که اتفاقات مختلفی برایش رخ می‌دهد. “نی‌نی توپولی” و پدر و مادرش باورپذیر خلق‌شده‌اند و در تمامی جلدهای دیگر این مجموعه نیز یکدستی خود را حفظ کرده‌اند. اما بسیار کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و ایرادهایی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی پلان‌ها تناسبات صحیح میان اجزای تصویر نیز رعایت نشده‌‌است. شخصیت‌ها باآنکه کنش‌های حرکتی محدودی دارند اما حالات احساسی مانند شادی و ناراحتی آن‌ها، برای مخاطب قابل‌تشخیص است.
  انتخاب تکنیک و نحوه‌ی اجرای آن توسط تصویرگر در سطح متوسطی قرار دارد. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند.
  فضاسازی‌ها محدودند و اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌ منسجم هستند. تصویرگر برای پر کردن فضا تنها به چیدمان شخصیت‌ها در کنار عناصری تزیینی بسنده کرده است. پراکندگی و حضور بیش‌ازحد همین عناصر تزیینی در شماری از پلان‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما هم می‌توانید در منزل یک لوبیا بکارید و مراحل رشد آن را از نزدیک ببینید.
  – آیا شما هم مراحل بارداری مامان را دنبال کرده‌اید؟ وقتی خواهر یا برادر جدیدتان به دنیا آمد چه شکلی بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ناصر کشاورز
  ناشر نشر رویش
  تعداد صفحات ۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر نیلوفر محمدی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم