مامان پری یه نی‌نی، آورد می‌خوای ببینی؟

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

دخترکوچولویی به نام نی‌نی‌توپولی و تولد خواهر کوچولوی تازه

سال: 1392
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و برای آن‌ها معنادار است. آهنگین بودن کلام از جذابیت‌های کتاب برای این گروه سنی است. توجه نی‌نی توپولی به کودک تازه متولد شده و شگفتی از رفتارهای او از موارد جهان کودکی کتاب است.
  نی‌نی توپولی به فرزند تازه متولد شده توجه دارد و در رسیدگی به کارهای او کمک می‌کند، مراقبت می‌کند که چیز کثیفی را توی دهان نبرد و لباس‌های خود را برای او کنار می‌گذارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی ۵ جلدی «ترانه‌های نی‌نی توپولی» درباره‌ی دختر کوچولویی به نام «نی‌نی توپولی» و روزمرگی‌های زندگی اوست. این کتاب جلد پنجم مجموعه است و موضوع اصلی آن تولد خواهر کوچولو است. حسادت، توجه و علاقه و تغییرات زندگی نی‌نی توپولی بعد از تولد بچه‌ی جدید موضوع‌های ترانه‌هاست. درون‌مایه‌ی ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و آهنگین بودن شعر برای کودکان در این گروه سنی جذابیت دارد و به زبان‌آموزی آن‌ها کمک می‌کند. توجه نی‌نی توپولی به کودک تازه متولد شده و شگفتی از رفتارهای او از موارد جهان کودکی کتاب است.
  موضوع ترانه‌ها و تصویرگری رنگارنگ کتاب برای خردسالان مناسب است، اما حجم بالای متن در هر صفحه برای هر ترانه باعث می‌شود کودک در زمان گوش سپردن به ترانه نتواند کتاب را ورق بزند ممکن است برای بعضی کودکان در این گروه سنی کسل‌کننده باشد. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

  چکیده داستان

  شامل ۷ ترانه با موضوع تولد خواهرکوچولوی نی‌نی توپولی و رفت و آمد مهمان‌ها برای دیدن او و آوردن کادو، لحظه‌شماری و عجله‌ی نی‌نی توپولی برای بزرگترشدن خواهر کوچولویش، کنارگذاشتن لباس‌هایی که برای نی‌نی توپولی کوچک شده، مراقبت نی‌نی از خواهر کوچولو که هرچیزی را در دهان نگذارد و تعجب نی‌نی توپولی از زیاد خوابیدن خواهر کوچولو

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند.
  شخصیت اصلی یک پسر خردسال است که اتفاقات مختلفی برایش رخ می‌دهد. “نی‌نی توپولو” و پدر و مادرش باورپذیر خلق‌شده‌اند و در تمامی جلدهای دیگر این مجموعه نیز یکدستی خود را حفظ کرده‌اند. اما بسیار کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و ایرادهایی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی پلان‌ها تناسبات صحیح میان اجزای تصویر نیز رعایت نشده‌‌است. شخصیت‌ها باآنکه کنش‌های حرکتی محدودی دارند اما حالات احساسی مانند شادی و ناراحتی آن‌ها، برای مخاطب قابل‌تشخیص است.
  انتخاب تکنیک و نحوه‌ی اجرای آن توسط تصویرگر در سطح متوسطی قرار دارد. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند.
  فضاسازی‌ها محدودند و اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌ منسجم هستند. تصویرگر برای پر کردن فضا تنها به چیدمان شخصیت‌ها در کنار عناصری تزیینی بسنده کرده است. پراکندگی و حضور بیش‌ازحد همین عناصر تزیینی در شماری از پلان‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما در مورد خواهر یا برادر کوچک‌تر از خودتان چه احساسی دارید؟
  – شما چه کارهایی برای خواهر یا برادر کوچک‌تر از خودتان انجام می‌دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ناصر کشاورز
  ناشر نشر رویش
  تعداد صفحات ۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر نیلوفر محمدی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم