ماه و مرد کشاورز

(The Moon & Farmer Mcphee )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

5+

لذت نبردن مرد کشاورز از زندگی و دنیای اطرافش به دلیل فکر کردن دائمی به کار، تلاش و همکاری حیوانات مزرعه برای توجه بیشتر مردکشاورز به زیبایی‌های دنیای اطرافش

نویسنده: مارگارت مهی تصویرگر: دیوید الیوت

ماه و مرد کشاورز

(The Moon & Farmer Mcphee )
5+

لذت نبردن مرد کشاورز از زندگی و دنیای اطرافش به دلیل فکر کردن دائمی به کار، تلاش و همکاری حیوانات مزرعه برای توجه بیشتر مردکشاورز به زیبایی‌های دنیای اطرافش

نویسنده: مارگارت مهی

تصویرگر: دیوید الیوت

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این داستان توجه کودکان به جهان اطراف‌ و زیبایی‌های آن معطوف می‌کند. کودکان با خواندن این داستان می‌آموزند به دنیای اطراف و طبیعت توجه بیش‌تری داشته باشند. آن‌ها دو حس غم و خوشحالی را در کنار هم تجربه می‌کنند و همراه با حیوانات مزرعه، همدلی کردن با دیگران و تلاش برای شاد کردن اطرافیان‌شان و لذت دوستی را تجربه خواهند کرد. آن‌ها همراه با داستان، لذت کشف دنیایی جدید و به دنبال آن رشد و بالندگی را تجربه خواهند کرد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
همدلی کردن با دیگران و آشنایی با حس‌های خوشحالی و غم از جمله مهارت‌های زندگی است که در داستان آموزش داده می‌شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی مرد کشاورزی است که حسابی مشغول کار کردن است و فراموش کرده می‌تواند به دنیای شگفت‌انگیز اطرافش نگاه کند و از آن لذت ببرد. حیوانات مزرعه مدام به هم می‌گویند کشاورز باید بالا و پایین بپرد و از دنیای اطرافش لذت ببرد، اما کشاورز بلد نیست این کار را بکند. حیوانات شروع به رقص و پایکوبی می‌کنند و کشاورز را از رختخواب بیرون می‌کشند تا او هم منظره‌ی جذاب مزرعه زیر نور مهتاب را تجربه کند. پیام داستان برای مخاطب معطوف به شاد بودن و لذت بردن از زندگی، انتخابی و یاد‌گرفتنی است و ساختن دنیایی شاد، از طریق همدلی و تلاش برای شادی یکدیگر امکان‌پذیر است؛ حیوانات مزرعه با کشاورز همدلی می‌کنند و به دنبال راهی برای خوشحال کردن او هستند. داستان ساده‌ی ماه و مرد کشاورز می‌تواند برای کودکان و بزرگ‌ترهایشان تجربه لذت‌بخشی باشد. مخاطب همراه با داستان حس غم و شادی را زندگی خواهند کرد و همراه با کشاورز، راز لذت بردن از دنیای اطراف‌شان و بالندگی و رشد را تجربه خواهند کرد. والدین می‌توانند با گفت‌وگو درباره‌ی مفهوم داستان، آن را وارد تجربه‌های زندگی کودک کنند. خواندن کتاب برای کودکان بالای پنج سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

مرد کشاورز همیشه مشغول کار کردن است و به دنیای اطراف و زیبایی‌های آن توجهی نمی‌کند. شبی حیوانات دور‌هم جمع می‌شوند و شروع به آواز خواندن درباره‌ی مهتاب می‌کنند. مرد از خواب بیدار می‌شود و با عصبانیت به حیوانات می‌گوید مهمانی و آواز خواندن را تمام کنند. در این زمان، ابری روی ماه را می‌پوشاند. مرد به رختخواب برمی‌گردد. اما دوباره ماه از پشت ابرها سرک می‌کشد و حیوانات شروع به آواز خواندن می‌کنند. کشاورز با عصبانیت بیدار می‌شود. و حیوانات را به طویله می‌برد و جلوی آن نگهبانی می‌دهد تا همه به خواب بروند. ماه کم‌کم از پشت ابر بیرون می‌آید. مرد به ماه خیره می‌شود. انگار عصبانیت‌اش در حال محو شدن است. در را باز می‌کند و دنیای شگفت‌انگیزی را می‌بیند که زیر نور ماه نقره‌ای شده است. کشاورز و حیوانات به مزرعه می‌روند و حسابی آواز می‌خوانند و بالا پایین می‌پرند. با درآمدن آفتاب، آن‌ها که حسابی خسته‌اند در حالی که دل‌شان شاد است، به طویله باز می‌گردند و به خواب می‌روند .

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای کتاب در کنار متن ساده‌ی آن فضای شاد و پراحساسی را به نمایش می‌گذارند. تصاویر با طراحی‌هایی قوی و خطوطی روان کارشده‌اند و تکنیک آب رنگ و قلم فلزی به خلق ظرافت‌های آن کمک بسیاری کرده‌است. شخصیت‌های به تصویر درآمده دوست‌داشتنی و باورپذیرند و کنش‌هایشان برای کودکان جالب و قابل‌درک است و به‌خوبی توانسته‌اند حس و حال داستان را بیان کنند. تصویرگر بامهارت از زاویه دیدها و فضاسازی‌های متنوع بهره برده است و با حداکثر استفاده از فضای صفحه اتفاقات متن را بازگو می‌کند به‌طور مثال قرار دادن تصویر کشاورز در حال انجام کارهای روزانه در کادرهای کوچک به‌خوبی تنهایی و غم او را به بیننده القا می‌کند. علی‌رغم اینکه داستان در فضای تاریک‌شب اتفاق می‌افتد، تصویرگر فریم‌های متنوع و جالب را به دنبال هم می‌آورد که مانع از کسالت‌بار شدن کتاب شده و اشتیاق مخاطب را برای ورق زدن و کشف کتاب بالا می‌برد. نقطه عطف داستان که کشف زیبایی نور ماه توسط کشاورز است در صفحاتی بازشو و درصحنه‌ای عریض به معرض تماشای بیننده گذاشته‌شده‌است. در صحنه انتهایی نیز مخاطب کنجکاو را مشتاق به گشودن درب و دیدن تصویر داخل طویله می‌کند و لبخند را بر روی لب‌هایش می‌آورد. گرافیک خوب کتاب به همراهی طرح جلد خلاقانه آن نیز توجه کودکان را به خود جلب می‌کند و نهایتاً مجموعه جالب و دل‌نشینی را می‌سازند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما موقعی که خوشحال‌اید، چه کارهایی می‌کنید؟ - با دقت به فضای اطراف‌تان نگاه کنید . چه چیزهایی می‌بینید که تا به حال به آن دقت نکرده بودید و زیبا و دوست‌داشتنی‌اند؟

مشخصات کتاب
نویسنده مارگارت مهی
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 40
نام مترجم فریده خرمی
سال انتشار 2010
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر دیوید الیوت
عرض کتاب 28
طول کتاب 21
نوع جلد نرم