ما را تنها نمی‌گذارد (۱۷)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آشنایی با یکی از صفت‌های خداوند، حمایت‌گری و حضور همیشگی

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: شیلان هوشیاری

ما را تنها نمی‌گذارد (۱۷)

7+

آشنایی با یکی از صفت‌های خداوند، حمایت‌گری و حضور همیشگی

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: شیلان هوشیاری

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در تمام پنج روایت این کتاب کودک با احساس تنهایی و ترس از جدایی روبرو است. اعضای خانواده و دوست هر کدام به طریقی و با کیفیتی متفاوت کودک را تنها می‌گذارند. حضور همیشگی خداوند به کودک احساس آرامش و امنیت می‌دهد و نگرانی‌های ناشی از تنهایی را در او کم می‌کند.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله دین می‌پردازد. با پنج نمونه نشان می‌دهد که انسان‌ها نمی‌توانند همیشه و در همه موقعیت‌ها در کنار یکدیگر باشند و مجبورند یکدیگر را تنها بگذارند، اما این ویژگی درباره خداوند صادق نیست و او همیشه با ماست.
الگوی شخصیتی
خانواده در این پنج روایت پررنگ است. کودک با اعضای خانواده رابطه مثبت و گرمی دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «ما را تنها نمی‌گذارد» جلد هفدهم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این داستان درباره‌ی کودکی است که در موقعیت‌های مختلف با احساس تنهایی و ترس از جدایی مواجه می‌شود. اعضای خانواده و دوستش او را تنها می‌گذارند، اما او می‌داند که خداوند همیشه با او است و هیچ‌گاه او را تنها نمی‌گذارد. این آگاهی به او آرامش و احساس امنیت می‌دهد. در این کتاب پدر و مادر زمانی که از خانه خارج می‌شوند قصد خود از بیرون رفتن و زمان بازگشت خود را به کودک اعلام می‌کنند. این کار و مقید بودن به زمان بازگشت برای کاهش نگرانی کودک لازم است. درون‌مایه این کتاب معطوف به آشنایی با صفات خداوند و ترس از تنهایی است. سوالات انتهای این جلد از بقیه جلد‌ها خلاقانه‌تر طراحی شده‌اند. اما هنوز به نظر می‌رسد نویسنده پرسش‎ها را با این هدف طراحی کرده است که به کودک یادآوری کند آن موجودیتی که هیچ‎گاه ما را تنها نمی‎گذارد خداوند است و پاسخ‌ها به نوعی از پیش تعیین شده‌اند. پیشنهاد می‌شود کودک در خیال پردازی‌هایش آزاد گذاشته شود و از او پاسخی سرراست و یک کلمه‌ای انتظار نداشته باشیم. وقتی داستان‌ و گفتگوهای پیرامون آن سرراست و کلیشه‌ای و از پیچیدگی‌های آن کاسته می‌شود، امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید هم چیزی دستگیرش شود، اما معنای مشخصی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود نخواهد داشت. پرداختن به لایه‌های بیرونی خداشناسی به جای محتوای درونی‌ آن‎، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. این کتاب برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن متن را دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند، اما پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج موقعیت که در هر کدام از آنها یکی از نزدیکان کودک او را ترک می‌کند روایت شده است. پدر برای ماموریت چند روزه خانه را ترک می‌کند، مادر برای رفتن به سر کار چند ساعت از خانه خارج می‌شود، برادرش به سربازی می‎رود و کودک را تنها می‎گذارد، دوستش محل زندگی‌شان تغییر می‌کند و از آن محله می‌روند و در نهایت مادر بزرگ که بعد از یک ماه از پیش کودک می‌رود. در پایان داستان کودک خداوند را به خاطر اینکه همیشه در کنار او است ستایش می‌کند. در صفحه آخر کتاب متناسب با متن داستان شش پرسش مطرح شده است.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب با متن درارتباط‌اند اما به‌ نمایشی کلی از داستان می‌پردازند و کمکی درجهت درک بهتر احساسات شخصیت‌ها و یا اتفاقات متن نمی‌کنند. طراحی شخصیت‌ها تا حدودی کلیشه‌ای بوده و کنش‌ها نیز ساده و غالبا ایستا ترسیم شده‌اند. تکنیک اجرای قابل قبولی دارد. فضاسازی‌ها نیز در ارتباط با متن و ساده طراحی شده‌اند ولی خلاقیت قابل‌توجهی در آن به چشم نمی‌خورد. کیفیت صفحه‌آرایی و جای‌گذاری متن در صفحه‌ها قابل قبول است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط اطراف شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن تصاویر نکرده‌اند. اندازه و نوع فونت و قطع کتاب برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- در انتهای کتاب شش پرسش مطرح شده که پیشنهاد می‌شود درباره آنها با کودک گفتگو کنید. - می توانید درباره تجربه‎های کودک از موقعیت‎هایی که با ترس از تنهایی مواجه شده است با او گفتگو کنید. - شما در مواقعی که تنها می‌مانید چکار می‌کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر شیلان هوشیاری
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم