بالش رنگی

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ از اشعار کودکانه همراه با مضامینی چون فصل‌ها

سال: 1400
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: ملیحه سلیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  امید، شادی و تخیل از عناصر پررنگ در اشعار هستند. شعرها فضایی شاد و انرژی بخش دارند و موضوعات مختلف را با شیطنت و هیجانی شیرین برای مخاطب در قالب نظم روایت می‌کنند و در مواردی با امیدواری از اتفاقات پیش رو که آرزوی تحقق آن‌ها را دارند برای مخاطب می‌گویند. تخیل در برخی اشعار پررنگ هستند؛ بالش کودک تصویر درختی دارد که او در خواب از آن بالا رفته و از آسمان ستاره می‌چیند.
  حس ادب و احترام همراه با قدرشناسی نسبت به پاکبانی که کوچه را تمیز کرده‌است در شعر «کوچه‌ی ما» از الگوهای مثبت شخصیتی اشعار است.
  کودک در قالب شعر، به شکلی غیر مستقیم با برخی فصل‌ها و مفاهیمی چون تگرگ آشنا می‌شود.
  حضور «عمو نوروز» که خبر از آمدن بهار می‌دهد در شعر «عمو نوروز» ، برگرفته از ادبیات عامیانه‌ی ایرانی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب شامل مجموعه‌ی 10 شعر با موضوعات مختلف چون فصل‌ها، عمونوروز، حیوانات و …است. متن موزون و آهنگین کتاب با مرحله‌ی رشد شناختی گروه سنی مخاطب خود متناسب بوده و برای این گروه سنی جذاب است. اشعار ساده کتاب در برانگیختن حس شادی، هیجان و ‌هم‌ذات‌پنداری در مخاطب موفق هستند. شعرها به لحاظ ساختاری در وزن و قافیه مشکلاتی را دارند. استفاده از زبان محاوره و شکسته از موارد زبان و گفتار کتاب است. به ویژه که استفاده از این زبان برای کودکان در آستانه‌ی فراگیری خواندن و نوشتن موجب ارائه‌ی اطلاعات نادرست پیرامون شکل صحیح واژه‌ها به مخاطب
  این گروه سنی می‌شود. تصاویر ضعیف‌تر از شعرها ظاهر شده‌اند.

  چکیده داستان

  کتاب مجموعه‌ی 10 شعر با موضوعات مختلف همچون فصل‌های بهار، زمستان، عمونوروز، خواب، مورچه و… است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب برای گروه سنی مخاطب اثر مناسب هستند. درخشندگی رنگ‌ها در تصاویر از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند و در برخی موارد درخشان و جذاب و در موارد دیگر، به ویژه تصاویر بهار و زمستان، رنگ‎‌ها خاموش هستند و کنتراست پایینی دارند و خوانش تصویری را با مشکل مواجه کرده‌اند. تکنیک تصاویر اگرچه کلاژ است اما تغییر در مواد مورد استفاده از یکدستی مجموعه‌ی تصاویر کاسته است. تکنیک اجرای تصویر‌ها خام‌دستانه بوده و از قدرت بالایی برخوردار نیست . طراحی‌ و دفرمه‌ها اشکالاتی دارند. تصویرها سطحی‌ترین روایت شعرها را به نمایش درآورده و غالبا تخیلی قوی‌تر از شعرها را به نمایش نمی‌گذارند. صحافی کتاب به شکل منگنه‌ای است . کیفیت چاپ و جنس کاغذ مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از عمونوروز چه می‌دانید؟
  چه کارهایی می توانیم انجام دهیم تا پاکبان محله کمتر خسته شود؟
  آیا می‌توانید فصل‌های سال را به ترتیب نام برده و در مورد اتفاقاتی که در هر فصل رخ می‌دهد صحبت کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جعفر ابراهیمی (شاهد)
  ناشر لوپه‌تو
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر فهیمه محجوب
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم