محمدعلی کلی

(Muhammad Ali )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

کودکی و زندگی اعجاب‌انگیز کاسیوس یا محمد‌علی کلی

نویسنده: ماریا ایزابل سانچزوگارا تصویرگر: بروس مایند

محمدعلی کلی

(Muhammad Ali )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

کودکی و زندگی اعجاب‌انگیز کاسیوس یا محمد‌علی کلی

نویسنده: ماریا ایزابل سانچزوگارا

تصویرگر: بروس مایند

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محمد علی هر روز با دوچرخه‌اش به مدرسه می‌رفت. دزدیده شدن دوچرخه برای او احساس عدم امنیت می‌آورد. او به باشگاه مشت‌زنی می‌رود و حالا احساس توانایی می‌کند. عدم امنیت/احساس توانایی عناصر جهان کودکی محمد‌علی را تشکیل می‌دهند. در این کتاب افزون بر کودکی به نوجوانی و جوانی محمدعلی هم پرداخته شده که مبارزه طلبی، آرمانگرایی و علاقه به مسائل اجتماعی عناصر آن را می‌سازند.
محتوای آموزشی
این کتاب با هدف آشنایی کودک با یکی ورزشکاران مرد موفق تاریخ نوشته شده است و می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای آشنایی با زندگی ورزشی و فعالیت‌های مدنی محمدعلی کلی. می‌توان کودکان را با ورزش مشت‌زنی آشنا کرد.
الگوی شخصیتی
محمد علی نوجوانی سیاه پوست است که با تلاش توانست برگترین و محبوب‌ترین قهرمان مشت‌زنی جهان شود. او در مقابل انسان‌ها مسئولیت‌پذیر بود. از جنگ و خونریزی گریزان و در جستجوی صلح بود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ «مردان کوچک، رویاهای دور و دراز» است. این داستان درباره‌ی زندگی یکی از ورزشکاران مرد تاثیرگذار در تاریخ به نام محمدعلی کلی است. محمدعلی یا همان کاسیوس در خانواده‌ای چهارنفره همراه با پدر، مادر و برادرش زندگی می‌کرد. دزدیده شدن دوچرخه‌اش و نصیحت یک پلیس، مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد. او در 22 سالگی نخستین مقام قهرمانی‌اش را به دست می‌آورد. کاسیوس در جوانی مسلمان می‌شود نامش را به محمد‌علی تغییر می‌دهد و به دلیل اعتقادات مذهبی‌اش در جنگ آمریکا و ویتنام شرکت نمی‌کند. به دلیل این تصمیم از طرف دادگاه محکوم به تحمل زندان و محرومیت از مسابقات می‌شود. محمد‌علی با نژادپرستی و رفتارهای تبعیض‌آمیز با سیاه‌پوستان مبارزه می‌کرد. او به دلیل ورزش حرفه‌ای مشت‌زنی و ضربه‌های زیادی که به سرش وارد شده بود به بیماری پارکینسون مبتلا شد. گفتگو درباره‌ی بیماری محمدعلی و در خصوص عوارضی که انجام ورزش‌های حرفه‌ای برای انسان ایجاد می‌کنند می تواند برای کودکان که اشتیاق قهرمان بودن را دارند نقطه تفکری باشد. در این کتاب نه تنها به موضوع قهرمانی‌ها و مبارزات محمد علی بلکه به اعتقادات و فعالیت‌های غیر‌ورزشی او نیز اشاره شده است که می‌تواند زمینه‌ی گستره‌ای را برای گفتگو پیش روی خانواده‌ها و مربیان قرار بدهد. درون‎مایه‌ی این کتاب برگرفته از مبارزه برای گرفتن حق و پشتکار در راه رسیدن به خواسته‎ها است. کتاب «محمدعلی» از مجموعه «مردان کوچک، رویاهای دور و نزدیک» انتخاب شده است. در این مجموعه تلاش شده تا کودکان با افراد جالب و تاثیرگذار تاریخ که آرزوهای بزرگی داشتند و آنها را پیگیری کردند آشنا شوند. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه ب و ج پیشنهاد کرده‌است که به نظر می‌رسد برای این گروه سنی یعنی برای کودکان بالای ۹ سال مناسب باشد. این کتاب زندگی‎نامه بسیار مختصر محمدعلی کلی است و در آن اطلاعات زیادی از زندگی خصوصی او وجود ندارد، اما همین اطلاعات اندک می‌تواند حس کنجکاوی کودک را بر ای شناخت بیشتر این قهرمان جهانی برانگیزد.

چکیده داستان

کاسیوس همراه با خانواده‌اش در شهر کنتاکی آمریکا زندگی می‌کرد. روزی وقتی او 12 ساله بیشتر نداشت و با دوچرخه‌اش در حال رفتن به مدرسه بود که فردی دوچرخه‌اش را می‌دزدد. کاسیونس می‌خواهد خودش حساب دزد را برسد، ولی پلیس به او می‌گوید اول مبارزه کردن یاد بگیر و بعد به سراغ دزد برو. کاسیوس به باشگاه مشت‌زنی می‌رود و 10 سال بعد نخستین مقام قهرمانی‌اش را به دست می‌آورد. او بعدها مسلمان می‌شود و اسم خود را از کاسیوس به محمد تغییر می‌دهد. محمد به دلیل اعتقادات مذهبی‌اش از شرکت در جنگ ویتنام خودداری می‌کند به این دلیل چند سالی از شرکت در مسابقات محروم می‌شود. محمد‌علی نه تنها به دلیل قهرمانی‌هایش بلکه به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه دفاع از حقوق مدنی ‌انسان‌ها در میان مردم بسیار محبوب و مشهور بود.

کیفیت تصویر

متن و تصویر در این کتاب هماهنگ با هم داستان زندگی "محمدعلی" را روایت می‌کنند. تصاویر به متن وفاداراند و برخی از جزئیاتی را که در آن نیامده نیز به نمایش گذاشته و به غنای اثر کمک می‌کنند. تصاویر کارتونی کتاب با مهارت کشیده شده‌اند و در شخصیت‌پردازی محمدعلی به چهره واقعی او توجه شده و کنش‌هایش باورپذیر هستند‌. تصاویر واقعی انتهای کتاب نیز به تجسم بهتر او کمک می‌کنند. آدمک‌هایی که در گوشه و کنار تصاویر گنجانده شده‌اند تداخلی با روایت داستان ندارند. ترکیب‌بندی‌ها منسجم و متنوع هستند. پالت رنگی شاد در کنار فضای فانتزی تصاویر به جذابیت اثر افزوده است. تصاویر از اجرای زیبا و یکدستی برخوردارند. طراحی گرافیک کتاب زیبا بوده و نوع و اندازه‌ی فونت متن مناسب کودکان است. کیفیت چاپ و قطع اثر مطلوب است اما صحافی آن ضعیف بوده و صفحات کتاب به راحتی از جلد جدا می‌شوند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- درباره‌ی زندگی محمدعلی چه چیزهای دیگری می‌دانید؟ - آیا قهرمان‌های مشت‌زنی ایران را می‌شناسید؟ - محمدعلی به دلیل کارهای که برای دفاع از حقوق اجتماعی انسان‌ها انجام داده است بسیار محبوب است. درباره این فعالیت‌ها چه می‌دانید.

مشخصات کتاب
نویسنده ماریا ایزابل سانچزوگارا
ناشر انتشارات شهر قلم
تعداد صفحات 32
نام مترجم حمیده جمالی‌هنجنی
سال انتشار 2019
سال انتشار در ایران 1399
تصویرگر بروس مایند
عرض کتاب 27
طول کتاب 21
نوع جلد نرم