شکار بزرگ شنبه

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تردید پسر درباره‌ی شکارچی بودن، تلاش او برای جبران اشتباه گذشته، همراه با نکوهش پیروی بدون شناخت و آگاهی

سال: 1398
  بررس: ملیحه سلیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شنبه شخصیت اصلی داستان دوست ندارد همچون پدر و دیگر اجدادش شکارچی شود. از این رو با پدرش مخالفت می‌کند و در نهایت تصمیم خود را گرفته و به شکار حیوانات نمی‌رود. امید، ناامیدی و دوستی از سنجه‌های دنیای کودکی موجود در اثر هستند؛ شنبه، شخصیت اصلی داستان در مسیر پیدا کردن شکار بزرگ، شیر، چندین بار ناامید می‌شود، اما به تلاش خود ادامه می‌دهد تا در نهایت شیر را پیدا می‌کند. ستاره‌ای که از آسمان برای پیدا کردن دوست به زمین آمده‌است وقتی متوجه می‌شود شنبه قصد شکار او دارد از پیدا کردن دوست روی زمین ناامید و پشیمان می‌شود؛ او از شنبه می‌خواهد با همه مهربان باشد. احساس عدم امنیت و ترس حسی است که گنجشک در برابر روباه و شنبه و تا حدودی ستاره در برابر شنبه که قصد شکار آن‌ها را دارد با آن مواجه می‌شوند.
  شنبه با وجود اینکه برای راضی نگه داشتن پدرش تصمیم می‌گیرد به شکار برود، شخصیتی مهربان و بااخلاق دارد. او زمانی‌که روباه، بچه گنجشک را گروگان می‌گیرد به کمک او رفته و نجاتش می‌دهد و دزدی را کاری زشت و ناپسند می‌داند. مخاطب همراه با داستان متوجه می‌شود که دیگران همیشه درست نمی‌گویند و در نهایت هر کس مسئول رفتار و انتخاب‌های خود است. شنبه در مواجهه با حیوانات مختلف، با آن‌ها ارتباط برقرار کرده، به صحبت‌هایشان گوش می‌دهد، و با در نظر گرفتن عقل و احساس خود در نهایت تصمیم درست را می‌گیرد.
  اشاره به مواردی چون جنگ، گروگان‌گیری، قاچاق، شکار و شکارچی و... که در متن بدان‌ها اشاره شده از مناسبات دنیای بزرگسالان است و در دنیای کودکان جایی ندارد.
  استفاده از ناسزا و کلمات تهدید آمیز و در مواردی تحقیر و تمسخرآمیز از مصادیق گفتار نامناسب متن است. شنبه به روباه می‌گوید : شما موجودات پدرسوخته‌ای هستید و تو فقط به درد تقلب کردن میخوری. همچنین زمانی که روباه به گنجشک می‌گوید اگر زیاد حرف بزنی دهنت را چسب می‌زنم. و یا استفاده از الفاظی چون شیر و روباه حقه‌باز.
  شنبه شخصیتی یادگیرنده‌ی مثبتی است. علاوه‌بر آن داستان موضوعاتی مانند شجاعت و ایستادن در برابر رفتار و گفتار نادرست را می‌آموزد.
  شنبه تفنگش را به سمت شکار خود گنجشک، ستاره شیر و.. نشانه می‌گیرد و حتی تهدید به شلیک می‌کند. روباه، بچه گنجشک را گروگان می‌گیرد و در ازای آزادی‌اش از خانواده‌ی وی طلب پول می‌کند. شیر که در باغ وحش زندگی می‌کرده پس از بیماری و نابینایی مورد بی‌مهری قرار گرفته و به حال خود رها می‌شود. عروسک در جنگ میان انسان‌ها آسیب دیده و صاحب خود را گم کرده است. او دیگر نمی‌خواهد به شهری که در آن جنگ است بازگردد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسری است که بر خلاف میلش به پیروی از سنت پیشینیان خود، برای شکار حیوانات به جنگل می‌رود، اما در نهایت پشیمان می‌شود. درونمایه‌ی اصلی داستان عدم پیروی بی چون چرا از پدران و گذشتگانمان است که با دست‌مایه قرار دادن موضوعی زیست محیطی نکوهش شکار حیوانات، پرداخته شده است. متن با به چالش کشیدن این موضوع که هر آن‌چه بزرگترها می‌گویند، فکر می‌کنند و یا انجام می‌دهند الزاما صحیح نیست، دریچه‌ای از چگونه اندیشیدن و تصمیم گرفتن را به روی کودک می‌گشاید و در نهایت مخاطب با هم‌ذات‌پنداری با شنبه قهرمان داستان، اعتماد به نفس و جسارت انتخاب راه درست را تجربه می‌کند.
  متن نمایشنامه کمی طولانی است و ممکن است از حوصله‌ی مخاطب گروه سنی کتاب خارج باشد. استفاده از برخی کلیشه‌های داستان‌های کهن چون حیله‌گر بودن روباه و ناسزا چون پدر سوخته از موارد زبان و گفتار کتاب است.

  چکیده داستان

  پدرِ شنبه یک شکارچی است . او پیر شده و دیگر نمی‌تواند شکار کند. پدر تفنگ خود را به شنبه می‌دهد و از او می‌خواهد تا راه اجدادشان را ادامه دهد. شنبه به دنبال شکار شیر می‌رود و در این مسیر درمی‌یابد که شکار کردن حیوانات بی‌گناه و قدم گذاشتن در راه پدر و پدر بزرگش را دوست ندارد. پس دسته‌ای از گل‌های زیبا را از جنگل چیده و برای پدر می‌آورد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب برای گونه‌ی ادبی نمایشنامه مناسب هستند. فضاهای رنگی تصاویر بسیار شبیه هم هستند. شخصیت‌های به تصویر درآمده اگرچه با عناصری چون نوک، بال، دم و … متناسب با نوع حیوان اشاره شده در متن از هم تفکیک شده‌اند، اما انتخاب محدوده‌ی رنگی ثابت برای همه‌ی آن‌ها به جز ماهی نقره‌ای، تصاویر را دچار یکنواختی کرده و به اثر آسیب زده است. ماهی نقره‌ای مشخص نیست به چه دلیل سبز به نمایش درآمده است. طراحی شخصیت‌های داستان که حیوان هستند به شکل انسانی، در حالی‌که نقابی از حیوان مورد نظر را بر صورت دارند، حس نمایشنامه بودن متن را تقویت کرده ‌است و اینطور به نظر می‌رسد که بچه‌ها با نقابی بر صورت در حالی بازی کردن نقش حیوانات اشاره شد در نمایشنامه هستند. این انتخاب تصویرگر، ارتباط میان متن و تصویر را تقویت کرده است. شخصیت‌های طراحی شده اغلب کنش‌ها و احساسات متن را به درستی به نمایش گذارده‌اند، اما چهره‌هایشان همگی شبیه به هم هستند. صفحه‌هایی که با متن پر شده‌اند و تنها به نمایش چند برگ و تنه‌ی درخت بسنده شده ‌است، تصاویر از اجرایی به مراتب ضعیف‌تر برخوردارند. جنس کاغذ، کیفیت چاپ تصاویر و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید شکار حیوانات کار درستی است؟ چرا نباید حیوانات را شکار کنیم؟
  انسان چه وظیفه‌ای در برابر طبیعت و حیوانات دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده شهرام کرمی
  ناشر انتشارات سروش
  تعداد صفحات ۳۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر مهتاب بخشیان
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم