مدرسه فرشتگان

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

13+

روایت زندگی پزشکان ایران از دوره پادشاهی انوشیروان تا به امروز.

نویسنده: عباس جهانگیریان تصویرگر: مسعود قره باغی

مدرسه فرشتگان

13+

روایت زندگی پزشکان ایران از دوره پادشاهی انوشیروان تا به امروز.

نویسنده: عباس جهانگیریان

تصویرگر: مسعود قره باغی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
زندگی نامه برای کودکان و نوجوانان سرشار از لحظات ناب جهان کودکی و نوجوانی است. آن‌ها با مطالعه زندگی شخصیت‌های مختلف، همراه با آنان زندگی‌شان را تجربه می‌کنند. با مسیر زندگی آن‌ها آشنا می‌شوند و شکست و پیروزی در راه هدف‌شان را زندگی می‌کنند. مطالعه زندگی‌نامه افراد موفق در نهایت سبب شکل‌گیری امید برای کودک و نوجوان می‌شود و به او باور به توانستن را القا می‌کند.
محتوای آموزشی
کتاب از طریق روایت زندگی پزشکان، شیوه موفقیت هر پزشک، کشف‌های او در حیطه پزشکی، کتاب‌هایی که تألیف کرده و تاثیری که در دوره‌ی خود و دوره‌های بعد بر جامعه پزشکی ایران و جهان داشته را بیان می‌‎کند.
الگوی شخصیتی
کتاب مدرسه فرشتگان درباره‌ی زندگی پزشکان ایرانی است و با نشان دادن پشتکار و هدف اهمیت تلاش و پشتکار را به مخاطب خود آموزش می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
اشاره به دسیسه‌هایی که در محیط دربار در مورد افراد موفقی چون ابن‌سینا و امیرکبیر انجام شده و مرگ امیرکبیر بر اثر این توطئه‌چینی‌ها و تأثیری که سیاست بر زندگی علمی انسان‌ها دارد، می‌تواند از موارد بزرگ‌سالانه باشد.
آنچه والدین باید بدانند

کتاب درباره‌ی داستان زندگی و موفقیت‌های پزشکان نامدار ایرانی است که از زمان انوشیروان، پادشاه ساسانی، تا به امروز روایت می‌شود. موضوع کتاب تلاش و ایمان به هدف است. تمام پزشکان که تأثیر زیادی بر پیش‌رفت علم پزشکی ایران و جهان داشته‌اند، یک وجه مشترک دارند و آن هم تلاش و پیگیری مسیری است که به درست بودن آن ایمان داشته‌اند. زندگی‌نامه‌ی افراد موفق در زمینه‌های مختلف، یکی از بهترین راه‌های تجربه‌ی مسیر موفقیت برای کودکان و نوجوانان است. آن‌ها همراه با شخصیت‌های مختلف و زندگی آنان با فراز و نشیب‌های راه آشنا می‌شوند و می‌آموزند داشتن شجاعت و همچنین تلاش و پشتکار آنان را به سوی پیروزی هدایت می‌کند. مطالعه‌ی زندگی‌نامه به کودک بالای 13 سال که به دنبال استقلال از فضای امن خانه و خانواده و همچنین تجربه‌ی فضای جدیدی است، کمک می‌کند راه درست برای یافتن هویت و منِ جدید خود را پیدا کند. کتاب مدرسه‌ی فرشتگان با نثری گزارشی نوشته شده و نویسنده به صورت خلاصه به معرفی دانشمندان و شرح زندگی آنان می‌پردازد. طولانی بودن محتوا و گزارشی بودن آن از جذابیت کتاب کاسته است و مطالعه‌ی آن ممکن است برای کودکان زیر 13 سال دشوار باشد.

چکیده داستان

کتاب روایت زندگی پزشکان موفق ایرانی است که با برزویه، پزشک دربار انوشیروان پادشاه ساسانی، آغاز می‌شود و تا به امروز ادامه دارد. کتاب در هر دوره از تاریخ، زندگی پزشک نامدار آن دوره را بیان می‌کند و علاوه بر دستاوردها که شامل کتاب‌های نوشته شده و کشفیات در زمینه‌های مختلف است، به بیان اوضاع اجتماعی و سیاسی در آن دوره و تأثیر آن بر زندگی هر کدام از پزشکان می‌پردازد.

کیفیت تصویر

این کتاب روایتی مستند از سرگذشت پزشکان ایرانی دارد. تصاویر واقعگرایانه‌ی کتاب، با سبک مستند متن هماهنگ‌اند. روال صفحه‌آرایی کتاب به این صورت است که بعد از دو صفحه پر از متن، یک الی دو صفحه تصویر آورده شده‌است. هر فریم تصویر همانند یک تابلوی نقاشی جذاب است و با جزئیات فراوان و تکنیک ماهرانه‌ای اجراشده است. گسترشی بر روایت داستان در تصاویر دیده نمی‌شود و تنها حس و حال کلی متن به نمایش گذاشته‌شده‌است. شخصیت‌ها از لحاظ طراحی پرقدرتند اما نپرداختن به جزئیات فردی شخصیت‌ها و عدم تمرکز بر ویژگی‌های درونی آن‌ها از ضعف‌های این کار به شمار می‌آید. افرادی که در تصاویر می‌بینیم معرفی کننده شخصیت‌های حاضر در متن نیستند و مشخص نیست تصاویر متعلق به کدام شخص و کدام قسمت از متن هستند. عدم تنوع در زاویه‌دیدها نیز تاحدودی منجر به یکنواختی تصاویر شده است. کیفیت چاپ و صحافی مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چند الگوی موفق در زمینه‌ای که به آن علاقه دارید، می‌شناسید؟ - خواندن زندگی دانشمندان و افراد موفق چه تأثیری در مسیر زندگی شما داشته است؟

مشخصات کتاب
نویسنده عباس جهانگیریان
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 44
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر مسعود قره باغی
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم