مردی که زیاد نمی‌دانست

(Lucky Hans )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

8+

ماجرای سفر بازگشت مرد جوان به خانه و از دست دادن دارایی‌اش در طول سفر و آشنایی با مفهوم اعتماد و صداقت.

نویسنده: به روایت الیزابت جین رز (داستانی از برادران گریم) تصویرگر: جرالد رز

مردی که زیاد نمی‌دانست

(Lucky Hans )
8+

ماجرای سفر بازگشت مرد جوان به خانه و از دست دادن دارایی‌اش در طول سفر و آشنایی با مفهوم اعتماد و صداقت.

نویسنده: به روایت الیزابت جین رز (داستانی از برادران گریم)

تصویرگر: جرالد رز

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در داستان اصلی برادران گریم، مردی که تمام داشته خود را از دست داده از سمت همسرش حمایت می‌شود. تجربه‌ی حمایت شدن و مورد اعتماد قرار گرفتن از تجربه‌های پررنگ جهان کودکی و نوجوانی است که برای کودکان و نوجوانان نویدبخش و همراه با تجربه امید و پیروزی خواهد بود. در این داستان و با تغییراتی که به وجود آمده است، شخصیت اصلی داستان در سفری که آغاز می‌کند، تمام داشته‌های خود را با خوش‌باوری و صداقت بیش از حد از دست می‌دهد. این داستان برای کودکانی که به تازگی وارد فضای جدید مانند مدرسه شده‌اند، پیامی را به همراه دارد که از اعتماد صرف به دیگران خودداری کنند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
توانایی حل مساله و تصمیم‌گیری، از مهارت‌های زندگی داستان هستند: سنجیدن و ارزیابی تمام جوانب و بررسی ابعاد موقعیتی که پیش رو است، تصمیم‌گیری و انتخاب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شخصیت اصلی داستان با تکیه بر صداقت و با در نظر نگرفتن تمام جوانب تصمیم گیری‌ها، دارایی‌اش که یک کیسه نقره است را از دست می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی مردی است که پس از هفت سال کار در نعلبندی، تصمیم می‌گیرد به خانه بازگردد، اما در طول مسیر، دارایی‌اش که یک کیسه نقره است را با یک اسب و سپس یک گاو، گوسفند و بعد از آن یک غاز و در نهایت با سنگ چاقو تیز کن عوض می‌کند. مرد با اینکه دارایی خود را از دست داده و از افراد مختلفی فریب خورده است، اما چون با نگاهی صادقانه و همراه با اعتماد، دنیای پیرامونش را می‌شناسد، باز هم خوشحال و راضی است. کودکان با خواندن داستان می‌آموزند که در مواجهه با دنیای پیرامون‌شان، تنها اعتماد داشتن کافی نیست و باید در موقعیت‌های مختلف هشیار باشند. و هر مفهومی مانند صداقت و اعتماد که معنا و پیامی مثبت دارند، می‌توانند در موقعیت‌هایی پیامدی ناهنجار و آسیب‌زننده داشته باشند. مردی که زیاد نمی‌دانست از داستان‌های برادران گریم است که با تغییر در متن اصلی داستان به چاپ رسیده است. تغییر در متن سبب شده داستان معنای اصلی خود که اعتماد و باور داشتن به عزیزانمان است را از دست بدهد. مردی که زیاد نمی‌دانست برای کودکان بالای هشت سال پیشنهاد می‌شود و بهتر است والدین هنگام خواندن داستان در کنار کودک حضور داشته باشند تا درباره‌ی مفاهیم و پیام‌های آن با کودکان گفت‌وگو کنند.

چکیده داستان

مرد جوان بعد از هفت سال کار در نعلبندی می‌خواهد به خانه بازگردد. مزد هفت سال کار او، تکه‌ای نقره است که مرد آن را دورن کیسه‌ای گذاشته و به راه می‌افتد. او که از سنگینی بار نقره‌ی خود ناراضی است، آن را با یک اسب عوض می‌کند و این آغاز داد و ستد اوست. نقره به اسب، اسب‌اش به گاو، گوسفند، غاز و غاز به سنگ چاقو تیز کنی، تبدیل می‌شود و در نهایت سنگ چاقو تیز کنی هم از بالای تپه، داخل آب می‌افتد. مرد با این‌که تمام داشته‌های خود را از دست داده، خوشحال و بی خیال به سمت خانه می‌رود.

کیفیت تصویر

داستان مردی که زیاد نمی‌دانست را تصاویری با شخصیت‌پردازی‌های خوب و پرکنش همراهی می‌کنند. شخصیت‌های به تصویر درآمده معرفی خوبی از افرادی که متن به آن‌ها پرداخته، در اختیار مخاطب قرارمی‌دهند؛ تا آنجا که کودک می‌تواند بر اساس شکل ظاهر آن‌ها ویژگی‌های اخلاقی چون بدجنسی، طمع، بلاهت و... را درک کرده و احساساتی نظیر تعجب، ترس و شیطنت را دریابد. تصویرها از قدرت روایت‌گری خوبی برخوردارند و مخاطب با دنبال‌کردن آن‌ها، در مسیر داستان قرار می‌گیرد. رنگ‌ها جذاب و درخشانند. طراحی‌ها ساده هستند و آناتومی‌های انسانی و حیوانی با وجود اشکالات اندک، قابل قبول ترسیم‌شده‌اند. تکنیک اجرای تصاویر نیز در عین سادگی خوب است. فضاسازی‌ها معرفی خوبی از مکان‌هایی که داستان در آن روایت می‌شود، در اختیار مخاطب گذارده‌اند. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چرا مرد با این‌که دارایی‌اش را از دست داد، احساس ناراحتی نمی‌کرد؟ - به نظر شما اعتماد یعنی چه؟

مشخصات کتاب
نویسنده به روایت الیزابت جین رز (داستانی از برادران گریم)
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 32
نام مترجم ناهید زارع
سال انتشار 1976
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر جرالد رز
عرض کتاب 16
طول کتاب 23
نوع جلد نرم