مرغ‌ها و سیل‌ها

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

9+

کلاه‌برداری پسر خواجه مقبولِ مرغ‌فروش برای پول‌دار شدن و پی‌بردن به اشتباه خود.

نویسنده: سروش چیت ساز تصویرگر: مرکز مطالعات وتولیدات فیلم وانیمیشن حوزه هنری

مرغ‌ها و سیل‌ها

9+

کلاه‌برداری پسر خواجه مقبولِ مرغ‌فروش برای پول‌دار شدن و پی‌بردن به اشتباه خود.

نویسنده: سروش چیت ساز

تصویرگر: مرکز مطالعات وتولیدات فیلم وانیمیشن حوزه هنری

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکانی که به دنبال تجربه‌ی حس استقلال و تجربه فضایی بزرگ‌تر در جامعه‌اند، به مرور با مفاهیمی چون فقر و رفاه رو به رو می‌شوند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
ضایع نکردن حق دیگران و تلاش برای رسیدن به هدف از جمله الگوهای شخصیتی‌ای هستند که همراه با داستان آموزش داده می‌شوند. کودک همراه با صمد شخصیت داستان می‌آموزد که هدف وسیله را توجیح نمی‌کند و انتخاب مسیر درست برای رسیدن به هدف، تجربه پیروزی را به دنبال خواهد داشت. حمایت و تلاش والدین برای شکل دادن اخلاقیات در این سن، به کودک کمک خواهد کرد تا تصویر درستی نسبت به این مفاهیم پیدا کند.
محتوای بومی و فرهنگی
داستان مانند دیگر داستان‌های مجموعه شکرستان، با وجود نو بودنشان در فضای ایران کهن روایت شده است.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
شغل داشتن، ثروت‌اندوزی و کلاه‌برداری از جمله عناصر دنیای بزرگسالان است و در جهان کودکی چندان معنی ندارد.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «شکرستان و یک داستان» است. داستان درباره‌ی پسری به نام صمد است. پدر صمد مغازه مرغ‌فروشی دارد و مرد زحمت‌کشی است. پدر و پسر بر سر کار و روش‌های پول درآوردن با هم اختلاف‌نظر دارند. صمد موقع مرگ پدرش به او قول می‌دهد در همان مرغ‌فروشی کار کند و به قول خود هم وفا می‌کند، اما خیلی زود از کار خود خسته می‌شود و به دنبال راهی است تا مردم را گول بزند و بتواند پول بیش‌تری به دست آورد. موضوع داستان درباره‌ی تلاش برای رسیدن به موفیقت است. صمد با کلاه‌برداری موفق می‌شود پول زیادی به دست آورد اما متوجه می‌شود این نتیجه همیشگی نیست. داستان در قالب روایتی شبیه به داستان‌های عامیانه، پیامی اخلاقی را به مخاطب منتقل می‌کند. این داستان‌ها با لحن طنز، مخاطب را با خود همراه می‌کنند. شناخت اخلاقیات و بایدها و نبایدها و درست و نادرست، نوجوانان را برای حضور در جامعه و پذیرفتن نقش‌شان آماده می‌کند. شغل داشتن، ثروت‌اندوزی و کلاه‌برداری از جمله مفاهیم جهان بزرگسالی است و در جهان کودکانه معنایی ندار. بیان راه‌های پول درآوردن از زبان صمد، مانند رنگ کردن الاغ دست دوم و فروش آن جای آن الاغ نو، و انتخاب زبان داستان، برای گروه سنی مخاطب کتاب، مناسب نیست و حضور والدین هنگام خوانش داستان پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

خواجه مقبول مرغ‌فروشی دارد و همیشه به پسرش که معتقد است راه‌های بیش‌تری برای پول درآوردن وجود دارد، آموزش می‌دهد که تنها باید از راه درست پولدار شد. صمد بعد از مرگ پدرش، شغل مرغ‌فروشی را ادامه می‌دهد و با کلاه‌برداری از مردم پولدار می‌شود. شبی در رویایی پدرش را می‌بیند و خواجه او را از این‌کار برحذر می‌دارد. صمد تصمیم می‌گیرد بعد از آن از راه درست پول به دست بیاورد و گذشته را جبران کند.

کیفیت تصویر

این کتاب از مجموعه کتاب‌های 100 جلدی "شکرستان" و شامل یک داستان است. قصه‌های کتاب با قصه‌های انیمیشن "شکرستان" متفاوت هستند. شخصیت‌ها البته برگرفته از تصاویر انیمیشن شکرستان هستند ولی در کنار متن تنها نقش تزئینی دارند و قدمی فراتر از آن برنداشته‌اند. شخصیت‌ها ساده‌اندو باآنکه این برای دوستداران انیمیشن شکرستان جذاب‌اند اما در این کتاب خلاقیتی در نحوه ارائه آن‌ها دیده نمی‌شود. ضعف‌های طراحی و عدم رعایت تناسبات در آن‌ها به چشم می‌خورد و کنش شخصیت‌ها نیز در حالت‌های مختلف ثابت ترسیم‌شده‌است. و تکرار عین‌به‌عین شخصیت‌ها در صفحه‌های مختلف از ضعف‌های تصاویر به شمار می‌آید. عدم بهره‌گیری از فضاسازی‌های منسجم و ترکیب‌بندی‌های خلاق نیز از جذابیت تصاویر کاسته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چه معیاری به شما برای تشخصی کار درست از نادرست کمک می‌کند؟ - فکر می‌کنید اگر صمد به کار نادرست خود ادامه می‌داد، واقعاً اتفاقی برای سرمایه‌اش رخ می‌داد؟

مشخصات کتاب
نویسنده سروش چیت ساز
ناشر انتشارات سوره مهر
تعداد صفحات 32
سال انتشار در ایران 1394
تصویرگر مرکز مطالعات وتولیدات فیلم وانیمیشن حوزه هنری
عرض کتاب 19
طول کتاب 21
نوع جلد نرم