مرگ بالای درخت سیب

(Der Todd auf dem Apfelbaum )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

11+ 8 تا 11 با همراهی والدین

ماجرای حیله‌ی روباه برای به دام انداختن مرگ، تجربه‌ی تنهایی در زندگی جاودانه، همراه با پذیرش مرگ

نویسنده: کاترین شارر تصویرگر: کاترین شارر

مرگ بالای درخت سیب

(Der Todd auf dem Apfelbaum )
11+
8 تا 11 با همراهی والدین

ماجرای حیله‌ی روباه برای به دام انداختن مرگ، تجربه‌ی تنهایی در زندگی جاودانه، همراه با پذیرش مرگ

نویسنده: کاترین شارر

تصویرگر: کاترین شارر

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
مرگ از جمله موضوعاتی‌ست که در همه‌ی دوره‌های زندگی، همراه انسان است. تنهایی و مرگ مفاهیمی هستند که به دلیل شفاف نبودن فضای آن برای کودکان همواره با ابهام همراه هستند. ساده‌سازی و توضیح آن برای کودک و نشان دادن موارد روزمره این دو، به شفافیت ذهن کودک درباره این دو موضع مهم و حیاتی کمک خواهد کرد.
محتوای آموزشی
به واسطه موضوع این کتاب می‌توان درخصوص تغییرات بدن انسان یا حیوانات با گذشت زمان با کودکان گفتگو کرد. این گفتگو در حوزه علوم طبیعی قرار می‌گیرد.
الگوی شخصیتی
روباه در روند داستان به این خودآگاهی می‌رسد که همه موجودات ضعف‌هایی دارند که پذیرش آنها به بهبود کیفیت زندگی‌شان کمک می‌کند. برای همین روباه میرا بودن خود را می‌پذیرد و مرگ را در آغوش می‌گیرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی روباهی است که با جادوی راسویی عجیب، صاحب درخت سیب می‌شود. او آرزو می‌کند هر موجودی که از درخت بالا برود یا از روی آن بپرد، به درخت بچسبد. زمانی که مرگ سراغ روباه می‌آید، روباه با حیله‌ای مرگ را بالای درخت سیب گیر می‌اندازد و برای به دست آوردن عمر جاودانه‌ی خود خوشحالی می‌کند. موضوع داستان درباره‌ی مرگ و اهمیت حضور آن در چرخه‌ طبیعی زندگی موجودات روی زمین است. کودکان از سنین پایین در زندگی روزمره‌‌ی خود حضور مرگ را درک می‌کنند و متوجه آن می‌شوند، اما توضیح دادن درباره‌ی آن و روشن ساختن مفهوم مرگ برای آن‌ها تنها از طریق آموزش صورت می‌گیرد. مرگ بالای درخت سیب همراه با زبان طنز خود، مرگ را به صورت شخصیتی صبور و مهربان به مخاطب خود معرفی می‌کند. مخاطب با خواندن داستان، نتیجه می‌گیرد مرگ جزو انکار ناپذیری از زندگی است که وجود آن سبب تعادل در طبیعت می‌شود. خواندن کتاب برای کودکان هفت سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی روباهی است که دوست دارد تمام درخت سیب از آن او باشد. یک روز راسویی عجیب که در تله‌ی روباه‌ها گیر کرده است، به روباه قول می‌دهد در ازای آزادی‌اش یک آرزوی روباه را برآورده کند و روباه آرزو می‌کند هر حیوانی که از درخت سیب بالا برود، به آن بچسبد. تا این‌که یک روز مرگ سراغ روباه می‌آید و روباه با حیله‌گری کاری می‌کند مرگ از درخت بالا برود. مرگ روباه به درخت سیب می‌چسبد، اما با گذشت سال‌ها روباه، همسر و فرزندانش را از دست می‌دهد و به مرور تبدیل به غریبه‌ای در جنگل می‌شود؛ بنابراین تصمیم می‌گیرد از مرگ بخواهد از درخت سیب پایین بیاید و او را در آغوش بکشد.

کیفیت تصویر

تصاویر جالب کتاب پابه‌پای متن داستان را به نمایش درمی‌آورند و به کودکان در تجسم بهتر اتفاقات یاری می‌رسانند، هرچند که درهم پیچیدگی برخی از صحنه‌ها ممکن است تشخیص را کمی برای کودکان سخت ‌کند، در مجموع تصاویر کتاب برای کودکان قابل درک و فهم است. شخصیت‌ها طراحی‌هایی باورپذیر دارند؛ طراحی آشفته موهای روباه، پیر‌بودن او را برای مخاطب قابل درک کرده است، احساسات او نیز به صورتی گویا در حالت چهره و کنش‌هایش نمایان است. مرگ نیز با لباسی سفید و یکسره، شبیه لباس خردسالان طراحی شده که نه تنها ترسناک نیست بلکه بامزه و دوست‌داشتنی شده‌است. تکنیک اجرای قابل قبولی دارد و ترکیب‌بندی‌ها متنوع و در خدمت روایت بهتر متن طراحی شده‌اند؛ صحنه مواجهه‌ی روباه با نسل‌های جوان‌تر که پیاپی می‌آیند، جالب و هوشمندانه طراحی شده‌است. فضاسازی‌ها ساده هستند و از بسط و زیاده‌گویی در آن‌ها پرهیز شده است. پس‌زمینه سفید نیز به القای فضای غیرمادی مرگ کمک می‌کند. اندازه و نوع فونت متن مناسب کودکان انتخاب شده است و این کتاب از کیفیت مطلوبی در چاپ و صحافی و جنس کاغذ برخوردار است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

می‌توانید نمونه‌هایی از حضور مرگ را در طبیعت نام ببرید؟ فکر می‌کنید اگر مرگ و نابودی موجودات نبود، چه اتفاقی در جهان می‌افتاد؟ مرگ در ذهن شما چه شکلی است؟ می‌توانید آن را نقاشی کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده کاترین شارر
ناشر کتاب طوطی (انتشارات فاطمی)
تعداد صفحات 36
نام مترجم پروانه عروج‌نیا
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر کاترین شارر
عرض کتاب 26
طول کتاب 25
نوع جلد نرم