آدم برفی سردشه

(Sneezy the snowman )

thumbnail
۷ سال به بالا
۴ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مشکل آدم‌برفی در هوای سرد و همکاری و همدلی بچه‌ها در حل کردن مشکل او

سال: 2010
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آدم برفی احساس سرما می‌کند، نیاز به گرمای بیشتری دارد و این نیاز خود را به بچه‌ها ابراز می‌کند. بچه‌ها در داستان به عنوان دوستان آدم‌برفی از او حمایت می‌کنند و در مشکل پیش آمده با او همدلی و همکاری دارند و آدم برفی احساس مورد توجه بودن را از بچه‌ها دریافت می‌کند. دوستی و تعامل بین بچه‌ها در داستان بسیار پررنگ است.
  بچه‌ها که نسبت به آدم‌برفی مسئولیت‌پذیرند، در مواقعی که دچار مشکل می‌شود با او همدلی می‌کنند. آن‌ها با همفکری و مشارکت موفق می‌شوند برای مشکل آدم‌برفی راه‌حلی پیدا کنند. آن‌ها زمانی که آدم‌برفی سردش است، با سخاوت لباس‌های خود را در اختیار او قرار می‌دهند.
  همراه با داستان کودکان با مهارت‌هایی مانند اشتراک‌گذاری، حل‌مسئله، مشارکت جمعی، دوستی و همدلی آشنا می‌شوند.
  آدم برفی هربار با گرمای زیاد آب می‌شود و در زمین فرو می‌رود، اما در همان حالت نیز می‌تواند با بچه‌ها صحبت کند و از آن‌ها کمک بخواهد. تغییر شکل‌های ظاهری برای کودکان در سنین کمتر ممکن است احساس ترس به همراه داشته باشد. همچنین بچه‌ها در داستان با بخشیدن لبا‌س‌های خود به آدم‌برفی، از او در مقابل سرما مراقبت می‌کنند، اما در تصاویر در حال لرز و سرمای شدید نشان داده می‌شوند..

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی تجربه‌ی بخشش و به اشتراک گذاری است. آدم برفی احساس سرما می‌کند و به دنبال راهی برای گرم شدن است. او از این تجربه درس نمی‌گیرد و همواره تلاش می‌کند که گرم شود. با تکرار چندباره‌ی این موقعیت بچه‌ها تصمیم می‌گیرند راه بهتری پیدا کنند که هم آدم‌برفی و هم خودشان احساس خوبی داشته باشند. موضوع داستان درباره‌ی مشارکت جمعی و سخاوت است. بچه‌ها با همدلی سعی در حل کردن مشکل آدم‌برفی دارند و درنهایت راه‌حل مناسبی برای مشکل آدم‌برفی پیدا می‌کنند. کودکان همراه با داستان با مهارت‌هایی مانند تصمیم‌گیری، صبر، مشارکت جمعی، سخاوت، همکاری و دوستی آشنا می‌شوند.
  مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 7 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  بچه‌ها آدم‌برفی ساخته‌اند. آدم‌برفی دائما احساس سرما می‌کند و به دنبال راهی برای گرم شدن است، اما بلافاصله بعد از گرم شدن آب می‌شود. آدم‌برفی بعد از هر بار آب شدن دوباره توسط بچه‌ها ساخته می‌شود. درنهایت بچه‌ها با همفکری راهی پیدا می‌کنند که آدم‌برفی احساس سرما نکند و در عین حال از گرما هم آب نشود و احساس خوبی داشته باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر هم‌راستا با متن داستان پیش می‌روند و در برخی از وموقعیت‌ها نیز اطلاعات بیش‌تری در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. شخصیت‌ها باورپذیرند و کنش‌ها و حرکت و همینطور حالات چهره‌ی آنها به‌خوبی احساسات را منتقل می‌کند. در فضاسازی خلوت است و استفاده از رنگ‌های آبی و سفید برای زمینه به‌خوبی احساس سرما و زمستان را به خواننده منتقل می کند. فونت انتخاب شده برای روان‌خوانی کودکان مناسب است. کیفیت چاپ، نوع کاغذ انتخابی و کیفیت صحافی نیز مناسب هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم تجربه‌ی بخشیدن وسایل یا اسباب‌بازی‌هایتان را دارید؟ چه احساسی در آن لحظه تجربه کرده‌اید؟
  آیا برای شما هم پیش آمده مانند کودکان در داستان برای حل یک مشکل با دوستانتان همفکری کنید؟
  به نظر شما همفکری و مشارکت چه تاثیری در حل مشکلات و بحران‌ها دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مورین رایت
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم شبنم حیدری پور
  سال انتشار ۲۰۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر استفن گیلپین
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت