معلم‌ها بلد نیستند

(What teachers can’t do)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

روایت یک کودک از کارهایی که معلمش نمی‌تواند انجام دهد

سال: 2002
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در دنیای کودکان نقش معلم‌ها بسیار پررنگ است.کودکان به رفتارهای معلم‌شان با دقت نگاه و آن‌ها را تحلیل می‌کنند. کودکان از مورد توجه بودن لذت می‌برند و حمایت و محبت معلم برایشان بسیار مهم و معنادار است. در این داستان کودک در جهان کودکانه‌ی خود رفتار‌های معلم را تفسیر می‌کند و به نظرش معلم‌ حتما بلد نیست که از دانش‌آموزان کمک یا مشارکت می‌خواهد؛ در حالی‌که معلم سعی می‌کند دیوار بین بزرگسالان و کودکان را بشکند و احساس دانای مطلق به کودکان منتقل نکند. شیوه‌ی معلم باعث می‌شود کودک اعتماد به نفس بیشتری در انجام کارها بیابد و رابطه‌ی برابری با معلمش بسازد.
  معلم رابطه‌ی بسیار خوبی با کودک دارد: به او آموزش می‌دهد، شیطنت‌های بچه‌ها را به رویش نمی‌آورد و از شیطنت‌ها الهام می‌گیرد تا بازی‌هایی بسازد. کودک همدل و مهربان است و به معلم گل می‌دهد.
  کودک به طور غیرمستقیم درباره‌ی نقش و اهمیت رابطه‌اش با معلم می‌آموزد. طنز داستان و روایت‌های متفاوت متن و تصویر در کتاب باعث می‌شوند کودک روی دیگری از معلم بودن را ببیند و معلم‌ها و شیوه‌های آموزشی جدید را بیشتر و بهتر درک کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب، یکی از جلد‌های مجموعه‌ کتاب‌های “مهارت زندگی” است و بر آموزش‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان تمرکز دارد. داستان درباره‌ی روایت یک کودک از کارهایی است که معلمش نمی‌تواند انجام دهد. تصاویر کتاب اما داستان متفاوتی را روایت می‌کنند و نشان می‌دهد که معلم می‌خواهد کودک را در جریان آموزش مشارکت دهد و می‌خواهد از او حمایت و مراقبت کند. در سرتاسر کتاب عشق معلم به دانش‌آموز نمایان و هویداست. کودک در این داستان کمک خواستن‌، سوال پرسیدن و مشارکت گرفتن از شاگردان را نشانه‌ی ندانستن و بی دانشی معلم می‌داند. معلم احساس ضعف و ندانستن به کودکان منتقل نمی‌کند و آن‌ها را به این باور رسانیده که خیلی چیز‌ها را بلدند و می‌توانند به او کمک کنند. کودک نیز احساس دانای مطلق نبست به معلم ندارد و با او ارتباط واقعی و انسانی برقرار می‌کند. کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب نسبت به دنیای واقعی آگاهی بیشتری پیدا کرده‌اند، دایره‌ی ارتباطات خود را گسترش می‌دهند و می‌توانند از محتوای این کتاب در بهبود روابط خود و پذیرش تفاوت‌ها استفاده کنند. طنز داستان و روایت‌های متفاوت متن و تصویر به جذابیت داستان افزوده است. کودکانی که تجربه‌ی روابط با معلم دارند و به مهدکودک می‌روند نیز می‌توانند با همراهی والدین از داستان لذت ببرند تا در صورت نیاز از توضیحات والدین بهره‌مند شوند.

  چکیده داستان

  روایت یک کودک از کارهایی که معلم نمی‌تواند به تنهایی انجام دهد و برای انجام دادنش به کمک کودک نیاز دارد. در واقع چیزی که تصاویر کتاب نشان می‌دهند، میل معلم به مشارکت دادن و آموزش کودک از طریق انجام کارهاست. برای مثال معلم‌ها جمع اعداد را یاد نمی‌گیرند، برای املا احتیاج به کمک دارند و یا نمی‌توانند لبخند نزنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان ساده و بامزه‌ی کتاب که از زبان ایگوانای کوچک روایت می‌شود، همراه‌ با تصاویر کمیک و تاثیرگذارش اثری موفق را خلق کرده‌اند که اوقات جذاب و شادی را نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان فراهم می‌کنند.
  توجه تصویرگر در به نمایش درآوردن جزئیات، جالب توجه بوده و به انعکاس احساسات متن بسیار کمک می‌کند. شخصیت‌پردازی های مناسب و استفاده ماهرانه تصویرگر از قلم فلزی و ایجاد خطوط نرم و روان به خوبی کنش‌ها و اتفاقات داستان را به نمایش می‌گذارد.
  رنگ‌های شاد و واقعی نیز فضاهای ملموس و قابل درکی را برای مخاطبان کم سن پدید آورده است.
  تصاویر این کتاب که اطلاعاتی بیشتر از متن را به خواننده می‌دهند، به کودکان کمک می‌کنند تا واقعیت و جزئیات آن را را از دل تصاویر کشف کنند. از دیگر نکات مثبت تصاویر کتاب طنز موجود در آنها است که گاهی در تناقض با متن، خواندن کتاب را لذت‌بخش‌تر می‌کنند.
  البته لازم به ذکر است که فونت فارسی استفاده شده با تصاویر همخوانی ندارد و بهتر بود که در این زمینه دقت بیشتری به‌کار می‌رفت.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – معلم شما برای انجام چه کارهایی به کمک شما نیاز دارد؟
  – شما برای چه کارهای نیاز به کمک معلم دارید؟
  – به نظر شما معلم‌ها چه کاری را خیلی خوب انجام می‌دهند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده داگلاس وود
  ناشر کتاب‌های نردبان (شرکت انتشارات فنی ایران)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم صبا رفیع
  سال انتشار ۲۰۰۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  تصویرگر دوگ کوشمن
  عرض کتاب ۸
  نوع جلد نرم