معلم جدید

(Pinkalicious and the new teacher )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

5+

مقایسه معلم جدید و معلم پارسال و پذیرش تغییر

نویسنده: ویکتوریا کن تصویرگر: ویکتوریا کن

معلم جدید

(Pinkalicious and the new teacher )
5+

مقایسه معلم جدید و معلم پارسال و پذیرش تغییر

نویسنده: ویکتوریا کن

تصویرگر: ویکتوریا کن

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این داستان کودکی در سال‌های نخستین دبستان است که سن پیشنهادی ناشر برای مخاطب این کتاب است. داستان از زبان پینکی نوشته شده و چالشهای روز اول مدرسه‌اش به تصویر درآمده‌اند که موضوع اصلی جهان کودکی این داستان است. تجربه‌ی جهان کودکی پینکی مطابق با تجربه‌هایی ست که اغلب کودکان در این سنین در مدرسه با آن مواجه می‌شوند. این که جای نشستن‌شان با سال قبل فرق داشته باشد، اینکه کنار دوست صمیمی‌شان نباشند و... البته معلم در این کتاب هم در طول داستان سعی می‌کند اعتماد و توجه پینکی که شخصیت اصلی داستان است را به خود و کلاسش جلب کند در پایان هم موفق می‌شود که او را راضی و خوشحال کند. این کتاب می‌تواند موضوعات خوبی برای گفتگو در خانواده و کلاس ایجاد کند و البته برای کودکان این سنین به تنهایی نیز قابل استفاده و درک است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
داستان این کتاب به چالش‌های روز اول مدرسه و پذیرش تغییرات از سال گذشته اشاره می‌کند و می‌تواند برای کودکانی که دچار چنین موقعیت‌هایی شده‌اند یا ممکن است بشوند مفید باشد. پینکی به مرور به تغییرات کنار می‌آید سعی می کند نقاط روشن اتفاقات جدید را بهتر ببیند. داستان کودک را با تجربه‌ی مواجه شدن با موقعیت جدید روبه رو می‌کند و به آنها می‌آموزد که زود قضاوت نکنند و به جای مقایسه با چیزهای گذشته، موقعیت جدید را درک کنند و با آن ارتباط بگیرند و سپس در موردش قضاوت کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد نهم از مجموعه‌ی پینکی پرماجراست. داستان درباره‌ و از زبان دختری به نام پینکی است که ماجراهای روز اول مدرسه‌ در سال جدید تحصیلی را روایت می‌کند و معلم امسال را با معلم پارسال مقایسه می‌کند؛ چیزهایی از این دست که جایش در کلاس عوض شده و دوست دارد کنار دوست صمیمی اش بنشیند یا مثلا معلم امسالش برای شنیدن داستان، آنها را روی مبل می‌نشاند در حالیکه معلم پارسال آنها را روی زیر اندازهای نرم پرزدار می‌نشاند. مقایسه‌ها باعث می‌شود پینکی گاهی احساس کند معلم پارسال بهتر بوده و گاهی با چیزی روبه رو می‌شود که فکر می‌کند معلم امسال هم خوب است. حالت‌های این کودک شبیه به بسیاری از کودکان در سال جدید مدرسه است که ممکن است با چیزهای جدید کمی سخت اُخت شوند و پذیرش موقعیت های تازه برایشان کمی دشوار باشد. بسیاری از کودکان در سالهای نخستین دبستان تمایل به حفظ موقعیت تجربه‌شده‌ و آشنا دارند و در آن احساس امنیت بیشتری می‌کنند، هر چند که اگر در موقعیت جدید هم اعتمادشان جلب شود آن‌را خواهند پذیرفت. این کتاب به پیشنهاد ناشر برای گروه سنی ب نوشته شده و به نظر می‌رسد برای کودکان این سنین مناسب باشد. زبان روایت پینکی تا حدودی زبان آن بزرگسال‌تر از خودش به نظر می‌رسد. این داستان برای کودکانی که توانایی خواندن متن را داشته باشند، به تنهایی و بدون توضیحات والدین قابل فهم است و می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اشاره به عوض شدن جای نشستن کودک، پاک شدن نقاشی‌ای که روی تخته کشیده است توسط معلم در زنگ تفریح و تغییراتی که پینکی مدام از آنها ناراضی به نظر می‌رسد می‌تواند تا حدودی برای خوانندگان حساس‌تر که تجربیات مشابهی دارند باعث احساس ناخوشایند شود.

چکیده داستان

داستان از زبان دختر بچه‌ای به نام پینکی‌ست که اتفاقات روز اول سال جدید مدرسه اش را تعریف می‌کند. پینکی تقریبا از همه چیز ایراد میگیرد و بعد از مدتی از همان‌چیزها خوشش می‌آید. پینکی اول ناراضی است که معلم جدیدش جای آنها را از قبل تعیین کرده و اعتراض می‌کند. معلم جدید می‌گوید: «جای جدید، دوستان جدید». پینکی روی تخته نقاشی می‌کند و بعد از زنگ ناهار می‌بیند که معلم آن را پاک کرده. موقعیت‌های دیگری هم پیش می آید که اول پینکی را ناراضی می‌کند و بعد با چیز دیگری راضی می‌شود. پینکی مدام از خودش می‌پرسد که معلم پارسال بهتر بود یا معلم سال جدید؟ تا پایان داستان پینکی کشمکش درونی را تجربه می‌کند تا در نهایت با همکلاسی و معلمش روی دیوار کاغذ می‌چسبانند و بدنهایشان را نقاشی می‌کنند. پینکی وقتی می‌بیند معلمش بدن خودش را به شکل یک ملکه‌ی صورتی نقاشی کرده بسیار خوشحال می‌شود.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب ساده و قابل درک‌اند. هرچند که چندان خلاقانه نیستند ولی سادگیشان آنها را برای سنین پیش از دبستان نیز قابل فهم می‌کند. در کتاب فضای دلنشینی از مدرسه نمایش داده می‌شود و به نمایش جزئیات کلاس و کار گروهی توجه شده است. شخصیت‌ها ساده و آشنا تصویر شده‌اند و در طراحی کنش‌هایشان به نمایش احساسات موجود در متن، توجه شده است. پسزمینه‌ی ساده و سفید در برخی صفحه‌ها نیز به تمرکز و توجه کودکان روی اتفاقات داستان کمک می‌کند. کیفیت ضعیف چاپ به برخی از قسمت‌های ظریف تصاویر لطمه زده است. جزئیاتی مانند رنگ پوست دست و صورت و پاها با رنگ زمینه یکی شده و مرز میان شکل‌ها از بین رفته است. طراحی روی جلد نیز شلوغ است و عنوان کتاب به سختی خوانده می‌شود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- روز اول یکی از سالهای مدرسه‌ات را به خاطر دارید؟ چه اتفاقاتی افتاد؟ - اگر تو جای پینکی بودی چه کار می‌کردی؟ - آیا وقتی پیش دوست صمیمی‌ات نباشی با بچه های جدیدی که کنارت نشسته اند صحبت میکنی و با آنها دوست می‌شوی؟

مشخصات کتاب
نویسنده ویکتوریا کن
ناشر کتاب‌های هندونه (واحد کودک انتشارات چکه)
تعداد صفحات 24
نام مترجم سمیرا ابراهیمی
سال انتشار 2014
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر ویکتوریا کن
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم