معلم شعبده‌باز

(Miss Kraft is Daft!)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مریض‌شدن معلم، آمدن معلم جایگزین، تدریس همراه با شعبده‌بازی و خشونت و یادگیری بهتر بچه‌ها

سال: 2012
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لحن داستان طنزآمیز است. اتفاقات و درگیری‌های متعددی در مدرسه بین دانش‌آموزان و معلم‌ها صورت می‌گیرد که همذات‌پنداری مخاطب را به همراه دارد. کارهایی که معلم جانشین به شکل شعبده‌بازی انجام می‌دهد برای مخاطب شگفت‌انگیز است. به طو رکلی اتفاقات مدرسه و ارتباط با معلم‌ها از موارد جهان کودکی و نوجوانی است که در این داستان به آن پرداخته شده است.
  اسامی ایالات‌متحده امریکا به شکل الفبایی توسط بچه‌ها گفته می‌شود. ضمناً در داستان به محل زندگی پنگوئن‌ها در قطب جنوب اشاره می‌شود. شیوه‌ی جدید‌ آموزش معلم جایگزین که همراه با شعبده‌بازی است، باعث شده دانش‌آموزان بیشتر و بهتر درسشان را یاد بگیرند که باعث تعجب معلم اصلی می‌شود.
  کودک راوی داستان دائم تهدید به اخراج می‌شود. یکی از کارهایی که معلم جایگزین به شکل شعبده‌بازی در حال انجام آن در کلاس است نصف کردن «آندرا» با اره داخل جعبه چوبی است که البته این کار تا پایان انجام نمی‌شود. در خلال انجام این کار «آندرا» که داخل جعبه است مدام گریه و زاری می‌کند و «ای. جی.» که از آندراه بدش می‌آید وادار می‌شود تا بقیه‌ی کار با اره را انجام دهد. در آخر، وقتی معلم اصلی متوجه می‌شود بچه‌ها ضرب یازده را بلدند خودش را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک روز در مدرسه‌ی الامنتری است. معلمی مریض می‌شود و معلم جایگزین با روش‌های شعبده‌بازی به بچه‌ها درس می‌دهد. داستان حاوی رفتار‌های شگفت‌انگیز و ترسناک از طرف معلم شعبده‌باز است و رویدادها و درگیری‌های رایج در مدرسه را با لحن طنزآمیز بیان می‌کند. تجربیات کودکان در مدرسه و با معلم‌ها از عناصر جهان کودکی است. روزهای تعطیل، غایب شدن معلم و به طور کلی خارج شدن از نظم معمول موسسات آموزشی برای کودکان جذابیت دارد و طنز داستان از همین‌جا آغاز می‌شود.
  از طرف دیگر شعبده‌بازی‌های معلم جایگزین کم‌کم خشونت‌آمیز می‌شود، مثلا بچه‌ای را در جعبه می‌گذارد و اره می‌کند. راوی داستان سه بار در حین شیطنت توسط مدیر مدرسه تذکر می‌گیرد و تهدید به اخراج از مدرسه می‌شود. در آخر داستان معلم اصلی به دلیل تعجب از سطح بالای یادگیری بچه‌ها در روزی که غایب بوده، خودش را از پنجره بیرون می‌اندازد. کتاب برای 7 تا 12 سال منتشر شده است اما به دلیل موارد خشونت‌آمیز برای مخاطبین بالای 1۱ سال مناسب‌تر است.

  چکیده داستان

  یک روز که آقای گرانیت مریض است، پیشنهاد می‌دهم که برود خانه و استراحت کند چون در آن صورت ما هم راحت می‌شویم، ولی او قبول نمی‌کند تا اینکه از بلندگو اعلام می‌کنند برای جلسه‌ی مهمی به سالن برویم. آقای مدیر اعلام می‌کند اگر یک‌مرتبه‌ی دیگر رفتار نادرستی از هرکدام از بچه‌ها ببیند فوراً اخراج می‌شود. در راه برگشت به کلاس، خانم بهداشت به من می‌گوید آقای گرانیت سرما خورده و به خانه رفته و از من می‌خواهد به بقیه خبر دهم. من هم آرام به «نیل» می‌گویم آقای گرانیت آنفلوانزا گرفته و به خانه رفته. نیل هم به بقیه‌ی بچه‌ها می‌گوید آقای گرانیت آلزایمر گرفته و نفر آخر با سروصدا و زاری می‌گوید آقای گرانیت دارد می‌میرد. آقای کلاتز که سروصدا را می‌شنود چشم‌غره‌ای به من می‌رود. به کلاس برمی‌گردیم و معلم جایگزین ما که یک خانم دلقک است و با سه‌چرخه به کلاس آمده، برایمان شعبده‌بازی می‌کند و درحالی‌که ما به خاطر اینکه از درس خبری نیست غرق خوشحالی شده‌ایم می‌گوید کتاب ریاضی‌مان را بازکنیم و ضرب یازده را انجام دهیم. من وسط درس طبق قرار قبلی با بچه‌ها کتاب‌هایم را به زمین می‌اندازم. همان موقع آقای کلاتز وارد می‌شود و تذکر دوم را به من می‌دهد. زنگ بعد، جعبه‌ی چوبی بزرگی در کلاس می‌بینیم و دوشیزه کرافت (معلم جایگزین) می‌خواهد در یک عملیات شعبده‌بازی یکی از بچه‌ها را با اره نصف کند. آندرا برای این کار انتخاب می‌شود و درحالی‌که گریه و زاری می‌کند داخل جعبه می‌رود و دوشیزه کرافت شروع به بریدن می‌کند و وسط کار مرا وادار می‌کند که بقیه‌ی کار را انجام دهم. همان موقع آقای کلاتز وارد می‌شود و برای بار سوم من را در حال انجام یک کار نادرست می‌بیند و فریاد می‌زند که تو اخراجی. دوشیزه کرافت انگشتانش را باز می‌کند و آقای کلاتز را غیب می‌کند. صبح روز بعد آقای گرانیت به کلاس می‌آید و وقتی می‌بیند درس را بلدیم خودش را از پنجره بیرون می‌اندازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر پویای این کتاب همچون داستانش، درون‌مایه‌ی طنز دارند. با توجه به مصور بودن کتاب و حجم بالای اتفاقات موجود در داستان، تصاویر بازتاب‌دهنده‌ی تمامی رخدادها نیستند اما تصویرگر سعی بر آن داشته تا گزینشی درست از لحظه‌های مهم داستان داشته‌باشد و حس لحظه‌های پرهیجان داستان را به مخاطب خود انتقال ‌دهد.
  شخصیت‌‌ها ملموس و باورپذیرند، هرچند ایرادهای طراحی در آن‌ها کمابیش به چشم می‌خورد. تغییر فرم‌ها در تمامی تصاویر و حتی در دیگر کتاب‌های این مجموعه یکسان صورت گرفته و یکدستی در ظاهر شخصیت‌ها به‌درستی حفظ شده است. کنش‌ها به‌درستی نشان داده‌شده و شکل ظاهری شخصیت‌ها نیز کاملاً با خصوصیات معرفی‌شده‌ در متن مطابقت دارند.
  تکنیک سیاه‌وسفید تصویرگر لطمه‌ای به تصاویر وارد نکرده‌است. تصویرگر سعی کرده با استفاده از ارزش خطی و تنالیته‌های مختلف، عمق و پرسپکتیو صحیح را در تصاویر نشان دهد.
  فضاسازی‌ها ساده و متناسب با داستان ترسیم‌شده‌اند؛ اما زوایای دید محدود و ثابت هستند. گرافیک کتاب ساده است و اسامی و نوشته‌ها نیز ترجمه‌شده و در جای صحیح خود بدون صدمه زدن به تصاویر آورده شده‌اند. طرح روی جلد کتاب رنگی است و کتاب را در نگاه اول برای مخاطب جذاب می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما درس خواندن همراه با تفریح و بازی امکان‌پذیر است؟ شما چه روشی را ترجیح می‌دهید؟
  – به نظر شما شعبده‌بازها چطور این توانایی را به دست آورده‌اند؟ آیا همه می‌توانند این کارها را یاد بگیرند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دن گاتمن
  ناشر گام
  تعداد صفحات ۹۶
  نام مترجم مونا قائمی
  سال انتشار ۲۰۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر جیم پایلوت
  عرض کتاب ۱۳
  نوع جلد نرم