سلما

(Selma)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان کارهای روزمره‌‌ی گوسفندی به‌نام سلما و تعریف خوشبختی

سال: 2010
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کارهای روزمره، همیشگی و تکراری در دنیای کودکان نیز معنادار است. آن‌ها هم در طول روز و در خانه و مدرسه کارهایی را به‌طور متناوب، تکرار می‌کنند. این تکرار از طرفی باعث احساس امنیت و البته گاهی کسالت در کودک خواهد شد. سلما با انجام این کارها احساس توانایی کرده و رضایت را تجربه می‌کند.
  قوچ دانا به‌جای دادن یک پاسخ مستقیم به سوال فلسفی سگ، داستان سلما را به عنوان یک مثال برای او تعریف می‌کند. سلما در داستان شخصیتی ساده، انعطاف‌پذیر، آرام و همراه دارد. او از شرایط زندگی‌اش راضی‌ست و کارهایی را که دوست دارد در طول روز انجام می‌هد. او نسبت به خود و ویژگی‌هایش آگاه است و احساس رضایت و امنیت را تجربه می‌کند.
  از طریق داستان، این پیام به مخاطب منتقل می‌شود که خوشبختی اتفاق عجیب و غریبی نیست. خوشبختی می‌تواند آرامش و سادگی کارهای تکراری در زندگی روزمره باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی گوسفندی به نام سلماست که هر روز کارهای ساده‌ای مثل علف خوردن، ورزش‌کردن و بازی و گفتگو با بچه‌هایش را تکرار می‌کند. وقتی از او درباره‌ی تغییر شرایط می‌پرسند و این‌که اگر زمان بیشتری داشت یا جایزه‌ای برنده می‌شد چه کار دیگه‌ای انجام می‌داد، او همچنان به انجام کارهای روزمره‌اش تاکید می‌کند. انجام این کارها به او احساس امنیت و رضایت می‌دهد. داستان سلما به عنوان مثالی برای تعریف موضوع خوشبختی مطرح می‌شود. این‌که می‌توان با انجام کارهای ساده و روزانه هم احساس امنیت، توانایی و خوشبختی را تجربه کرد. سلما شخصیتی انعطاف‌پذیر، همراه و آرام داشته و نسبت به ویژگی‌ها و احساساتش آگاه است.

  چکیده داستان

  سگ از قوچ دانا درباره‌ی خوشبختی می‌پرسد. قوچ دانا هم داستان سلما را برایش تعریف می‌کند. گوسفندی که هر روزش را به خوردن علف، حرف زدن با بچه‌هایش، ورزش و هم‌صحبتی با دوستش می‌گذراند و شب‌ها هم به خواب آرامی فرو می‌رود. روزی از او می‌پرسند که اگر وقت بیشتری داشت یا اگر جایزه‌ای برنده می‌شد، چه می‌کرد؟ و سلما در جواب همان کارهای همیشگی را نام می‌برد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصویرها دوست‌داشتنی و طنزآمیز هستند و به‌خوبی متن را همراهی می‌کنند. متن و تصاویر کتاب در قالبی ساده، مفهوم خوشبختی را برای کودکان بیان می‌کنند. سبک تصویرگر در بیان مفهوم خلاصه، ساده و کلی‌نگر است. شخصیت‌پردازی و فضاسازی داستان در تمامی فریم‌ها یکپارچگی خود را حفظ می‌کند و نقشی پررنگ در بیان مفهوم کتاب دارد؛ شخصیت‌پردازی سلما که داستان در رابطه با تجربیات روزمره‌ی اوست، با چند خط و لکه‌ای رنگ انجام شده، اما بیان کنش و حالات در بدن و چهره‌ی سلما، او را برای مخاطب باورپذیر کرده‌است. فضاسازی‌ها نیز با لکه‌های رنگ و خطوط محدود و ساده، در بیان دنیای پیرامون و زندگی روزمره‌ی سلما موفق بوده‌اند. تصاویر در فریمی مستطیلی و در مرکز صفحه قرار گرفته‌اند و پیرامون آن فضای سفید است. طرح روی جلد که شخصیت سلما را به مخاطب معرفی می‌کند، ممکن است برای مخاطب کودک جذاب نباشد.
  جنس کاغذ و کیفیت چاپ خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما خوشبختی یعنی چه؟
  آیا باید اتفاق خاص و هیجان‌انگیزی در زندگی‌مان بیفتد تا احساس خوشبختی کنیم؟
  کدامیک از کارهای روزانه و همیشگی‌تان را بیشتر دوست دارید؟ اگر روزی نتوانید این کارها را انجام دهید چه احساسی پیدا می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده یوتا باوئر
  ناشر انتشارات او
  تعداد صفحات ۳۰
  نام مترجم ترانه وفایی
  سال انتشار ۲۰۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر یوتا باوئر
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم