منتقد کوچک

(All four stars )
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای علاقه‌ی دختری نوجوان به آشپزی، مخالفت والدین با هدفی که دارد، تلاش دختر و به دست آوردن موقعیتی برای تبدیل شدن به منتقدی حرفه‌ای

سال: 2014
  بررس: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رمان از زاویه دید گلادیس دوازده ساله روایت می‌شود. او دختری تنهاست، اما از تنهایی‌اش لذت می‌برد. گلادیس عاشق آشپزی و نقد غذاهاست. والدینش از او می‌خواهند برای خودش دوستانی پیدا کند. دوستانی که در ابتدا ضرورتی برای بودنشان حس نمی‌کند، اما به مرور و در مواقع نیاز متوجه می‌شود حضورشان چقدر مهم و ارزشمند است. در این رمان، دوست به عنوان سرمایه‌ای اجتماعی معرفی می‌شود. پدر و مادر گلادیس توجهی به علاقمندی‌های او ندارند و حتی از آشپزی محرومش می‌کنند، اما گلادیس راهی پیدا کرده و علاقمندی‌اش را به خانواده نشان می‌دهد تا بهتر درکش کنند. این رمان ماجرای تجربه کردن، شکست خوردن و ناامید نشدن، امید و شور و شوق داشتن است. کلادیس در دنیای کودکانه و زیبایش دلیلی برای زندگی دارد. او دختری خلاق است. بارها و بارها دست به آزمون و خطا می‌زند، مطالعه می‌کند و به روش‌های خلاقانه غذا درست می‌کند. او برای رسیدن به هدفش ماجراجویی می‌کند. گلادیس نوجوانی پویا و فعال است که درهای زیادی را به روی خودش باز می‌کند و این تغییرات ماجراهای جالب و شگفت‌انگیزی برایش رقم می‌زند. ماجراهایی که در شکل‌گیری هویت‌اش تاثیر به‌‌سزایی دارد. هویتی که در خانه و در مدرسه و در ارتباط با دیگران به‌خصوص گروه همسالان درگیر چالش‌هایی شده است. تمام تلاش گلادیس شناخت بهتر و بیشتر از خود است.
  گلادیس دختری آرام است و علاقه‌ای به مقایسه‌ی خود با دیگری ندارد. او در آستانه‌ی نوجوانی به دنبال راه و روشی برای زندگی خود است. او از تغییرات استقبال می‌کند و متوجه تاثیر این تغییرات در زندگی خود می‌شود و قدرشان را هم می‌داند. مثلا زمانی که تصمیم می‌گیرد سه دوست جدیدش را به حاشیه‌ی امن تنهایی‌اش راه بدهد متوجه می‌شود زندگی‌اش چقدر تغییر کرده و حالا چقدر خوشحال‌تر از قبل است. گلادیس پرشور و جسور است. جسارت او می‌تواند الهام‌بخش باشد. او از تجربه کردن و شکست خوردن نمی‌ترسد. خانم کویینسی، علاقه دارد تا حرف دل بچه‌ها را بشنود و به آن‌ها در رسیدن به رویاهایشان کمک کند. او خوش‌اخلاق و خوش‌برخورد است و از روش‌های جدیدی برای ارتباط با شاگردانش بهره می‌برد. صندوق کوچک پیشنهادات و انتقاداتی درست کرده و پذیرای نظرات شاگردانش است. او موقعیتی ایجاد می‌کند تا هر آن که به او نیاز دارد به سراغش برود. و گلادیس که در فهماندن علاقه‌مندی‌اش به خانواده دچار مشکل شده از خانم کویینسی کمک می‌گیرد. کمکی که تاثیر به سزایی در رابطه‌ی والدین گلادیس با او می‌گذارد.
  غذا پختن و غذا خوردن فعالیت‌های معنی‌دار برای شناخت تمدن و فرهنگ‌های مختلف است. بنابراین غذا پختن تنها برای رفع گرسنگی نیست. در رمان منتقد کوچک گلادیس غذاهای متفاوتی را مزه می‌کند. غذاهایی از هندوستان به درک بهتر او از ادویه‌جات کمک می‌کند. پذیرش فرهنگ غذایی به پذیرش دیگری و در نهایت به مفهوم صلح اشاره دارد. پذیرا بودن والدینِ گلادیس برای شنیدن فرزندشان، مسئولیت‌پذیریِ گلادیس در قبال خساراتی که به خانه وارد می‌کند و نحوه‌ی گفت‌وگوی سالم در خانواده می‌توان به عنوان الگویی موثر برای برقراری ارتباط در نظر گرفته شود. گلادیس به مرور متوجه می‌شود تنها بودن از سر اجبار با انتخاب تنهایی تفاوت دارد. وقتی کودک دوستانی داشته باشد می‌تواند هر موقع که خواست از خلوتگاهش خارج شده و به فعالیت‌های اجتماعی رو بیاورد، اما اگر فردی منزوی باشد هیچ‌گاه حق انتخابی نخواهد داشت.
  توجه به تنوع غذاییِ هر ناحیه‌ی جغرافیایی می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد آداب و رسوم، مواد غذایی ارزشمند و شیوه‌های رفتاری و... در اختیارمان قرار دهد. گلادیس دوستی از هندوستان دارد که به واسطه‌ی او غذاهایی از هندوستان می‌خورد و طعم ادویه‌های متفاوت‌شان را می‌چشد. آشنایی با غذاهای محلی به معنایی آشنایی با سبک زندگی مردم یک ناحیه است.
  چاریسا یکی از هم‌کلاسی‌های گلادیس است. او دختری زیبا و پول‌دار است و رفتاری تحقیرآمیز با دیگران دارد. چاریسا با قدرتِ محبوبیتش دیگران را وادار می‌کند تا کارهایی را انجام بدهند که او می‌خواهد؛ رنگ لباس‌شان را انتخاب می‌کند، همه را علیه یک نفر می‌شوراند و یا به راحتی مسخره‌شان می‌کند. هیچ‌کس به رفتار چاریسا واکنش نشان نمی‌دهد. در فضای رمان کسی جلوی قلدری‌های چاریسا که البته بیشتر خشونت کلامی و نوعی جنگ روانی است اعتراض نمی‌کند. همه به نوعی با او سازش می‌کنند حتی اگر موافق کارهایش نباشند. چاریسا متوجه رفتار اشتباهش نمی‌شود و تنها زمانی اخلاق بهتری دارد که گلادیس غذاهای محبوبش را درست می‌کند. مساله‌ای که باعث صمیمی شدن آن دو می‌شود. مخاطب کودک علت بدرفتاری‌های چاریسا و میل به خودشیفتگی‌اش را متوجه می‌شود، اما نه خود چاریسا و نه دیگران کمکی به بهبود رفتارش نمی‌کنند. ضمن این که مخاطب کودک تا حدودی ممکن است به دیده‌ی تحقیر به چاریسا نگاه کند و اگر شخصیتی در زندگی واقعی با خصوصیت‌های رفتاری چاریسا دید تنها احساس خشم و نفرت کند که در نوع خود ارتباطی ناسالم است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  منتقد کوچک دنیای خوشمزه‌ی دختری دوازده ساله را به تصویر می‌کشد که بعد از به آتش کشیدن آشپزخانه و پرده‌های خانه، از آشپزی به کل محروم می‌شود. گلادیس رویای آشپزی دارد. او به طور قطع می‌داند که وقتی بزرگ شود چه شغلی انتخاب می‌کند، اما هنوز آنقدر جسارت ندارد تا آن را با صدای بلند بگوید. گلادیس دختری پرتلاش و بااستعداد است. او خوب می‌داند برای آشپز خوبی شدن باید طعم‌ها را بشناسد، مواد غذایی باکیفیتی انتخاب کند و اینکه بیشتر مطالعه کند. گلادیس از خوردن غذاهای سالم، متنوع و نوشتن نقدی بر آن‌ها لذت می‌برد. این رمان می‌تواند کودکان را ترغیب به فعالیت‌هایی مانند آشپزی و تقویت حواس پنج‌گانه ترغیب کند و علاوه‌بر آن می‌تواند کودکی را که در آستانه‌ی نوجوانی‌ست به فکر وادارد تا برای خودش به دنبال معنا و هدفی برای زندگی باشد تا ایمان و اراده‌ی گلادیس را برای تجربه کردن فعالیت‌های مختلف پیدا کند.
  این رمان از مجموعه‌ی چهارستاره است و با این که ماجراهای گالادیس دنباله دار است اما هر کتاب داستان مجزایی دارد و به تنهایی قابل خواندن است. در رمان شخصیتی هم‌سن و سال گلادیس است به نام چاریسا که دختری زیباو مغرور است و به خود اجازه می‌دهد دیگران را تحقیر و به نوعی برایشان قلدری کند. هرچند این خشونت‌ها در سطح کلام باقی می‌مانند و باعث اضطراب گلادیس می‌شوند، اما هیچ‌کس جلوی جاریسا نمی‌ایستد. گلادیس در نهایت با آشپزی و شناختن ذائقه‌ی چاریسا از او برای خود دوستی می‌سازد.

  چکیده داستان

  گلادیس عاشق پخت‌وپز است؛ دوست دارد مواد غذایی را ترکیب کرده و غذاهای معرکه‌ای بپزد، اما پدر و مادرش بعد از خرابکاری‌ در آشپزخانه دیگر به او اجازه‌ی آشپزی نمی‌دهند. گلادیس دوست دارد منتقد غذا باشد. غذاهای مختلف را مزه کند و در موردشان چیزهایی بنویسد. او به واسطه‌ی انشایی که برای یک روزنامه می‌فرستد فرصت پیدا می‌کند تا به عنوان منتقد غذا مشغول به کار شود. انشایی که با آگهی استخدام در دفتر روزنامه اشتباه گرفته می‌شود، اما مشکلی در میان است؛ سردبیر روزنامه نمی‌داند که گلادیس دختربچه‌ای در شهری کوچک است. در واقع هیچ‌کس از راز او خبر ندارد!

  کیفیت

  طراحی جلد رمان منتقد کوچک با محتوای کتاب هم‌خوانی دارد. وجود دسرهای جذاب و اشتهابرانگیز و قرار گرفتن‌شان بالاتر از سطح شهر به میزان اهمیت غذاها در زندگی گلادیس اشاره دارد.
  کیفیت چاپ تصاویر قابل قبول است و رمان صفحه‌آراییِ تمیز و به دور از هر گونه آلودگی بصری دارد که باعث ارتباط بهترِ مخاطب با متن داستان می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شغل مورد علاقه‌ی شما چیست؟ فکر می‌کنید برای رسیدن به این شغل چه کارهایی را باید انجام دهید؟
  چه توصیفی برای خوشمزه‌ترین غذاهایی که خورده‌اید، دارید؟ برای بدترین‌ها چطور؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده تِرا دِرمن
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۲۴۰
  نام مترجم الهام فیاضی
  شماره جلد ۱
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر تِرا دِرمن
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم