من باحال هستم!

(The cool bean )

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تلاش لوبیا برای دوستی با لوبیاهای باحال، کنار گذاشتن خجالت و تجربه‌ی دوستی‌های تازه

سال: 2020
  بررس تصویر:
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط با همسالان و دوست شدن با افراد جدید از موارد پررنگ جهان کودکی کتاب است. شخصیت اصلی این داستان برای فرار از تنهایی ظاهرش را نیز تغییر می‌دهد، اما متوجه می‌شود بی‌فایده است و شاید یک چشمک کوچک یا کمکی ساده بتواند شروع یک دوستی باشد. تلاش برای تغییر ظاهر به هویت‌یابی کودکان در سنی خاص اشاره دارد که گاه می‌تواند با اتفاقات مدرسه و در تعامل با گروه همسالان و تجربیاتی که در این فضا رخ می‌دهد، همراستا شود. شخصیت اصلی داستان برای رها شدن از تنهایی راه‌‌های دشوارتری را طی می‌کند اما با کمک دوستانش، متوجه مسیر اشتباه خود می‌شود.
  لوبیاهای باحال برای دوستی پیش قدم می‌شوند. حتی بدون ارتباط کلامی و فقط با یک کمک به لوبیای تنها می‌فهمانند که تنها نیست. همین اقدام کوچک از طرف آن‌ها باعث می‌شود شخصیت اصلی نیز بر خجالتش غلبه کند و دایره‌ی دوستی و ارتباطاتش را گسترش دهد. ابراز وجود نیز از دیگر موضوعات الگوهای شخصیتی این کتاب است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباه‌ی لوبیاهای باحال است که در همه شهر معروف هستند و لوبیای داستان هم، دوست دارد شبیه آن‌ها باشد. او نمی‌داند چطوری می‌شود باحال بود و راه‌های مختلف را امتحان می‌کند که بی‌نتیجه است. تا اینکه لوبیاهای باحال با کمک کردن به او در مدرسه نشانش می‌دهند باحال بودن به ظاهر افراد بستگی ندارد. درونمایه‌ی اصلی کتاب دوست‌یابی و پذیرش تفاوت‌هاست. کمک کردن و پیش‌قدم شدن برای دوستی نیز موضوعی است که داستان به آن پرداخته است. گره داستان به دست خود بچه‌ها و بدون دخالت بزرگترها باز می‌شود و گرچه شخصیت‌های خاکستری و سفید در کنار هم آمده‌اند، اما حضور مثبت لوبیاهای باحال به عنوان الگو بر جریان نیز داستان اثرگذار است. تلاش لوبیا برای تغییر ظاهرش به هویت‌یابی کودکان در سنی خاص اشاره دارد که گاه می‌تواند با اتفاقات مدرسه و در تعامل با گروه همسالان و تجربیاتی که در این فضا رخ می‌دهد، همراستا شود. لوبیاهای باحال برای دوستی با او پیش قدم می‌شوند. حتی بدون ارتباط کلامی و فقط با یک کمک ساده. همین اتفاق ساده باعث می‌شود شخصیت اصلی بر خجالتش غلبه کند و دایره‌ی دوستی و ارتباطاتش را گسترش دهد. ابراز وجود نیز از دیگر موضوعات این کتاب است.

  چکیده داستان

  کل مدرسه لوبیاهای باحال را می‌شناسند. لوبیا سعی می‌کند ظاهرش را شبیه آن‌ها کند، اما موفق نمی‌شود. او با اینکه دلش می‌خواهد با لوبیاهای باحال دوست باشد، اما خجالت می‌کشد و تنها می‌ماند. تا اینکه لوبیاهای باحال به او کمک می‌کنند و دوستی آن‌ها دوباره آغاز می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن و تصاویر هم‌راستا با یکدیگر پیش می‌روند. در تصاویر نکات طنزی دیده می‌شود که برای مخاطب جذاب است. شخصیت‌‌های کتاب که همه لوبیا هستند، در حالات مختلف طراحی شده‌ و باورپذیر هستند، اما خلاقیت زیادی در طراحی آن‌ها بخصوص در چهره دیده نمی‌شود. شخصیت اول کتاب که او هم یک لوبیاست، در تصویر شبیه به نخود طراحی شده است. فضاسازی‌ها متنوع هستند، از زوایای گوناگون کار شده‌اند و تصویرگر در برخی صفحات با قراردادن چند فریم کوچک در یک صفحه باعث ایجاد تنوع و عدم یکنواختی در کتاب شده است. تصویرگر از تکنیک دیجیتال با سبک شخصی خود استفاده کرده و پالت انتخابی رنگ‌ها شاد و درخشان نبوده و کمی خاکستری در آن‌ها به چشم می‌خورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا لوبیا میخواست مانند لوبیاهای باحال باشد؟
  تا به حال برای شما هم پیش آمده که مانند لوبیا دوست داشته باشید باحال به نظر برسید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جوری جان
  ناشر نشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم آناهیتا حضرتی کیاوندانی
  سال انتشار ۲۰۲۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر پیت آزولد
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد سخت