من باختم! من برنده شدم!

(Hurra, gewonnen )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

7+

برنده شدن بزی و باختن غازی. مهارت‌های زندگی. بردوباخت، دوستی

نویسنده: ایزابل عابدی تصویرگر: سیلویو نویندورف

من باختم! من برنده شدم!

(Hurra, gewonnen )
7+

برنده شدن بزی و باختن غازی. مهارت‌های زندگی. بردوباخت، دوستی

نویسنده: ایزابل عابدی

تصویرگر: سیلویو نویندورف

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت‌های اصلی این داستان بزی و غازی‌اند که رفتار هردوی آن‌ها شبیه به برخی کودکان در گروه سنی مخاطب داستان است که رابطه‌ی دوستی برایشان بسیار مهم است و از احساسات زیادی نسبت به دوستشان برخوردارند. بزی و غازی در این داستان هردو از غمگین بودن دوست‌شان احساس بدی دارند. اتفاق در داستان می‌تواند برای کودکانی در گروه سنی پیشنهادی رخ دهد. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی این کتاب قابل‌درک خواهد بود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
در این داستان بزی و غازی بعد از فروکش کردن هیجانات‌شان از بردن و باختن، به فکر غمگین بودن دوست‌شان می‌افتند و رفتار مهربان آن‌ها نسبت به هم می‌تواند برای کودکان مخاطب این کتاب آموزنده باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی بزی و غازی است. داستان درباره‌ی بردن بزی و باختن غازی است که در مسابقات جشن تولد دوست‌شان شرکت کرده بودند. این داستان به شیوه‌ای خلاقانه نوشته‌شده است و دو روایت بزی و غازی را از اول و آخر کتاب و در جهت برعکس تعریف می‌کند و در وسط کتاب روایت‌ها را به هم می‌رساند و در هم می‌تند. دو دوست که غازی و بزی‌اند، احساسات‌شان را درباره‌ی بردن و باختن با پدرهای خود در میان می‌گذارند. در وسط این کتاب بزی و غازی به هم می‌رسند و هدیه‌هایشان را باهم تقسیم می‌کنند و هردو خوشحال می‌شوند. این داستان می‌تواند به کودکان مخاطب داستان بیاموزد که دوستی‌ها از بردن و باختن در بازی و مسابقه‌ها مهم‌تر است. بزی از این‌که برده است ولی دوستش غازی ناراحت است در پایان شب احساس خوبی ندارد و هم غازی از اینکه باخته است و تاج طلایی را از سر بزی کشیده است ناراحت است. رفتار آن‌ها نشان می‌دهد که محبت و علاقه در دوستی و تقسیم کردن شادی با دوست احساس بهتر و عمیق‌تری به انسان می‌دهد تا اینکه دربازی‌ ببرد یا ببازد. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان در گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود. فضای داستان لطیف و ساده است و در جهان کودکی می‌تواند اتفاق بیفتد.

چکیده داستان

غازی از اینکه در مسابقات تولد دوستش باخته است ناراحت و غمگین است و وقتی به خانه می‌رود برای پدرش تعریف می‌کند که چطور در همه‌ی بازی‌ها بدشانسی آورده و باخته است. غازی بعد از شام به اتاقش می‌رود و به بزی فکر می‌کند که در بازی‌ها برده است و غازی تاج طلایی‌ای که بزی دوست داشت را از او گرفته است. غازی ناراحت می‌شود و می‌رود بیرون و روی جعبه‌‌های میوه‌ای که غازی و بزی از آن‌ها نیمکت درست کرده بودند می‌نشیند و تاج طلایی را با خود می‌برد. بزی نیز خوشحال از اینکه در همه‌ی بازی‌ها برده است به خانه می‌رود و برای پدرش تعریف می‌کند که چطور در همه‌ی بازی‌ها برده است. بعد از شام بزی از این‌که گل سینه‌ای که غازی خیلی دوست داشت را برده و دوستش را ناراحت کرده غمگین می‌شود و به سراغ غازی می‌رود که گل سینه را به او بدهد.

کیفیت تصویر

کتاب "من برنده شدم- من باختم"، ساختاری متفاوت از دیگر کتاب‌ها دارد. داستان درباره‌ی دو شخصیت "بزی" و "غازی" است و روایتی واحد از زبان هردوی آن‌ها مطرح می‌شود که پایانی یکسان دارد. کتاب سازی هم‌راستا با داستان و همانند نسخه‌ی اصلی صورت گرفته است. از اوایل تا اواسط کتاب، مخاطب تصاویر مربوط به داستان از دید بزی را می‌بیند. تصاویر لحظه‌لحظه‌ی داستان را بازگو کرده‌اند. در صفحه‌ی وسط، تصویر پایانی مربوط به هر دو داستان قرار داده‌شده است و بعدازآن مخاطب بایستی جهت کتاب را برگرداند و از صفحه‌ی آخر به وسط، تصاویر مرتبط با داستان غازی را مشاهده کند. این نوع کتاب سازی و تغییر جهت کتاب برای مخاطب کودک جذاب و همانند یک بازی به نظر می‌رسد. تصاویر بسیار پویا هستند و هم‌پوشانی عمیق میان متن و تصویر به‌خوبی قابل‌مشاهده است. جزئیات به‌درستی ترسیم‌شده‌اند و بر هیجان مخاطب در دنبال کردن داستان، می‌افزایند. شخصیت‌ها بامزه و دوست‌داشتنی خلق‌شده‌اند و از اصول طراحی درستی برخوردار هستند. به‌ویژه شخصیت‌های بزی و غازی که ظاهر آن‌ها کاملاً با خصوصیات معرفی‌شده در متن، مطابقت دارد. کنش‌های رفتاری آن‌ها نیز به‌درستی ترسیم‌شده و تمامی حالات ازجمله خوشحالی، ناراحتی، خشم و ... از چهره‌ی آن‌ها قابل‌درک است. تکنیک بامهارت اجراشده است. استفاده از پالت رنگی شاد و فضاسازی‌های متنوع بر جذابیت تصاویر افزوده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر به‌جای بزی بودی چه‌کار می‌کردی؟ - اگر به‌جای غازی بودی چه‌کار می‌کردی؟ - نظرت درباره‌ی بردن و باختن در بازی چیست؟

مشخصات کتاب
نویسنده ایزابل عابدی
ناشر پیک ادبیات
تعداد صفحات 24
نام مترجم زلیخا دامک
سال انتشار 2005
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر سیلویو نویندورف
عرض کتاب 17
طول کتاب 21
نوع جلد نرم