من برادر بزرگتر هستم

(Im a New Big Brother )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

6+ 3 تا 6 با همراهی والدین

کارهایی که برادرهای بزرگتر انجام می‌دهند

نویسنده: نورا گیدوس تصویرگر: آکمی گاتیرز

من برادر بزرگتر هستم

(Im a New Big Brother )
6+
3 تا 6 با همراهی والدین

کارهایی که برادرهای بزرگتر انجام می‌دهند

نویسنده: نورا گیدوس

تصویرگر: آکمی گاتیرز

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه بزرگ‌تر بودن در مقابل فرزند جدید خانواده، کمک به خانواده در مراقبت از فرزند کوچکتر، مورد توجه و حمایت خانواده بودن و علاقه به بازی کردن با فرزند کوچکتر و پدر و مادر عناصری‌اند که در این کتاب به آنها پرداخته شده و جهان کودکی برادر بزرگ‌تر را می‌سازد.
محتوای آموزشی
کودک با خواندن این کتاب شیوه‌ی ارتباط مؤثر با عضو جدید خانواده را می‌آموزد و با مهارت‌های شناختی، عاطفی، جسمانی نوزاد آشنا می‌شود.
الگوی شخصیتی
در این کتاب کودک خانواده‌ای گرم و حمایت‌گر را مشاهده می‌کند. او پدر و مادری مهربان دارد که با هم بازی می‌کنند و کتاب می‌خوانند. آنها روابط بین‌فردی خوبی با هم دارند و روابط‌شان همراه با مسئولیت‌پذیری و عشق است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان درباره‌ی پسر بچه‌ای است که به تازگی عضو جدیدی به خانواده‌شان اضافه شده است. در این کتاب پسرک درباره‌ی رابطه‌اش با فرزند کوچک خانواده و پدر و مادرش را بیان می‌کند. موضوع این داستان تولد فرزند جدید و آمادگی کودک برای حضور فرزند جدید است. شخصیت اصلی این کتاب پسر کوچولویی است که از این به بعد برادر بزرگتر نیز هست. او این فرصت را می‌یابد تا در نگهداری فرزند جدید به پدر و مادرش کمک کند. شیوه‌ی رفتار پدر و مادر با فرزند اول در پذیرش عضو جدید از سوی او بسیار موثر است. با آمدن کودک جدیدی به خانواده، زندگی کودک قبلی تغییر خواهد کرد و باید به او کمک شود تا برای پذیرفتن عضو جدید خانواده آماده شود. به طور کلی هر چه فاصله سنی بین خواهر و برادرها کمتر باشد، این دوره‌ی انتقالی مشکل‌تر خواهد بود. در برخی موارد خانواده ها به کودک می‌گویند که قرار است برای او همبازی بیاورند اما وقتی عضو جدید وارد خانواده می‌شود بیشتر اوقات یا خواب است یا دارد غذا می‌خورد پس او همبازی مناسبی برای کودک بزرگتر نیست. با همراه کردن فرزند بزرگ‌تر در کارهای مربوط به نگهداری و مراقبت از فرزند جدید می‌توان به او نشان داد که چقدر در زندگی فرزند جدید موثر است و چقدر برادر داشتن می‌تواند شگفت‌انگیز باشد.در انتهای کتاب یادداشتی برای پدرها و مادرها وجود دارد که در آن چندین توصیه برای شیوه رفتار با خواهر بزرگتر نوشته شده است. پس از آن در صفحه آخر خطاب به برادر بزرگتر ویژگی‌های نوزاد از 1 تا 9 ماهگی را توضیح می‌دهد. آگاهی از این تغییرات برای کودک جالب و شگفت‌انگیز است. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه الف و ب پیشنهاد کرده است که برای این گروه سنی مناسب به نظر می‌رسد.

چکیده داستان

با آمدن فرزند جدید زندگی کمی با قبل فرق کرده است. برادر بزرگ‌تر دوست دارد با فرزند جدید بازی کند، اما او خیلی کوچک است. او فرزند کوچک را به آرامی بغل می‌کند و برایش کتاب می‌خواند و به پدر و مادر در مراقبت از او کمک می‌کند. مامان به فرزند کوچک‌تر می‌گوید وقتی تو گریه می‌کنی یعنی به چیزی نیاز داری. وقتی تو می‌خوابی نوبت ماست که با یک‌دیگر وقت بگذرانیم. وقت خواب برادر بزرگ‌تر خودش کارهایش را انجام می‌دهد و به رختخواب می‌رود. در انتهای کتاب یادداشتی برای پدرها و مادرها وجود دارد که درباره‌ی شیوه‌های رفتار با کودکان بزرگ‌تر نکته‌هایی را بیان می‌کند.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی کتاب اتفاقات داستان را ساده و گویا به نمایش می‌گذارند. شخصیت‌ها علی‌رغم کلیشه‌ای بودن، دوست‌داشتنی و باورپذیر طراحی شده‌اند و روابط بین دو برادر را به زیبایی نشان می‌دهند و نقش مهمی در جلب نظر مخاطب و همذات پنداری وی با برادر بزرگ‌تر ایفا می‌کنند. کنش‌های شخصیت‌ها نیز برای کودکان و خردسالان قابل درک است. در تصاویر کتاب از شلوغی بی‌مورد پرهیز شده و در طراحی فضاها به حداقل‌ها اکتفا شده‌است که خود درک تصاویر را برای خردسالان راحت‌تر می‌کند. رنگ‌های استفاده شده نیز شاد و ملایم هستند و در کنار شادابی شخصیت‌ها فضای دلپذیری را درکتاب خلق کرده‌اند. اندازه و نوع فونت متن مناسب است ولی چیدمان آن‌ها در لابه‌لای تصاویر به زیبایی بصری کتاب لطمه زده است. قطع کتاب و کیفیت چاپ تصاویر و جنس کاغذ مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما برادر بزرگ‌تر بودن چه خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد؟ - نامه‌ای برای فرزند جدید خانواده بنویسید و از حس و حالتان درباره‌ی حضور او بنویسید.

مشخصات کتاب
نویسنده نورا گیدوس
ناشر انتشارات شهر قلم
تعداد صفحات 24
نام مترجم عذرا جوزدانی
سال انتشار 2010
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر آکمی گاتیرز
عرض کتاب 22
طول کتاب 17
نوع جلد نرم